Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Tanec smrti vsadil na výkony Hany Maciuchové a Ladislava Freje

Anna Kottová

Anna Kottová

17. 5. 2011

FOTO: Hana Maciuchová jako manželka Alice a Ladislav Frej v roli kapitána EdgaraDivadlo na Vinohradech představuje nejznámější dramatizaci švédského autora Augusta Strindberga. Odvážné inscenaci sluší malý prostor vinohradské nové zkušebny. Nalákat diváky má především skvělé herecké obsazení. Bude ale tohle všechno stačit?

FOTO: Hana Maciuchová jako manželka Alice a Ladislav Frej v roli kapitána Edgara

Alice: „Nechceš se zastřelit?“ Foto: Viktor Kronbauer, Divadlo na Vinohradech

Rozvláčný začátek hry vás ukolébá tak, že se pohodlně uvelebíte na židli. Postarší pár začíná řešit každodenní záležitosti, ranní poštu, večeři, oslavu stříbrné svatby. Více o hře samotné a jejím autorovi se dočtete také v upoutávce Barbory Šimečkové.

Tentokrát se naštěstí v postavách neztratíte. Hlavní jsou jenom dvě. Despotického vojáka kapitána Edgara ztvárnil vynikající herec Ladislav Frej, ten se proslavil rolemi ve starším seriálu Nemocnice na kraji města nebo v novějším Kriminálka Anděl. Svůj charismatický hlas propůjčil i šéfinspektorovi Barnabymu z britského seriálu Vraždy v Midsomeru.

Po jeho bok se postavila Hana Maciuchová jako jeho manželka Alice. Společně s Frejem si také zahrála v Nemocnici na kraji města, ale v poslední době si získala popularitu a tři zrcátka Týtý především díky seriálu Ulice.

Inscenace očima Barbory Nachtmanové

Těšila jsem se na útulnou komorní scénu, komorní drama a skvělé herce. Mé očekávání se splnilo ale jen částečně. Jak příběh gradoval, gradovala i hlasitost pronášených dialogů,  afekt ve slovech i jednáních, až jsem v jednu chvíli přestala myslet na to, že sedím v divadle a ne uprostřed obýváků dvou hysterických bláznů. Jak mám jinak paní Maciuchovou ráda, tady mi připadal její výkon až moc vyhrocený. Možná to dělalo i líčení, že každá její grimasa, kterou v okamžicích zoufalství předvedla, vypadala až hrůzostrašně. O to víc se mi líbil Ladislav Frej, kterému jsem každý jeho stařecký vrtoch bez váhání věřila.

Tato hra nepatří do šuplíku vtipných, odlehčených kousků. Je to drama se vším všudy a kam jinam bychom na poctivá srdceryvná dramata měli chodit než do Divadla na Vinohradech.

Alice a Edgar, oba s velkou autoritou a obrovskou silou, na sebe dennodenně naráží po celých 25 let. Ne nadarmo se říká, že opaky se přitahují. Edgara, vždy připraveného kapitána dělostřelectva s živočišnou krví v žilách, celoživotně přitahuje distingovaně upjatá bývalá herečka s tvrdým výrazem.

Přestože Alicin manžel trpí závažnou chorobou, ona ho nemůže vystát a dělají si navzájem až vražedné naschvály, v hloubi duše však k sobě stále něco cítí. Lehká a vláčná hra se lusknutím prstu dokáže změnit v drama, a to kvůli Edgarově nemoci i rodinnému kamarádovi Kurtovi (Jaromír Meduna).

Představení se snaží přinést odpověď na otázku, zda i po tolika letech soužití dvou výrazných osobností může ještě manželství obsahovat lásku a cit. Na divadelních prknech se odehraje souboj dvou dlouholetých partnerů svázaných do jednoho manželství. Výsledkem tohoto duelu je ale jen běh na dlouhou trať.

FOTO: Jaromír Meduna jako Kurt a Hana Maciuchová jako Alice

Milenecký vztah kvete v každém věku

Musíte dát hře zpočátku šanci a ona se vám odvděčí hvězdnými výkony skvěle sehrané herecké dvojice. Jádro problému se ale opět ukrývá ve hře samotné. Stojí a padá se dvěma hlavními postavami příběhu, kterým kvalitně sekunduje Jaromír Meduna. Vynikající herecké obsazení, jak se nám v poslední době několikrát potvrdilo, nemusí zaručit divácky úspěšné hry.

Přestože ve druhé části předhání jeden zvrat jiný, nedokážu určit, pro jakou cílovou skupinu je hra určena. Příliš filosofická hra bez jedné hlavní zápletky s roztříštěnou dějovou linií dává vyniknout hlavním představitelům, ale její poselství a smysl zaniká v přílišné změti motivů. Některými prvky občas připomíná náročné absurdní drama.

Nakonec celou hru skvěle vystihl Kurt slovy: „Já se v lidech vůbec nevyznám.“ Stejný pocit jsem si z představení odnesla i já.

Tanec smrti

Divadlo na Vinohradech

Autor: August Strindberg

Režie: Michal Pavlík

Hrají: Ladislav Frej, Hana Maciuchová, Jaromír Meduna

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tanec smrti vsadil na výkony Hany Maciuchové a Ladislava Freje