Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Taneční zábava s plastovou Lady Gaga

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

27. 12. 2009

Lady GagaJe známá a velmi oblíbená. Uslyšíte ji i o ní na každém rohu. A přehlédnout její zářivě blond hlavu a výrazné vyzývavé outfity se vám rozhodně nepodaří. Ano, mluvím o hudebním fenoménu posledního roku, o Lady Gaga a jejích tanečních videích.

Lady Gaga, Zdroj: musicaout.com

Lady Gaga, Zdroj: musicaout.com

Jen těžce by šlo popřít, že Stefani Joanne Angelina Germanotta, kterou každý zná pod důvěrnou přezdívkou Lady Gaga, není ikonou dnešní doby. Její kariéra odstartovala asi v devatenácti letech, když hrála v New Yorských rockových klubech a psala písničky pro jiné hvězdné interprety u nahrávací společnosti Interscope Records. Zde si jejího talentu všiml hip hop a R&B zpěvák Akon. Když ji slyšel zpívat, byl tak unesen, že přesvědčil Interscope Records, aby s Lady Gaga ihned podepsali smlouvu.

Jak je vidět, vyplatilo se!

Slovy mé kamarádky: „Co jiného mám teda poslouchat? Z Nirvany už jsem vyrostla!“ Možná má tentokrát dokonce i pravdu. Kreace Lady Gaga bývají originální a pokaždé můžete čekat, že vás něčím překvapí. Proč by se taky člověk měl dneska za něco schovávat a být konzervativní, když je co ukazovat. Najdete u ní také směsici sexuálních motivů, pro dnešní dobu tak typických. Elektropopová taneční hudba šachuje i s malou částí rockových záchvěvů z mladších let této lady. Gaga přiznává, že ji ovlivnily hvězdy jako Marylin Manson, Michael Jackson nebo Madonna. Samotný pseudonym přejala z písně Queen – Radio Ga Ga.

Píseň Just Dance, která ji katapultovala přímo do středu velkého světa, se během chvíle stala hitem a obdržela dokonce lichotivou přezdívku klubová hymna. Spolupracovali na ní Akon a producent RedOne. Na otázku, proč se podle ní píseň stala tak populární, Lady Gaga odpovídá: „Každý hledá song, který mluví k lidské radosti v duši, v srdcích, k tomu, aby se bavili. A tohle je jedna z těch nahrávek. Když ji posloucháš, nutí tě to cítit se vnitřně v pohodě. Je to jednoduché. Nemyslím si, že je v tom nějaká kosmická síla, když to jde do srdce. Myslím, že je to srdcový song.“

Následující song byl složen jako pocta bisexuálnímu kamarádovi Lady Gaga. Text hitu Poker Face je o sexu a hazardu. Hlavní myšlenkou je téma bisexuality. Být s mužem, ale představovat si ženu. Muž má číst v intimní tváři vážné jako tvář hráče pokeru, a porozumět, co se odehrává v mysli ženy. Slova bluffin‘ with my muffin označují podle slov Lady Gaga vagínu.  Kromě toho, že ovládl celosvětové žebříčky, je Poker Face nejstahovanějším songem v britské historii.

„Jsem ráda, že je několik růžných interpretací hlavní myšlenky,“ přiznává Gaga ohledně hitu Paparazii. „Song je o několika věcech. Je o mém osobním zápasu, zda chci slávu nebo lásku. Taky je to o úsilí přilákat pozornost bulvárních reportérů. Je o zaprodávání se médií. Je to love song pro foťáky, ale taky je to love song o slávě a lásce – o tom, jestli můžeš mít obojí, nebo jenom jedno?“

První singl mini alba The Fame Monster nese název Bad Romance. Kritici jej přirovnávají k Poker Faceu. Video, které píseň doprovází se odehrává v lázních. Gaga byla unesena skupinou supermodelek, které ji zdrogovaly a prodaly ruské mafii k sexuálnímu otroctví.

Stále ale v mé hlavě víří pochybnosti. Nemohu se zbavit myšlenky, že Gaga nepřináší nic nového. Stojí před vámi jako peroxidová blondýna s tuctovým obličejem, která zamíchala vizáž klauna s erotickým králíčkem z domu s červenými světly. Ano, souhlasím, chytře zužitkovala všeho, čeho se jí dostalo, i co odkoukala jinde, a přiznávám, že na ní něco je. Vychází jí to. Nestydí se a za to ji lidi zbožňují. Stačí k tomu jen témataka okolo sexu a slávy, aby vznikala barevná zábava, která rozhýbe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Taneční zábava s plastovou Lady Gaga