Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Televizní program na Vánoce 2013 nabídne tradiční pohádky i romantiku

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

23. 12. 2013

Vánoce v televizi nejsou jen Pelíšky a Popelka. Snímků, které stojí o svátcích za zhlédnutí, je mnohem víc. Zvýšená pozornost patří hlavně pohádkám a romantickým komediím, které se nejvíc hodí k vánoční pohodě. Vybrali jsme ty nejlepší z nich.

FOTO: Duch nad zlato

Štědrý televizní večer bude opět patřit nové české pohádce. Zdroj: Česká televize

Duch nad zlato

Česká televize přináší tradičně každý Štědrý den novou pohádku už od roku 1993. Jednadvacátou v pořadí bude Duch nad zlato v režii Zdeňka Zelenky. Příběh vypráví o tuláku Vojtovi, který má v rukou kouzelné křesadlo, jímž může přivolat ducha a nechat si od něj cokoliv přinést. Vojta ale netouží ani tak po zlatém pokladu jako po srdci údajně krásné princezny. Podaří se mu s pomocí ducha dosáhnout svého cíle?

Film je inspirován pohádkou Křesadlo od Hanse Christiana Andersena. Natáčel se na zámku v Ploskovicích a v ateliérech Kavčích Hor. Princeznu ztvárnila Veronika Kubařová, která se v této roli neobjevila poprvé. Sekundují jí Viktor Preiss, Jiřina Bohdalová nebo Jan Hrušínský.

Vysíláno: úterý 24. prosince, 19:00, ČT1

Na vlásku

Vedle hraných pohádek jsou neméně oblíbené i ty animované. Pokud navíc pocházejí z dílny Walta Disneyho, je opravdu o co stát. Na vlásku vypráví příběh princezny Lociky, která ovšem o svém královském původu vůbec neví. Je totiž držena ve věži čarodějnicí Gothel, jež se vydává za její matku. Locika přitom ze všeho nejvíc touží po dobrodružství. Když se jí k tomu konečně naskytne příležitost, neváhá ani na okamžik a vydává se za ním.

Disneyovské snímky se vedle pohádkových příběhů vyznačují i precizní animací. V tomto případě věnovali animátoři největší pozornost dlouhým vlasům Lociky, kvůli nimž vznikl i zcela nový software. Tvůrci také sledovali reklamy na šampóny, pracovali s dlouhovlasou modelkou a zkoumali fyzické vlastnosti vlasového pohybu. Ve výsledku se princeznina hříva skládala z více než sto tisíc samostatných vlasových vláken.

Vysíláno: úterý 24. prosince, 18:30, Prima

video
play-sharp-fill

Byl jednou jeden král…

Televizní obrazovky jsou o Vánocích plné klasických českých pohádek a chybět nebude ani ta na motivy příběhu Sůl nad zlato od Boženy Němcové. V ní figuruje král Já První, jenž má tři dcery – Drahomíru, Zpěvanku a Marušku. Jedné z nich chce přenechat svůj trůn, a proto se všech zeptá, jak moc ho mají rády. Maruščina odpověď „jako sůl“ krále rozzlobí, nejmladší dceru vykáže ze zámku, a navíc přikáže zbavit království veškeré soli. Brzy ale zjistí, jak moc se mýlil…

Pohádka je plná českých hereckých hvězd, jako jsou Jan Werich, Vlasta Burian nebo Milena Dvorská. Té bylo v době natáčení pouhých patnáct let. Její věk způsobil asi největší problém v líbací scéně, která se kvůli hereččině stydlivosti a nezkušenosti musela točit na desetkrát.

Vysíláno: čtvrtek 26. prosince, 20:15, Prima

Notting Hill

Televizní obrazovky nenabídnou o svátcích jen vánoční Lásku nebeskou, ale i další povedené romantické filmy. Jedním z nich je Notting Hill podle scénáře Richarda Curtise, který stojí právě i za zmíněnou Láskou nebeskou. Notting Hill se také odehrává v Londýně, kam přijíždí na premiéru svého nového filmu slavná americká herečka Anna (Julia Roberts). Náhodou navštěvuje malé knihkupectví, které patří Williamovi (Hugh Grant). A mezi dvojicí ihned přeskočí jiskra…

Dům s modrými dveřmi, ve kterém bydlel William, je skutečný. Původně patřil scenáristovi Curtisovi, ten ale později budovu prodal a noví majitelé dveře vyměnili za černé. Na zdi vedle domu se poté objevilo graffiti s nápisem R.I.P. Blue door.

Vysíláno: úterý 24. prosince, 22:35, Prima

video
play-sharp-fill

Sněžný drak

Princezna Laura vyrůstá bez maminky. Její otec ji miluje, ale zároveň ji chce za každou cenu provdat a nikdo netuší, proč na veselku tolik spěchá. Příčinou je kletba, kterou kdysi vyřkla zlá čarodějnice. Král proto uspořádá velký bál, na němž si má princezna vybrat ženicha. To se sice stane, ale Lauřin vyvolený se králi vůbec nezamlouvá. Teprve poté vyplouvá na povrch informace o princeznině prokletí. Takový je příběh další nové české pohádky, která bude odvysílána na Boží hod.

Sněžný drak se může pochlubit zajímavým hereckým obsazením. Krále ztvárnil Saša Rašilov nejmladší, rádce Arnošt Goldflam a čarodějnici Jitka Čvančarová. Drobné role si v pohádce vystřihli i Pavel Liška a Tomáš Matonoha, kteří ztvárnili prince, již se ucházejí o princezninu ruku. Herci dostali prostor pro improvizaci a právě jejich scény patří k těm vtipnějším.

Vysíláno: středa 25. prosince, 20:00, ČT1

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Televizní program na Vánoce 2013 nabídne tradiční pohádky i romantiku