Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tajemství Zlaté uličky odhaleno, s magií ale nemá nic společného

Hana Chytrá

Hana Chytrá

21. 9. 2010

Pokud patříte mezi pravidelné návštěvníky Pražského hradu, jistě jste zaznamenali, že vyhlášená atrakce, Zlatá ulička, byla od května široké veřejnosti uzavřena. O miniaturních domečcích, které ji lemují, se v pověstech vypráví, že v nich žili bohatí a tajemní alchymisté císaře Rudolfa II. Skutečnost je ale jiná.

FOTO: Archeologický výzkum v roce 2010

Archeologický výzkum v roce 2010, Zdroj: archiv AÚ AVČR

Archeologický výzkum začal v květnu probíhat mimo jiné díky hloubení nových inženýrských sítí, kanalizace. Vedoucí akce, Josef Matiášek z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky nastínil nové poznatky:

„ Jedná se o nález chodby, která běží po vrcholu opevnění a spojuje Bílou věž s Daliborkou. Byla určena k obraně severního pole Pražského hradu. Dále se jedná o nález válcovité střílny, která byla otočná a kryla střelce před útočníkem. Je to obranný prvek, který byl používán v opevnění, které se začalo budovat za Vladislava Jagellonského a pravděpodobně, nebo téměř jistě, toto opevnění stavěl Benedikt Reid, který stavěl mimo jiné Vladislavský sál a nebo kostel sv. Barbory v Kutné Hoře.“

FOTO: Archeologický výzkum 2010

Archeologický výzkum 2010, Zdroj: archiv AÚ AVČR

Magie ani lektvary se nekonají

Milovníky záhad a magie výsledky výzkumu asi moc nepotěší. Při výzkumu domků se potvrdily domněnky většiny badatelů. Nejstarší terény sahají až do 17. století, častější jsou potom podlahové horizonty z 19. století. Co se týká historie Zlaté uličky, tak se vlastně jedná o plochu, která byla pravděpodobně za Vladislava Jagellonského (1456 – 1516) předsunutá severně od hradu, jelikož původní středověký hrad končil v místě dnešního Purkrabství.

V roce 1541 postihl Pražský hrad a celou Malou Stranu a Hradčany ničivý požár a tehdy také zaniká vršek toho opevnění, které mělo jenom dřevěné podsebití. Za Rudolfa II. poté došlo k vystavění současné úrovně, jakou známe dodnes, a terén narostl zhruba o tři metry. Výzkumem bylo zjištěno, že několik centimetrů pod podlahou domků se většinou nalézá hradební zeď. V domcích se kromě zachovalých podlah podařilo najít především keramické a kostěné zlomky a drobné předměty denní potřeby, jako jsou například knoflíky.

Obyvatelé Zlaté uličky zlatem tedy příliš neoplývali, ani se ho za pomoci kouzelných lektvarů nebo tajemných formulí nesnažili vyrobit. Žili většinou v nuzných podmínkách v chudobě, jak dokazují i nálezy z archeologického výzkumu.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tajemství Zlaté uličky odhaleno, s magií ale nemá nic společného