Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tajné války superhrdinů Marvelu splácejí dluh

Redakce

Redakce

3. 1. 2011

Do života desítek nadlidí zasáhne tajemná vesmírná a nesmírně mocná entita Beyonder s legendárními slovy: „Zabte své nepřátele a dostanete vše, po čem toužíte!“ To, co následovalo, dalo vzniknout jednomu z nejuctívanějších komiksových crossoverů historie – Tajným válkám superhrdinů Marvelu.

Ilustrace na obálce komiksu Tajné války superhrdinů Marvelu

Beyonder totiž přenesl tucty nadlidí, mutantů či jinak vylepšených stvoření na planetu s názvem Battleworld, kde po měření sil měla vítězná strana určit další osud vesmíru, nebo alespoň planety Země. A protože jsme ve vodách Marvelu, ocitáme se na poli superhrdinského komiksu, postavy jsou pestré, barevně okostýmované a fyzicky hodně vyvinuté. Ale jsme také u kvalitního komiksu, takže postavy jsou zmítané vlastními pocity, pochybnostmi, šťourají se v sobě a mnohé z nich vybočují z davu osobitým chováním.

Za to může zejména autor scénáře Jim Shooter. I když napsal „jen“ komiks na podporu série marvelovských figurek, nevytvořil pro dvanáctidílnou minisérii obyčejnou řežbu každého s každým. Jistě, akce je v celém příběhu dost, hodně postav nevýhody fyzického násilí zakusí na vlastní kůži nebo kostře, ale tři sta stran kontinuálních bitek by neudrželo v pozornosti ani fanoušky Loba, takže musel přijít s příběhem.

Hned, jak Beyonder přenese výkvět superhrdinského komiksu nakladatelství Marvel, jako jsou Avengers, X-Men nebo Fantastic Four, ukáže se, že k těm dobrým přibyl rozporuplný Magneto, který je okamžitě trnem v oku některým klaďasům. Mezi superneřády je podobných černých ovcí několik, třeba Galactuse nebaví činy malých tvorečků nebo Dr. Doom se okamžitě udělá pro sebe a začne plánovat. Protože bytost, která může splnit cokoliv, musí mít neohraničenou moc a to si přece nenechá utéct mezi prsty. Šikovně rozehraná partie tak nabízí střety nejen mezi oběma skupinami, ale také množství vnitřních konfliktů jak u těch zlých, tak u dobrých hrdinů.

Už od úžasné premisy, tedy citovaného Beyondera, se před námi otvírá ohromně široké pole, kde je prostor pro ty nejtajnější pocity, sny nebo také víru v něco většího, než je jeden lidský život. Jak to nakonec dopadne, si musíte přečíst, protože by nebylo na místě prozradit několik překvapení a úmrtí (!), která Tajné války obsahují. Dá se říct, že scénář si na ploše původních dvanácti sešitů poradil se zapojením většiny postav do děje, žádná není totálně upozaděná, tak s …. I když je jasné, že Wolverine v osmdesátých letech ještě nebyl takový tahoun jako dnes, takže má méně místa, než takový Colossus.

Jimu Shooterovi se povedl husarský kousek, protože obvykle se v příbězích týmovek někdo ztratí, ale tady se dostane na každého. Díky tomu máme možnost nahlédnout pod pokličku Fantastic Four nebo Avengers, které z čeští čtenáři dosud neznají. Nanejvýš hostovali u Spider-Mana, ale samostatně se u nás objevili jen jako modernější verze Avengers v Ultimates. První překladový příběh původních Avengers vyjde pravděpodobně v  dubnu.

Vydání dvanáctidílné série Tajné války, na kterou jsme čekali už od začátku devadesátých let, kdy byla poprvé zmíněna v jednom ze sešitových Spider-Manů, je událost roku v překladovém superhrdinského mainstreamu. V jedné knize, s malovanou obálkou famózního Alexe Rossa, nabízí čtvrt století starý příběh a troufám si říct, že má co nabídnout i současnému komiksovému čtenáři. Kromě množství postav, z nichž mnohé promluvily česky poprvé, disponují Tajné války také vykreslením jejich psychologie a v kombinaci s tradiční, ale neurážející kresbou zejména z tužky Mikea Zecka jde o výtečný počin. Jak moc výtečný si uvědomíte u doplňkových sešitů z jiných řad. Třeba příběh Odvážný nový svět, uvádějící na scénu potomky účastníků Tajných válek, je tragickou upomínkou na to, co se stane, když se někdo pokusí nabídnout místo originálních postav jejich klony, resp. děti. Nefunguje to a asi to ani nikdy fungovat nebude, jak se ukázalo například u animovaného filmu Následníci mstitelů – hrdinové zítřka.

Tajné války disponují kromě doplňkových sešitů, z nichž ty s Thorem a She-Hulk vysvětlují hluchá místa původního příběhu, také skvěle sestavený úvod, ve kterém se na ukázkách komiksů dozvíme, jak se jednotliví superhrdinové dostali na Battleworld, takže se zorientuje i nováček. Možná jsou některé dějové zvraty a scény nepříliš funkční a pro čtenáře odchované Markem Millarem či Garthem Ennisem směšně naivní a kresba klasická, ale Tajné války jsou nejen kus komiksové historie, ony jsou kus dodnes fungujícího komiksového řemesla.

Originální název: Secret Wars
Český název: Tajné války superhrdinů Marvelu
Scénář: Jim Shooter
Kresba: Mike Zeck
Překlad: Marek Barányi a Pavel Švanda
Počet stran: 448
Vydavatel: BBart/Komiks, Praha 2010
Cena: 990 Kč

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tajné války superhrdinů Marvelu splácejí dluh