Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Tanec Praha 2013: Přijede choreograf zahájení londýnské olympiády

Redakce

Redakce

31. 12. 2012

FOTO: Peeping TomJubilejní 25. mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Tanec Praha se uskuteční kromě Prahy i v dalších deseti městech. V červnu a červenci přijedou do Prahy dvě hvězdy, a to Akram Khan a Peeping Tom.

Peeping Tom pracuje s filmovým viděním. Zdroj: Herman Sorgeloos, Tanec Praha

Soubor Peeping Tom představí v Hudebním divadle Karlín 26. a 27. června inscenaci s názvem 32 rue Vandenbranden (Ulice Vandenbranden č. 32).

Inscenace zavede diváky do světa, ve kterém splývají hranice mezi snem a realitou. Jedním z inspiračních zdrojů díla byl film S. Imamura s názvem The Ballad of Narayama.

Uvidíme náročné fyzické výkony v poetickém režijním pojetí Gabriely Carrizo a Francka Chartiera. Oba jsou mnohaletými spolupracovníky známého vlámského choreografa Alaina Platela.

32 rue Vandenbranden (v rámci festivalu Tanec Praha 2013)

Soubor: Peeping Tom

Praha (Hudební divadlo Karlín)

Kdy: 26. a 27. června 2013

Druhou událostí sezony bude 3. a 4. července ve Státní opeře Praha hostování proslulého britského choreografa a tanečníka Akrama Khana s projektem Desh. Jde o sólovou, částečně autobiografickou produkci, ve které se intimita mísí s velkolepostí. Khan pochází z Bangladéše, kde slovo desh znamená rodná zem.

Akram Khan patří mezi nejrespektovanější choreografy dnešní doby. Je autorem choreografie pro zahájení letních olympijských her v Londýně. Svá první díla představil ve druhé polovině 90. let. Zpočátku šlo o sólové kusy, ve kterých zúročil znalosti katkahu i současného tance. Velký ohlas měly jeho poslední produkce Vertical Road (2010) a Gnosis (2009), v nichž zkombinoval indické taneční kořeny se současným tancem.

Desh

Desh znamená v bengálštině rodnou zemi.

Desh zkoumá zranitelnost tváří v tvář přírodním silám a oslavuje odolnost lidského ducha při práci, ve snech, příbězích i v procesu transformace a přežití. Je to výtvarně-pohybové dílo využívající scénografie a nových technologií.

Obě inscenace jsou vizuálně bohaté. 32 rue Vandenbranden se dostává i pocitu filmového vidění, Desh vytváří vizuální zážitek jinými způsoby ve spolupráci s předními výtvarníky pomocí grafiky a nových technologií. Obě inscenace jsou významově vrstevnaté objekty. 32 rue Vandenbranden pracuje i s příběhovou dramaturgií, diváci tak budou moci sledovat i zřetelný příběh.

Desh je produkce pro obrovitá divadla a je to Khanovo sólo. Je fascinující vidět, jak jeden tanečník zaplňuje obroviný prostor, kam by si nejeden herec netroufl vyšlápnout.

Desh (v rámci festivalu Tanec Praha 2013)

Choreograf: Akram Khan

Praha (Státní opera)

Kdy: 3. a 4. července 2013

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tanec Praha 2013: Přijede choreograf zahájení londýnské olympiády