Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Taneční představení Cikánské kořeny/í hostuje na Nové scéně ND v Praze

Redakce

Redakce

6. 5. 2010

Cikánské kořeny/íÚspěšná ústecká taneční inscenace Cikánské kořeny/í se tentokrát představí i pražským příznivcům tanečního umění. Ve středu 19. května se z prken Severočeského divadla opery a baletu na jeden večer přesune na Novou scénu Národního divadla.

Cikánské kořeny/í, Vladimir Gončarov (Čoban), Natalia Vasina (Dara) Foto: Petr Berounský

Cikánské kořeny/í, Vladimir Gončarov (Čoban), Natalia Vasina (Dara) Foto: Petr Berounský

Moderní taneční představení Cikánské kořeny/í mělo premiéru v listopadu 2008 a dočkalo se pozitivního hodnocení jak u odborné veřejnosti, tak u diváků.

Nosným pilířem celé inscenace je nejen hlavní role Čobana, kterou osobitým způsobem ztvárňuje Vladimir Gončarov, držitel ceny Thálie 2008 právě za tuto roli, ale také působivá sborová čísla. Severočeské divadlo získalo v minulém roce na Soutěžní přehlídce současné taneční tvorby Cenu za nejlepší kolektivní výkon právě za inscenaci Cikánské kořeny/í. V téže soutěži bylo znovu oceněno umění Vladimira Gončarova coby Čobana udělením Ceny za nejlepší sólistický výkon.

Střet kultur

Příběh s rozměrem shakespearovské tragédie o lásce bílé dívky a romského chlapce je moderním tanečním divadlem s temperamentní hudbou významného současného balkánského skladatele Gorana Bregoviče, jehož tvorba je typická návratem ke slovanským a cikánským kořenům. Bregovič sám vyrůstal v multikulturním prostředí, o to je jeho hudba k příběhu, který znázorňuje rozdílnost kultur a odlišné sociální prostředí milenců, příhodnější.

Cikánské kořeny/í, Vladimir Gončarov (Čoban) Foto: Petr Berounský

Cikánské kořeny/í, Vladimir Gončarov (Čoban) Foto: Petr Berounský

Cikánské kořeny/í  jsou vystavěny na dynamických sborových pasážích. Přinášejí  jiskru, živelnost a nápaditost. Choreografie Dany Dinkové a Jara Moravčíka je prodchnuta stylizovanými folklorními prvky. Rytmický doprovod mnohdy vytvářejí tanečníci sami hrou na nejrůznější nástroje a předměty. Přirozenost tanečního projevu a výrazná pohybová zkratka, s níž tvůrci vyprávějí příběh, jsou hybnou silou inscenace, která se těší velké oblibě již od roku 2001, kdy byla poprvé uvedena ve světové premiéře na Slovensku.

Polovina autorské dvojice Dana Dinková k inscenaci uvedla: „Námět a následný scénář mi vznikl v hlavě po poslechu strhující hudby balkánského skladatele Gorana Bregoviče. Jeho příznačné využívání motivů tradiční slovanské a romské hudby ve mně probudilo myšlenku vytvořit představení s poznaným i nepoznaným koloritem cikánského života. (…) Opravdový příběh ze života se vším, co k tomu patří – pláč, smích, láska, intriky, štěstí a smrt.“

Cikánské kořeny/í

Nová scéna Národního divadla v Praze

19. května 2010

Námět a libreto: Dana Dinková

Režie a choreografie: Dana Dinková a Jaroslav Moravčík

Hudba: Goran Bregovič

Tančí: Vladimir Gončarov, Michaela Procházková, S. Christianová, L. Pešková, M. Pleškova, I. Šebková, H. Šimánová, V. Podhorná, N. Vasina, J. Jandorová, R .Király, P. Popovský, J. Starý, F. Černý j.h., P. Enekeš, M. Bednář, M. Gebauer j.h., J. H. FuchsA. Lerch j.h., V. Tejkl j.h., J. Žák j.h.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Taneční představení Cikánské kořeny/í hostuje na Nové scéně ND v Praze