Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Těhotenství a obavy

Irena Siudová

Irena Siudová

9. 5. 2010

Pro někoho nejkrásnější období v životě ženy, pro jiné měsíce nevolnosti, únavy, obav a strachu z toho, co přijde. O čem je řeč? Správně, o těhotenství.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Skoro každá žena či dívka si v dětství hrála na maminku a představovala si jaké to bude, až se jí skutečně stane. Nezáleží na tom, zda někomu tikají biologické hodiny dříve nebo později, ale na tom, zda se nám otěhotnět podaří. V dnešní době se zcela změnil přístup k mateřství a ženy kolikrát upřednostňují kariéru před rodinou. Proto není nezvyklé ani šokující, že se  stávají matkami až po čtyřicítce. V letech, kdy se dřívější ženy stávaly běžně babičkami. Že se dá i v tomto věku otěhotnět nikoho nepřekvapí a díky vyspělosti medicíny je možné předejít i zdravotním komplikacím s tímto spojeným.

Bohužel se, na druhou stranu, najde spousta žen, které ač by si miminko zoufale přály, ne a ne otěhotnět. Dalšími možnostmi jak vyřešit tento problém jsou nejen adopce, náhradní matky, pěstounské péče, ale i umělé oplodnění. A tady se opět dostáváme k samotnému těhotenství. K těm krásným měsícům plným očekávání a těšení se na miminko. Jenže ne každá maminka si to tak skutečně užívá.

Jak adoptovat dítě. Od podání žádosti až po přijetí dítěte do rodiny

Jak řešit neplodnost? Existuje náhradní rodinná péče!

Řeč není o ranních nevolnostech, které kolikrát provází maminku nejen ránem, ale rovnou celým dnem. Ani o nadýmání, nechutenství nebo obavách o zdraví dítěte. Řeč je o strachu ze samotného porodu. Právě ten totiž dokáže těhotné ženě pořádně zavařit. Přitom jím trpí více než polovina rodiček. Čím více se porod blíží, tím více myslí na to, co se může stát. Některé se obávají, že nepoznají porod samotný a nakonec porodí doma. Jiné zase porodních bolestí a další dokonce toho nejhoršího.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Strach z porodu

Díkybohu máme na rozdíl od našich babiček nebo maminek štěstí v podobě předporodních kurzů a mnohem sdílnějších gynekologů než měly ony. Vychází spousta publikací, které se  zabývají nejen těhotenstvím, ale také porodem, šestinedělím a dalšími věcmi spojenými s narozením děťátka. Dokonce je možné podívat se na internetu na videa z porodu, jak přirozeným způsobem, tak císařským řezem.

Maminky si mohou k porodu přivést svou vlastní porodní asistentku, která je bude přímo na místě podporovat a radit krok za krokem. Velkým štěstím je také možnost mít u porodu manžela, přítele, maminku nebo kamarádku. Díky tomu se rodička cítí jistěji a více v bezpečí. A to pocit strachu přece jen trochu eliminuje.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Péče o tělo i duši

I přesto vám nikdo nezaručí hladký průběh porodu, absenci obrovských porodních bolestí a nekomplikovaný příchod vašeho dítěte. Nic však nezkazíte tím, že o sebe budete během těhotenství dbát a pečovat o své tělo i duši. O tu obzvláště. Čím více je maminka v pohodě, tím více je i miminko. O vašem propojení není pochyb a proto myslete na to, že dítě váš strach cítí.

Těhotenství je doba, kterou si můžete užít a hlavně ji krásně prožít. Díky skvělým programům pro budoucí maminky. Přes jógu, břišní tance pro těhotné, plavání až po spoustu dalších předporodních kurzů. A pokud někoho láká jen procházka do přírody, romantický film v televizi nebo mazlení s partnerem, věřte, že i tohle je úžasná terapie, kterou vaše miminko ocení.

Těšte se tedy na jeho příchod, protože rodily miliardy žen před vámi a další miliardy rodit ještě budou. A potom ten pocit, kdy držíte své děťátko v náručí je k nezaplacení. A ve chvíli, kdy se na vás podívá, zapomenete na všechny obavy, které jste měla a na tento den budete vzpomínat s láskou a radostí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Těhotenství a obavy