Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Tate Modern uvádí kontroverzní Yayoi Kusamu. Poznejte její posedlost

FOTO: yayoi-kusama-nekonecny-zrcadlovy-sal-zaplneno-trpytem-zivota-2011Fascinující výlet do nekonečného světa puntíků a barev. Taková je výstava japonské umělkyně Yayoi Kusamy v galerii Tate Modern v Londýně. Nechte se pohltit jejím světem.

FOTO: yayoi-kusama-nekonecny-zrcadlovy-sal-zaplneno-trpytem-zivota-2011

Yayoi Kusama: Nekonečný zrcadlový sál - Zaplněno třpytem života, 2011. Zdroj: Yayoi Kusama, Photo credit: Lucy Dawkins / Tate Photography

Až do 5. června můžete zhlédnout v londýnské galerii Tate Modern retrospektivní výstavu všestranné umělkyně Yayoi Kusamy. K vidění jsou zde nejen její obrazy, ale i koláže, skulptury, instalace, videoprojekce a fotografie dokumentující její performance.

Tak trochu zvláštní Japonka

Yayoi Kusama se narodila v roce 1929 v Naganu. Ve čtyřicátých letech studovala výtvarné umění v Kjótu. Konzervativní japonský styl jí ovšem nevyhovoval, a tak se v roce 1957 přestěhovala do New Yorku.

Zájem široké veřejnosti na sebe poprvé strhla v 60. letech, kdy uspořádala sérii performancí, jejichž náplní bylo pomalování nahých lidských těl pestrými barvami.

FOTO: yayoi-kusama-1963, Hromadeni-prehlidka-jednoho-tisice-lodi

Yayoi Kusama: Seskupení - Přehlídka jednoho tisíce lodí, 1963.

V roce 1973 se vrátila zpátky do Japonska. Čtyři roky nato se pokusila o sebevraždu a nechala se dobrovolně hospitalizovat v psychiatrické léčebně, kde je dodnes a vytváří zde svá jedinečná díla.

Posedlost nekonečnem

Kusama je známá svým zvláštním pohledem na svět. Miluje zářivé barvy a nekonečný motiv puntíků. Obojí využívá při své tvorbě již řadu let. Tato posedlost je brána jako důsledek jejích halucinací a psychické lability.

Umělkyně se celý život vypořádává s přidělenou rolí outsidera. Tuto úlohu zaujímá v několika směrech: jako žena v uměleckém světě, kde silně převažují muži, dále pak jako Japonka v západní civilizaci. V neposlední řadě ji do této role staví sama společnost kvůli jejím psychickým neurózám.

FOTO: yayoi-kusama-2011

Yayoi Kusama: Yayoi Kusama 2011. Zdroj: Yayoi Kusama, Victoria Miro Gallery, London / Ota Fine Arts, Tokyo

Yayoi Kusama patří mezi nejvýznamnější japonské umělce všech dob. Svou prací dokázala ovlivnit tak významné osobnosti jako byl Andy Warhol nebo Claes Oldenburg. Pokud se tedy chystáte v následujících měsících do Londýna, rozhodně nezapomeňte její výstavu navštívit.

Yayoi Kusama – Tate Modern

Datum konání: 9. února – 5. června
Kurátor: Francis Morris

Otevírací doba: Ne – Čt 10,00 – 18,00, Pá – So 10,00 – 22,00
Vstupné: 10£ / 8,50£

Hodnocení výstavy: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tate Modern uvádí kontroverzní Yayoi Kusamu. Poznejte její posedlost