Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tapisérie z Bayeux: první historický komiks

Hana Chytrá

Hana Chytrá

20. 2. 2011

!Počítačová rekonstrukce!Kdo by neznal bitvu u Hastingsu a slavného Viléma Dobyvatele. Bitva a následná invaze do Anglie se odehrála roku 1066 na Senlackém vrchu, přibližně 10 km severozápadně od Hastingsu. Události předcházející této bitvě i průběh střetu samotného byl později zachycen na proslulé tapisérii z Bayeux.

FOTO: Tapiserie z Bayeux

Tapiserie z Bayeux, Zdroj: cs.wikipedie.org

Pokud letem světem shrneme tehdejší události, pro oživení, jednalo se o invazi Viléma Dobyvatele z Normandie do Anglie. Invazi předcházelo úmrtí anglického krále Eduarda, který svým nástupcem na smrtelné posteli jmenoval silného a vlivného vévodu Harolda Godwinsona. Na trůn si však dělal nárok i Vilém. Spor vyústil v invazi, kdy oslabený Harold podléhá vojskům Vilémovým a jeho spojenců.

Tapisérie z Bayeux je 50 cm široká a 70 m dlouhá vyšívaná tkanina a je opatřena nápisy v latině. Ačkoliv je dílo označováno za tapisérii, ve skutečnosti se jedná o výšivku (tapisérie jsou tkané). Z celé tapisérie je zachována pouze část, předpokládá se, že dva celé díly chybí. Ty by měly znázorňovat happy end, tedy korunovaci Viléma anglickým králem.

Unikátní rekonstrukce tapisérie v počítačové podobě. Pochopte lépe historii!

The YouTube ID of LtGoBZ4D4_E&feature is invalid.

Tapisérii nechal zhotovit, dle posledních výzkumů, Vilémův nevlastní bratr, biskup Odo z Bayeux v roce 1070. Po zhotovení ji nechal umístit v nově vybudované katedrále, kde sám působil jako služebník boží. První písemná zmínka o tapisérii pochází až z roku 1476, kdy je vedena v inventáři zmíněné katedrály v Bayeux. Tapisérie byla poté znovuobjevena v 17. století právě v Bayeux.

Dnes je vystavena v muzeu v Bayeux ve Francii ve speciální vzduchotěsné skleněné vitríně, aby se zamezilo dalšímu poškození.

Čím je tapisérie unikátní?

Tapisérie má unikátní historickou vypovídající hodnotu a samozřejmě se jedná o vzácnou ruční práci s vysokým uměleckým významem. Dílo vznikalo bezprostředně po úspěšné invazi a odráží se v ní nesporný vliv vítězné strany. Historická přesnost příběhu na tapisérii mohla být tedy zkreslena, ať již politicky či osobními zájmy Viléma.

Dílo však představuje jedinečný ucelený obraz středověkých zbraní, oděvů a doplňků, které by se za normálních podmínek nezachovaly. Jedná se především o nálezy z kůže, látek a dřeva, které jsou v archeologických kontextech vzácné.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Tapisérie z Bayeux: první historický komiks