Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Tata Bojs už můžou pít i v Americe. Letos oslavili 21 let!

Dušan Takáč

Dušan Takáč

15. 9. 2009

tata_bojs_1Žili byli v Praze dva spolužáci, kteří snili o tom, že založí kapelu. Jeden hrál na bubny a druhý na baskytaru. Žijí bijí dodnes, kdy jejich kapela Tata Bojs slaví jednadvacáté narozeniny a jejich fanouškovská základna se stále rozrůstá…

Tata Bojs na Colours of Ostrava, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Tata Bojs na Colours of Ostrava, Foto: Dušan Takáč, Topzine.cz

Jak už jsem psal, Tata Bojs vznikli z nadšení dvou zakládajících členů – Milana Caise a Marka Huňáta (Mardoši). Začali hrát po klubech svoje alternativní písničky a bavili posluchače častým vtipkováním. Až devět let po vzniku a prvním koncertě Tata Bojs, který se uskutečnil roku 1988, vychází jejich první deska Ukončete nás…!. Již zde najdeme několik skvěle vytříbených hitů, které naznačovaly budoucí vzestup skupiny. Na desce spolupracoval Jonathan Burnside, který měl za sebou práci pro taková jména, jakými jsou Nirvana nebo Depeche Mode. Cesta ke všeobecné slávě a oblibě na ně však čekala až za albem Nekonečná stanice.

V roce 2000, pod křídly společnosti Warner Brothers, vydali první notoricky známou desku Futuretro, která je definitivně ustanovila jako krále české alternativní scény. Právě zde se utvořil nezaměnitelný zvuk Tata Bojs, který zahrnuje mix taneční hudby a mnoha dalších hudebních žánrů označovaný jako revival budoucnosti. Album bylo oceněno tituly Album roku v několika uznávaných časopisech a vysloužilo si také dvě nominace v cenách Akademie populární hudby.

Po tomto albu začaly také výměny v sestavě. Původního kytaristu Marka Doubravu nahradil po konkurzu Maťo Mišík. Následovalo album Termixes, které bylo snůškou remixů melodií obsažených na Futuretru. A hned na jaře dalšího roku (2002) vyšla fanoušky dodnes obdivovaná deska Biorytmy, která se svou melodičností posunula Tata Bojs blíže obyčejnému posluchači.

Následujcí deska vyšla v roce 2004 a nese název Nanoalbum, po němž skupinu opouští zpěvačka Klára Nemravová, která se jako takzvaný stálý host objevovala s kapelou již od roku 1999. Podílela se s nimi celkem na třech deskách a její hlas můžete slyšet v mnoha písních Tata Bojs. Odešla, aby se z ní stal dle jejích vlastních slov stálý fanoušek. U příležitosti vydání vyšla také Mardošova kniha s názvem Nanobook, která upřesňuje a rozvádí nosný příběh písní na Nanoalbu. Dějem čtenáře provádí pes-robot Hal a vysvětluje mu, jak to v Nanosvětě chodí.

The YouTube ID of kDVp2WzMyFE&feature=related is invalid.

Následovala tříletá pauza, jejímž završením bylo CD Kluci, kde ste?, pojmenované podle písně Skovka. Skladba Pěšáci byla časopisem Filter vyhlášena písní roku 2007. Následovalo další koncertní turné, po kterém navázali členové skupiny úzkou spolupráci s korejsko-americkou skupinou Ahn Trio (smyčcové trio). S tou provedli komorní úpravy některých svých oblíbených skladeb a zahájili společnou koncertní šňůru, která vrcholila vystoupením na festivalu Colours of Ostrava. Tam totiž Tata Bojs s Ahn Triem zahráli po orchestru brilantního Michaela Nymana.

Skupina je známá svým velkolepým pojetím koncertních šňůr a výtečnými hudebními klipy, mezi nimiž vyniká ztvárnění Attention Aux Hommes!. Při tour k albu Biorytmy pódium vyplňovaly volně se vznášející třímetrové nafukovací květiny a dominovala mu obří hlava, která měla místo pusy a očí obrazovky. Vrcholem pak byla obrovská instalace po vydání alba Kluci, kde ste?, která zahrnovala šest metrů vysoké LED obrazovky uspořádané v pruzích. Celá scéna tak pulsovala hudbou a pružně reagovala na změny rytmu.

The YouTube ID of YQkfLTs8EXg&feature=related is invalid.

Tata Bojs hrají takřka nezařaditelný pop a jsou jednoznačnou hudební špičkou v republikovém srovnání. Výborně obstojí i ve světě. I v budoucnu nás chtějí zahrnovat velkolepými show a originálním hudebním konceptem. Je to kapela sestavená z nanočástic, které vám proniknou do těla a pohltí vaše hudební smysly na velmi, velmi dlouhou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tata Bojs už můžou pít i v Americe. Letos oslavili 21 let!