Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Taková normální aerodynamická ubunalita – Ubu se baví

Michaela Deáková

Michaela Deáková

20. 12. 2010

FOTO: Gabriela Pyšná a Josef Polášek ve hře Ubu se bavíDivadlo Na zábradlí pro vás připravilo již druhou hru na motivy vycházející z postavy otce Ubu Alfreda Jarryho.  Narozdíl od prvního klasického zpracování hry Jana Grossmana z roku 1964, se nyní celý děj odehrává v letadle, jehož trup na scénu zasadil režisér Jiří Havelka, ve kterém hra začíná a taky končí. Zkoušení je  v plném proudu a na představení se můžete těšit už 28. a 29. prosince 2010 a 28. ledna 2011.

FOTO: Gabriela Pyšná a Josef Polášek ve hře Ubu se baví

Herci Gabriela Pyšná a Josef Polášek Zdroj: Divadlo Na zábradlí, Foto: Martin Špelda

Inscenace vás zavede na palubu letadla, kde se sejdou cestující jako Pavel Liška nebo Kristina Maděričová. Letadlo má pak na starosti nejvyšší z nejvyšších, samotný kapitán Ubu, kterého ve hře ztvární Petr Čtvrtníček.  Inscenace měla světovou premiéru již 22. února. Nyní si ji ještě můžete vychutnat ke konci roku, kdy si pro vás divadlo připravilo dvě představení v prosinci a jedno pak v lednu.

„Dámy a pánové, jsme zcela připraveni ke vzletu. Ujistěte se, prosím, že jste řádně připoutáni. Vypněte všechny elektronické přístroje. Světla v kabině jsou tlumena na vzlet a přistání z bezpečnostních důvodů. Vše je tlumeno z bezpečnostních důvodů. Kapitán Ubu vám přeje šťastný let!“

FOTO: Pavel Liška a Marie Spurná ve hře Ubu se baví

Herci Marie Spurná s Pavlem Liškou

Aerodynamická ubunalita

Za vznik celého projektu může autor a režisér Jiří Havelka, jehož můžete znát také jako dramatika, herce, nebo moderátora.  Je i tvůrcem improvizačně skečového pořadu Baráž na TV Óčko. Že se jedná opravdu o talent dokazuje také ocenění Ceny Alfréda Radoka jako talentu roku 2007.

Práci na této inscenaci pojal nikoli klasicky, na základě textu, ale autorsky, pro herce ne zrovna typická metoda. Dle Jiřího Havelky pak zkoušení probíhá takto:

FOTO: Natália Drabiščáková a Pavel Liška ve hře Ubu se baví

Herci Natália Drabiščáková s Pavlem Liškou

„I když inscenace opět vzniká bez textu, stejně je to pokaždé jiné, protože každý člověk k tomu přistoupí po svém. To naše společenství, nebo jak Jarry by řekl kolegium, je dobrý tým, ale přitom každý je jiná osobnost. Jednota a nejednota zároveň, což je pro tuhle práci ideální. Nechceme jen tvořit slova z improvizací, ale klademe si určitá divadelní omezení, která nás nutí hledat nějaký jiný postup.“

„…něco jiného je improvizace jako metoda zkoušení, která vede k inscenaci a něco jiného improvizace jako herecký postup při tvorbě právě probíhajícího představení. Improvizace během zkoušek slouží k prozkoumávání tématu a nacházení ideální formy, většinou ale končí u pevně fixovaného tvaru“.

FOTO: Petr Čtvrtníček ve hře Ubu se baví

Petr Čtvrtníček

Přijďte nakouknout divadlu pod pokličku

Ku příležitosti svátků vánočních, Divadlo Na zábradlí otevře své brány i široké veřejnosti. Na pondělí 27. prosince od 14:30 hodin je připravena prohlídka zákulisí zaměřená na dětské návštěvníky. O dva dny později, 29. prosince od 16:30 hodin, pak klasická prohlídka s odborným výkladem. Oběma prohlídkami vás bude provázet ředitelka divadla paní Doubravka Svobodová.

Ubu se baví

Divadlo Na zábradlí

Režie: Jiří Havelka

Dramaturgie: Ivana Slámová, Zdeněk Janáček

Hudba: Markéta Lisá (MIDILIDI)

Hrají: Natália Drabiščáková, Kristina Maděričová, Gabriela Pyšná, Marie Spurná, Petr Čtvrtníček , Ladislav Hampl, Pavel Liška, Leoš Noha, Václav Petrmichl, Josef Polášek

Představení: 28. a 29. prosince, 1. ledna 2011, vždy od 19 hodin

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Taková normální aerodynamická ubunalita – Ubu se baví