Menu
TOPZINE.cz
Studentský život

Taneční kurzy vás připraví na plesovou sezónu

Redakce

Redakce

13. 10. 2010

FOTO: TanecNení snad ani možné, aby někdo nikdy neslyšel o tanečních. Tanečních kurzech, které asi většině z nás evokují období puberty. A také možná trochu trapnost. Ale trapasy přece k pubertě patří, ne?

FOTO: Tanec

Naučte se tančit, Zdroj: guelph.olx.ca

Taneční mají v Čechách dlouhou tradici. Do tanečních chodili naši rodiče i prarodiče. Nejedna současná taneční škola byla založena už v 60. letech. V historických románech jsou však často kapitoly o uvedení do společnosti právě na tanečním parketu. Mladý člověk se poprvé objeví na plese, kde ukáže svoje taneční umění. A někde se to naučit přece musel.

Vraťme se ale do současnosti. Taneční kurzy zpravidla probíhají v podzimních a zimních termínech. V základních lekcích se člověk naučí jak tance standardní, tak latinsko-americké. Naučí se kroky pro polku, valčík, waltz, tango, foxtrot, sambu, rumbu, cha-chu, jive. Sedmnáctiletá Marta se nejvíc děsila jivu. „Každou lekci jsem trnula hrůzou, kdy se vyhlásí jive. Celý ten tanec mi přijde takový zmatený, kroky mi nepasujou do hudby.“

Společenská úloha tanečních

Taneční ale nejsou jenom o tanci. Nedílnou součástí jsou i kurzy společenského chování. Mladý člověk si vyzkouší pánskou či dámskou volenku, dozví se, na jaké straně chodí žena, na jaké muž. S trochou nadsázky se dá říct, že se naučí tolerantnosti. Ne každý narazí na tanečního partnera ala Harapes, že?

FOTO: Hříšný tanec

Jennifer Greyová a Patrick Swayze v Hříšném tanci. Zdroj: distributor filmu

Největší nespravedlnost tanečních vidím v rozdílné ceně kurzů. Současné mladé muže zrovna společenský tanec moc netankuje, a tak se zpravidla stává, že je v sále více dívek než chlapců. Taneční školy se tedy snaží nalákat chlapce výrazně nižší cenou. Chlapci někde platí i čtvrtinu ceny, co dívky. No není to diskriminace? Ale možná je pro dívky lepší to skousnout, než se potom při každé pánské volence strachovat, že zůstanou na ocet.

Nikdy není pozdě začít

Kdo měl na střední škole trochu jiné zájmy, než se potit v bílých rukavičkách, nemusí si v dospěláckém prozření zoufat. Taneční kurzy se pořádají i pro dospělé. Jediný rozdíl od těch středoškolských je ten, že se už rovnou hlásí páry. Odpadá tak obava z proseděných hodin. Navíc důvěrná znalost partnera zaručuje, že se trapným situacím člověk spíše uvolněně zasměje. Takže chcete-li už konečně na plese kroužit ladně po parketu, nikdy není pozdě se přihlásit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Taneční kurzy vás připraví na plesovou sezónu