Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tarot – výklad i rady a tipy do začátku

Redakce

Redakce

31. 1. 2010

Tarot-koubek-5Tarot je s lidstvem spojen již několik století a za tu dobu si tato mystická pomůcka získala téměř nekonečné zástupy lidí a objevovala se v nejrůznějších grafických úpravách. Společně se nyní podíváme, jak se tarot vyvíjel a jaké jsou jeho možnosti.

Tarot-koubek-6

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Vývoj tarotu

Skutečné počátky jsou mlhavé. Kvůli nedostatku kvalitně podložených faktů se odhadovaný vznik tarotu v období ještě před rokem 1300 opírá pouze o zákaz hraní karet v Bernu v roce 1367. Zajímavostí určitě je, že tarot nebyl původně okultní pomůckou, ale jednalo se pouze o hru jejíž první oficiální pravidla byla vydána v roce 1425.

O tarotu jako o mystické pomůcce se začalo hovořit až v 18. a 19. století. Okolo roku 1750 se v Boloni používala jakási první verze věšteckého tarotu, která používala naprosto odlišné prvky od těch, které známe dnes. Základy modernímu tarotu pak položil Antoine Court de Gébelin v 1781, když publikoval studii na téma přeživších náboženských symbolů v moderním světě. V té době velice známý set karet Tarot de Marseille byl podle něho souborem reprezentujícím mystéria bohů Isis a Thotha. Zároveň uvádí teorii, že slovo tarot vzniklo spojením egyptských slov tar (královský) a ro (cesta). Zde vidí jakousi analogii ke královské cestě k vědění. Stejně tak trvdil, že potulní cikáni byly potomky Egypťanů a přinesli nám tuto znalost Tarotu. Všechny jeho teorie však byly vypracovány před přeložením hieroglyfů a pozdější výzkumy nepotvrdili naprosto nic z jeho myšlenek. Přesto se však v podvědomí lidí uchovalo ono falešné propojení tarotu s Knihou Thotha.

Tarot-koubek-1

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Eliphas Lévi byl člověkem, který plně rozvinul myšlenku karet jako magického prvku. V roce 1854 představil interpretaci karet v souvislosti s hermetickou kabalou, (jedná se o západní mystickou cestu, která je předchůdcem směrů jako je New Age či Wicca), a použil při tvorbě své verze tarotu čtyři alchymistické elementy.

Od roku 1910 se pak tarot stává stále oblíbenějším, hlavně zásluhou vydání Ride-Waite-Smith tarotu. Ten přiblížil lidem toto učení hlavně nahrazením graficky prostých motivů komplexnějšími scénami a výměnou čistě křesťanských prvků za neutrální, např. karta The Pope (papež) byla nahrazena kartou The Hierophant (mystik). Za dobu existence tarotu se vyvinulo skutečně veliké množství jeho různých mutací specifických pro různá geografická území, stejně jako pro jednotlivé kultury. Pro potřeby tohoto článku bude zcela jistě stačit dosavadní výčet historie tarotu a proto se nyní z historického pole přesuneme k popisu toho, co tarot dokáže a z čeho se skládá.

Jak tarot vypadá

Tarotové balíčky obsahují celkem 78 karet. Z toho je 22 karet takzvaná velká arkána a zbylých 56 je pak arkána malá. Slovo arcana je plurální forma od latinského slova arcanum, které značí tajemství. Velká arkána obsahuje karty, které představují jakési archetypy a hlavní motivy. Patří mezi ně například Císař, Síla, Ďábel, Slunce, Soud nebo třeba i Svět. Tyto karty nemají žádné přiřazení k jakémukoliv ze čtyř motivů (živlů, elementů…) typických pro malou arkánu. Právě v malé arkáně se karty dělí na již zmíněné elementy. Zde je nutno podotknout, že se toto dělení liší dle verze tarotu, kterou praktikující používá. V případě tarotu, který vlastním já se jedná o hole, poháry, pentakly a meče. Místo pentaklů se však mohou vyskytovat například disky nebo mince. Karty malé arkány jsou vždy mnohem konkrétněji specifikovány, než je tomu u karet velké arkány. Mají více atributů, přesnější popis a díky tomu skrývají malé tajemství. Jak již bylo řečeno, karty obsažené ve velké arkáně jsou méně přesné a zobrazují pouhé hlavní osoby, vlastnosti nebo události bez extrémně precizního upřesnění. Skrývají velké tajemství.

Tarot-koubek-15

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Výklad

Pokud si tarot zakoupíte, součástí balení je v drtivé většině případů i knížka, která obsahuje popisy karet, jejich význam, mnohdy i meditativní techniky spojené s tarotem a hlavně několik návodů, jak provést správný výklad. Při výkladu je zároveň zapotřebí dbát na význam otočených karet. V případě, že při výkladu vyjde karta vzhůru nohama, považuje se její význam za obrácený. Pokud se chystáte na své první vykládání karet, měli byste se ujistit, že jste pochopili, na co který výklad je. Ne všechny konstelace karet totiž dají odpověď na všechny otázky. Některé jsou vhodné pro budoucnost, jiné zase pomohou nahlédnout do minulosti a pomohou odhalit jádro současných problémů, jiné vám pouze mohou nastavit zrcadlo.  Samotný výklad se poté sestává z postupného odkrývání karet na předem dané pozice v konkrétním pořadí. Typy výkladů se liší jak tvarem tak i počtem použitých karet. I vytažení jediné karty se počítá jako výklad. Výklad tří karet potom znázorňuje minulost, současnost a budoucnost, při komplikovanějších výkladech na sebe karty různým způsobem navazují a proplétají se jako síť myšlenek a souvislostí.

