Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Také knihovníci mají své dny: 100. sjezd knihovníků v Berlíně

Redakce

Redakce

9. 8. 2011

FOTO: knihovnaUlrich Hohoff, předseda Sdružení německých knihovníků a ředitel Univerzitní knihovny v Augsburgu, srovnal své povolání před 100 lety a dnes. A přiblížil budoucí vyhlídky.

FOTO: knihovna

Ilustrační foto, Zdroj: sxc.hu

V červnu se v Berlíně konalo setkání Biblothekartag s cílem přispět k tomu, aby knihovníci dosáhli co nejvyšší odbornosti. Organizátory překvapil zájem více než pěti set zahraničních hostů, kteří se zapojili do výměny zkušeností.

Témata srazu odráží vždy to, o čem se v knihovnách právě hovoří. Letošní program obsahoval přes 350 přednášek a pódiových diskuzí, ale i výstavu plakátů. Pro veřejnost připravili knihovníci Noc knihoven. Návštěvníci si vychutnali autorská čtení, hudební a divadelní představení nebo workshopy. Úspěch měly prohlídky prostor, které jsou knihovnám nově určeny.

Knihovny zůstanou nepostradatelné

Předseda knihovníků se v rozhovoru s redaktorkou Dagmar Giersbergovou zamýšlí, jak se jeho povolání změnilo: „Kolegové z roku 1900 by se nejspíš podivili nad různorodostí médií, která poskytujeme. Ale myslím si, že by se po počátečním šoku z počítačů nadchli pro to, jak knihovny zvládají svoje úkoly lépe než předtím.“

„V poslední době se rychle mění požadavky kladené na jednotlivce. Knihovníci se musí přizpůsobovat médiím, se kterými nemají zkušenosti. Často se stává, že ti, kteří mají čerstvě po škole, učí starší kolegy,“ uvedl Ulrich Hohoff v rozhovoru pro Goethe Institut. Neobává se však, že knihovny ztratí význam: „Knihovna je nepostradatelným místem, kde člověk získává nové znalosti. A pokud chceme být informační společností, pak jím také zůstane.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Také knihovníci mají své dny: 100. sjezd knihovníků v Berlíně