Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Televizní oldschool aneb Seriály 90. let: Beverly Hills 90210, MacGyver, Odpadlík, Pobřežní hlídka a další

Jan Novotný

Jan Novotný

20. 11. 2010

beverlyhillsChtěli jsme být jako oni – mladí, krásní, úspěšní a bohatí. Jenže realita byla úplně jiná. Možná proto jsme je sledovali tak nadšeně. Vraťme se tedy o téměř dvě desítky let zpátky a na pár z nich zavzpomínat.

Zdroj: distributor filmu

Beverly Hills 90210 Zdroj: distributor seriálu

S odstupem doby sám nevím, co mě na seriálech tehdy přitahovalo. Někdy se až zasměji, když si vzpomenu na dobu, kdy jsem zanedbával kamarády na sídlišti jen proto, abych viděl nový díl seriálu. Ačkoli měl dílů třeba 250. Myslím si, že jsme vlastně zrovna ta generace, která tohle zažila. Seriálový boom!

Západní seriály

Vzpomínáte si na MacGyvera ? Řečí klasika je popis tohoto génia jednoduchý: Z hovna a párátka udělá bombu. Hlavní roli si zde zahrál herec Richard Dean Anderson, známý také z kultovního seriálu Hvězdná brána. Dalším takovým byl například seriál Vražedné pobřeží. Zde se uplatnilo známé klišé detektiv a jeho kolega řeší zapeklité případy. Hrdina Nick Slaughter, na hlavě culík a rozepnutá plážová košile, a hlavně nesmrtelná znělka dělá z tohoto seriálu jednu z předních oldschool záležitostí.

Když už jsme u těch dlouhých vlasů, napadá mne jméno Vincent Black alias Reno Raines. Dost podobný Vražednému pobřeží, avšak tak jiný Odpadlík. Hlavním hrdinou je zde herec Lorenzo Lamas, policejní důstojník, který je obviněn z vraždy své milenky. Nasedá na svůj chopper Harley-Davidson a snaží se očistit své jméno. Spolu s parťákem, lovcem odměn Bobbym Sixkillerem, jsou nerozlučná dvojka řešící kriminální počiny v druhé linii příběhu. Seriál byl za svou čtvrtou sérii odměněn cenou Emmy v kategorii dramatických televizních seriálů.

Prsaté představení nejsledovanějším seriálem všech dob

Pobřežní hlídka. O něm se asi ani nemá cenu zmiňovat. Jeden z vrcholů přelomu 80. a 90. let. Krásní, mladí, opálení a ještě jednou krásní. Takoví jsou plavčíci a plavčice v prosluněné Kalifornii. Hrdinové zde musejí bojovat nejen s neplavci, různými mořskými potvorami nebo nepřízní počasí, ale někdy musí vzít i zákon do svých rukou. Jako mlaďounká herečka se zde zviditelnil sex-symbol Hollywoodu Pamela Anderson. S téměř 1,1 miliardou diváků je podle Guneissovy knihy rekordů Pobřežní hlídka nejsledovanější seriál na světě, a k tomu ještě všech dob.

MacGyver Zdroj: distributor filmu

A co takhle Beverly Hills 90210 nebo legenda Dallas. Dnes nás akorát rozesmějí při trefném vtipu, v hlavní roli jméno seriálu. Ale tehdy to byly snad nejvíce kultovní záležitostí vůbec. Steve, Brandon, Andrea, Valerie, Dylan, Kelly, Brenda, David, Donna. Na tyhle jména se nedá zapomenout.

Staré časy navěky

Z vlastní zkušenosti také vím, že je to u škopku piva dobré téma na vzpomínání – staré dobré časy. Pokaždé je to stejné: „Vzpomínáš ? Ta znělka… a to černé auto,  rozepnutá košile a ty bikiny…“ Druhý odpovídá: „ Ale jo, byl to můj nejoblíbenější seriál z dětství.“ Třetí na to: „Jo jó, na to já se koukat nemohl.“

Byla to ta doba, kdy se chodilo do koloniálu pro žvýkačky, uvnitř s nálepkou, abychom doma co nejdříve měli sbírku postav ze seriálu. Ať už z Beverly Hills, nebo z jiného.

Zdroj: distributor filmu

Pobřežní hlídka Zdroj: distributor seriálu

Z dnešního pohledu jsou zápletky a celkové náměty hodně banální a jednoduché. Objevit se tohle jako novinka v televizi dnes, jen velice těžko by sklidila úspěch. Jestli měly seriály nějaký hlubší význam, nedokážu posoudit. Ale jedno vím určitě. Jako etapu jednoho dětství a s ním spojené vzpomínky splnily seriály dokonale.

Zkrátka, osobně si myslím, že člověk, jenž už absolutně neví, o čem je řeč, přišel o hodně.

[poll id=“12″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Televizní oldschool aneb Seriály 90. let: Beverly Hills 90210, MacGyver, Odpadlík, Pobřežní hlídka a další