Rady a tipy do začátku

Jestli máte v úmyslu si tarot pořídit a pracovat s ním, nabízím vám několik postřehů, které by vám měli pomoci maximalizovat výsledky a spokojenost z práce s tarotem.

  1. Vybírejte citem – při výběru správného tarotu byste si neměli nic nalhávat. Měli byste se vklidu ponořit do sebe a rozhodnout se, který z mnoha tarotů vám sedne jak ilustracemi, tak úvodním slovem na přebalu. Od těch nejmenších maličkostí až po ty nejvíce zásadní – prostě vším.
  2. Seznamte se svými kartami – není kam spěchat! Vklidu si projděte ilustrace, pročtěte si vklidu přiloženou knížku a těšte se z karet. Pokud si k nim vytvoříte dobré pouto, vaše podvědomí bude s celou sadou pracovat výrazně lépe.
  3. Udělejte si pohodlí – při práci s tarotem je hlavním prvkem klid. Udělejte si čas a prostor na klidný výklad, nenechte se nikým a ničím rušit, zapalte si svíčky, vezměte si k sobě nějaké talismany, pokud nějaké máte. Prostě si vše zařiďte tak, abyste měli skutečný pocit mystického prožitku.
  4. Mějte otevřenou mysl – v žádné případě se nesnažte za každou cenu hledat ve výkladu rovnou něco konkrétního.Pokoušet se za každou cenu najít v kartách něco, co prostě chcete vidět, je hloupost a nepovede nikam jinam, než ke škodě. Pokud jste se rozhodli tarot používat, musíte být zároveň připraveni na věci, které byste nejraději neviděli. Stejně tak, pokud to jdete jen tak zkusit, výsledky raději ani neočekávejte. Nebudete alespoň zklamaní.
  5. Buďte trpěliví – to, co karty ukáží se nemusí stát hned, nemusí být vidět okamžitý efekt. Neztrácejte víru a pamatujte na to, že chybná může být vaše interpretace. Přesto bude nejspíše správnější, než interpretace někoho jiného, jelikož karty pracují s vaším podvědomím.

Tarot-koubek-14

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Něco málo na závěr

Osobně považuji karty za více nástrojů v jednom. Tím prvním je zrcadlo. Pokud jste dostatečně sebekritičtí, zrcadlo vám ukáže vaše chyby, vaše plány a souvislosti. To vše v kartách uvidíte, protože vnitřně víte, co máte vidět. To co již nevíte, jsou karty, které se váží na váš problém, a tedy plní funkci rádců. Pokud vám neřeknou přímo co dělat, pak alespoň nad čím přemýšlet. Karty vám nemohou lhát, protože to neumí. Zeptejte se na radu člověka a jeho názor bude vždy ovlivněn jeho osobností. Pokud se zeptáte karet, výklad bude ovlivněn pouze vámi. Proto zdůrazňuji, že při práci s tarotem se musíte zbavit svého egoismu, touhy vidět se lepším, než jste a musíte se ubránit pocitu křivdy, pokud vám karty neukáží to, co se vám líbí.

Druhým nástrojem je pak podle mé osobní terminologie jakýsi zesilovač. Pokud se na něco soustředíte, myslíte na to, něco si přejete a přemíláte to v hlavě, soustředíte svou energii právě na tuto problematiku a přibližujete se k vyřešení situace. Přesto se ale nemusíte dobrat výsledku nebo řešení. V tu chvíli je dobré použít zesilovač. Karty vám ukáží možnosti, které by vás normálně nenapadly. Je tomu tak právě proto, jelikož se při výkladu držíte určité dané posloupnosti. Díky nutnosti hledat souvislosti bez narušení tohoto řádu, vám vznikají možnosti, které by se za normálních okolností mohly zdát přitažené za vlasy nebo jednoduše nemožné. Ale při výkladu tarotu není nemožné nic, je tedy zapotřebí zahodit svou touhu věřit všemu pouze rozumem a začít zvažovat i zdánlivě nemožné.

Rozhodně jsem neměl za cíl vám podat přesný historický vývoj všech karet, naprosto jasné postupy na vykládání karet ani jsem se vás nepokoušel přesvědčit, že vykládání tarotu je medová svačinka, pokud se ale po přečtení tohoto stručného shrnutí rozhodnete tarot zkusit, nebo si o něm pro začátek alespoň zjistit více, je to zcela jistě to nejlepší, v co jsem mohl doufat. Přeji všem mnoho úspěchů a vytrvalosti a rozloučím se s vámi citátem: „Karty mají vždy pravdu. Někdy je jejich pravda jiná, než ta vaše, ale to na tom nic nemění.“

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tarot – výklad i rady a tipy do začátku