Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tajemný svět Upířích deníků L. J. Smithové odkrývá své kouzlo

Redakce

Redakce

11. 11. 2009

l-j-smith-probuzeni-perexDalší série knih s upíří tématikou obsadila v polovině letošního října své místo na českém trhu fantasy literatury. Ač se tak může zdát, nekopíruje veleúspěšný cyklus Stmívání, které je čtenářům připomínáno nejen blízkou filmovou premiérou Nového měsíce. Zatím jsou v prodeji prví dva díly, avšak jejich pokračování se plánuje již na leden 2010.

Již v roce 1991 vyšly první čtyři knihy Upířích deníků (Probuzení, Souboj, Zášť a Temné shledání) v USA a sklidily veliký úspěch. Díky stále rostoucí oblibě tématu nemrtvých milovníků krve, vsadilo nakladatelství Fragment na jejich vydání i u nás. Myslím, že rozhodně zvolilo výborný tah, jelikož před samotným vydáním spustilo i internetové stránky, kde se dají zdarma stáhnout dvě kapitoly, které čtenáře na sto procent navnadí na přečtení zbytku.

l-j-smith-probuzeni

Hlavní dívčí postava Elena se opět vrací po prázdninách strávených v kouzelné Francii do malého rodného městečka Fell’s Church v USA a bojuje se strachem, který si sama nedokáže vysvětlit. Má ho na svědomí velký havran, který ji vyděsí již první školní den, osamělost po smrti rodičů či záhadný cizinec, který si jí nevšímá, přestože ona zastává pozici nejoblíbenější a nejkrásnější dívky na škole? Nebo již toto zářijové ráno vycítila, že právě téhož dne se její svět zcela změní a začne se naplňovat osud, který ji z ruky vyčetla kamarádka Bonnie na školním parkovišti? To však zjistí jen čtenář, který si právě Upíří deníky vezme do ruky a rozhodne se rozluštit tajemství komplikované strachem, magickou silou, přátelstvím, vzpomínkami a milostným trojúhelníkem.

Jak již z názvu vyplývá, opírá se děj nejen o citlivou a charakterní Elenu, ale i o milovníky lidské krve. Stefan Salvatore, okouzlující mladík přichází na střední školu Fell’s Church s nadějí, že i když se z něj kdysi stalo monstrum, obyvatelé městečka ho přijmou mezi sebe a on přestane žít jen ve stínech. Ač se snaží z počátku lidem vyhýbat, nalezne přátele, kteří jsou mu kdykoli ochotni pomoci a dokonce ho zachrání před jistou pomalou smrtí. Kromě toho podléhá nádherné dívce, která mu tolik připomíná jeho dávnou snoubenku Katherine a za jejíž smrt se dosud nepřestal vinit. Jak však záhy poznává, Elena není Katherinou. Na rozdíl od jeho renesanční stvořitelky sálá odhodláním, silnou vůlí a ochotou Stefana chránit i před jeho bratrem Damonem, který si právě Elenu vybral za svou další temnou královnu. Podaří se mladé dívce vyhrát nad upírem, který usiluje o její i Stefanův život a jehož magické síly tolik ovlivňují nejen počasí, ale i mysl všech lidí?

Knihy jsou koncipovány pro čtenáře od 15 let a osobně bych ji doporučila všem méně náročným milovníkům knih s upíří tématikou. Autorka vystavěla zajímavý příběh plný zvratů, zrady ale i lásky ve všech jejích formách. Jako veliké plus působí milostný trojúhelník, který je navíc okořeněný dávnou minulostí renesanční Itálie, kde byli Damon i Stefan stvořeni krásnou, avšak psychicky labilní Katherinou.

Děj Upířích deníků, tedy obou knih, běží čtenáři s kouzelnou rychlostí, až se občas člověk diví, jak se za tak krátkou chvíli dostal na konec. Rovněž jednotlivé kapitoly a odstavce na sebe výborně navazují, což umožňuje výbornou orientaci nejen v textu ale i v celém příběhu. Za velké plus pokládám i kurzívou vkládané části Elenina deníku, který se však záhy ztratí, a anonymně jsou využívány jen jednotlivé části k očernění Stefana. Vlastně obě knihy, včetně výborně vyřešené obálky, jsou krásným příkladem dokonalé spolupráce autora, překladatele, grafika, korektora a všech ostatních lidí, podílejících se na vydání české podoby této série.

Proto mám ke knihám pouze jednu výtku. Jedinou avšak podstatnou. Jak už jsem zmínila, děj samotný ubíhá velmi rychle a zápletka je rovněž čtivá a zajímává. Na můj vkus však autorka mohla klidně zvolit delší rozpracování příběhu. Ač se například právě v úryvcích deníků snaží přiblížit myšlenkové a citové záležitosti Eleny, v rozhovorech pak i Damona a Stefana, ne vždy se jí to daří. Motivy, cíle a hlavní myšlenky knihy vycházejí ze stránek s lehkostí a samozřejmostí, ovšem mnohá zákoutí lidských myslí jsou do posledních stránek zahalena tajemstvím, což čtenáře snadno unaví a odradí od dalších dílů. Proto mohu zhodnotit, že charakter osob by chtěl více vykreslit, aby se čtenář v postavách neztrácel.

I tak mohu knihu s klidným srdcem doporučit všem, kteří obdivují temnou touhu upírů po krvi i všem ostatním, kteří nehledají knihu k zamyšlení, ale k příjemně strávenému večeru. A pro ty, kteří stále váhají, jestli číst právě toto dílo mám ještě jednu radu. V letošním roce se ve Spojených státech začal vysílat právě tento příběh v seriálovém zpracování. Zkuste se tedy podívat na pár dílů a jsem si jistá, že každý milovník fantasy neodolá a při příští návštěvě knihkupectví si toto dílo určitě pořídí.

Název originálu: Vampire Diaries – Awakening / Vampire Diaries – The Struggle
Český název: Upíří deníky Souboj / Upíří deníky Probuzení
Autor: L. J. Smithová
Překlad: Lucie Schürerová
Počet stran: 231/ 247
Doporučená cena:199/ 199 Kč
Vydal: Fragment, Praha 2009
Hodnocení: *** (60%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tajemný svět Upířích deníků L. J. Smithové odkrývá své kouzlo