Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Tate umocnila výstavu na třetí. Turner Monet Twombly

Redakce

Redakce

2. 8. 2012

Do konce října máte možnost v liverpoolské Tate navštívit jedinečnou kompilaci děl pod názvem Turner Monet Twombly: Later Paintings. Sešla se zde díla, která jste na ostrově za Lamanšským průlivem ještě nemohli spatřit.

OBR: Turner Monet Twombly v Tate

V Turnerových obrazech vidíme krůček k Monetovu impresionismu. Zdroj: Tate

Tate zkonfrontovala tři z nejplodnějších a nejznámějších malířů posledních pár století a spojila je pod hesla jako jsou barva a krajina. Výstava zkoumá podobnosti mezi těmito umělci ve stylu zobrazování skutečnosti. Důležité pak je, že se jedná pouze o díla z průběhu posledních 20 až 30 let jejich života.

Výstava obsahuje ikonické obrazy jako jsou Monetovy Lekníny a Turnerovy milované romantické krajiny. Od Twomblyho je zde pak umístěna série obrazů, která dosud v Británii nebyla vystavena.

OBR: Turner Monet Twombly v Tate

Na výstavě naleznete i Monetova méně známá díla

Vedle Turnerových děl prodchnutých atmosférou a Monetova emotivního umění, dodává Twomblyho originální a moderní styl celé výstavě svěží a vzrušující rozměr.

Výstava je určena nejen těm, co s dílem těchto umělců ještě nepřišli do styku, ale i těm, co jejich díla již znají.

William Turner (1775-1851)
–          anglický malíř
–          romantický krajinář
–          předchůdce impresionismu

Claude Monet (1840-1926)
–          francouzský malíř a grafik
–          typické krajiny a způsob zachycení nálady
–          zakladatel francouzského impresionismu

Cy Twombly (1928-2011)
–          americký malíř žijící v Itálii
–          styl graffiti, kombinace kaligrafických prvků, velkorozměrová díla

Kombinace těchto tří funguje velice dobře. Tate navazuje na výstavu Turner Whistler Monet z roku 2005 a jen se posunula o století vpřed.

„Turner, Monet…kdo?“

Vazby mezi Turnerem a Monetem jsou doloženy. Monet Turnera hluboce obdivoval a z jeho práce čerpal. O volbě Twomblyho, který zemřel před rokem, jsou někteří poněkud skeptičtí a považují toto spojení za nezasloužené. Twombly, který si ještě posmrtnou slávu nestihl vydobýt, právě činí výstavu provokativnější než se očekávalo.

OBR: Turner Monet Twombly v Tate

Twombly plní na výstavě roli zástupce současného umění

Obrazy jsou členěny podle témat jako je „Melancholie“ nebo „Atmosféra“. Výstavu nedoplňují žádné informační panely, k tomu slouží audio průvodce či komentované prohlídky. Vidíme zde Turnera zachyceného jak maluje na větrných rovinách Kentu či Moneta zabraného do práce v jeho zahradě v Giverny.

Otázkou je, zda má výstava konfrontovat tři umělce nebo je sjednocovat pod společné téma stáří. Faktem je, že práce umělců bývá se stářím abstraktnější a uvolněnější. Dalo by se říci, že se ve svých posledních pracech nejvíce blíží podstatě své tvorby.

Nejde zde o porovnání, kdo je zde větší malíř, jako spíše o ponoření se do nálady a pocitu. Nejlepší je právě ten moment, kdy na chvíli zapomenete, na dílo kterého z umělců se díváte.

Turner Monet Twombly: Later Paintings

Tate Liverpool

22. 6. – 28. 11. 2012

£12, zbytek galerie zdarma

Otevřeno každý den 10.00–17.50

Hodnocení:  5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tate umocnila výstavu na třetí. Turner Monet Twombly