Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Teambuilding se stává hitem

Redakce

Redakce

16. 8. 2010

Teambuilding, jinak také tvoření či rozvíjení pracovního týmu zážitkovou metodou, který se stává téměř pravidlem pro začínající kolektivy nebo posílením kolektivů již vzniklých. Aktivity se většinou odehrávají v přírodě a jsou koncipovány tak, aby zvýšily výkon týmu a lidé se poznali i jinak než v práci. Jak už to bývá, teambuilding má své příznivce i odpůrce.

Efektivní komunikace, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

,,Když jsem se v práci dozvěděl, že bude teambuilding, dostal jsem raději chřipku, nepotřebuju s těmi lidmi trávit svůj volný čas,“ usoudil programátor Mirek. Když se v pracovním týmu sejdou lidé, kteří se nesnesou, teambuilding to nevyřeší, spíš naopak. Ale jestliže jde jen o to, že daný kolektiv nechce zkusit něco nového a dát do toho svůj čas, pak je to určitě škoda.

Kdo si hraje, nezlobí

Nejdříve se představí program účastníkům a jednotlivé instrukce pro aktivity. Ty jsou hlavní náplní času. Jde hlavně o různé interaktivní metody, hry nebo řešení modelových situací. Pak následuje zpětná vazba, což je zásadní okamžik celé akce. Instruktor pomáhá účastníkům zanalyzovat nově získané zkušenosti z her a společně se snaží je přenést na pracoviště.

Užijte si to, Zdroj: globalconferencing.co.uk

Hry jsou samozřejmě mazané. Jsou postavené tak, aby se tým musel dohodnout. Po zpětné vazbě se nová zkušenost pojmenuje, zobecní a pak se použije v dalším aktivním experimentu. Zní to sice nudně, ale v reálu hrajete převážně vtipně koncipované nebo zajímavé hry. A aniž byste si to uvědomili, učíte se. O tom už věděl své Jan Ámos Komenský.

Teambuilding je výzva i příležitost

Až vám přijde pozvánka na podobnou firemní akci, nezařizujte si hned neschopenku a předtím se zamyslete. Teambuilding vám nezaručí přátelství, ale je tu pro to, aby se zlepšila produktivita týmu a aby byl člověk schopen vidět věci z více stran. I vám škodolibě pomůže, když uvidíte šéfa, jak se snaží v modelové situaci třeba sám žádat o pracovní místo. Všichni z nás tráví v práci velkou část dne, proč si to tedy nezpříjemnit? Proč se nepokusit o lepší atmosféru a lepší komunikaci, která vše urychlí?

Náš kolektiv pravidelně tmelíme také na Topzine.cz.  Podívejte se, jak jsme sjížděli vodu!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Teambuilding se stává hitem