Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Téa Obrehtová se v Tygří ženě vrátila na válečný Balkán, který opředla mýty

Redakce

Redakce

10. 8. 2011

FOTO: TygrTée Obrehtové vždy dědeček vyprávěl úžasné příběhy ze života. Když zemřel, věnovala mu mladá spisovatelka pro změnu ten svůj. V Tygří ženě vzdala čest jeho památce a mýtům i kultuře rodného Srbska.

FOTO: Tygr

Jednou z hlavních postav knihy je i záhadná tygří žena, Zdroj: sxc.hu

Téa Obrehtová začala knihu psát několik měsíců po smrti svého dědečka. Bylo jí tehdy pouhých dvacet jedna let. Teď je jí dvacet pět a její kniha slaví úspěch jako jeden z amerických bestsellerů. Tygří žena byla také nominována na prestižní literární cenu The Orange Prize, kterou nakonec získala.

Cesta do hlubin balkánské duše

Tygří žena má nejblíže k magickému realismu. Lékařka Natalia by ráda věděla něco více o záhadné smrti dědečka, a proto pátrá v minulosti své válkou poznamenané rodiny, která žila v bývalé Jugoslávii. Brzy se však začnou dít věci, které nelze vysvětlit racionálně. Jednou z nich je i setkání s nesmrtelným mužem a ženou, která má nadpřirozený vztah s tygrem.

„Jednou začnete pochybovat o tom, co je reálné, a když ten okamžik překonáte, jednoduše si začnete příběhy užívat,“ sdělila australskému serveru Couriermail Obrehtová. Mladá spisovatelka dovedně propletla balkánský folklor s příběhy založenými na skutečných událostech. Využila přitom příhody lidí, kteří zažili válku na Balkánském poloostrově v 90. letech 20. století.

Obrehtová se při návštěvě Srbska přesvědčila, že dávné tradice a pohanské rituály jsou stále důležitou částí balkánské kultury. „Lidé zde mají stále pověrčivé kořeny,“ odpověděla Obrehtová na otázku, proč si k psaní zvolila téma mýtického Balkánu.

Knihu, která sklízí pochvalné kritiky, chystá k vydání nakladatelství Argo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Téa Obrehtová se v Tygří ženě vrátila na válečný Balkán, který opředla mýty