Menu
TOPZINE.cz
Hudba

System of a Down znovu spolu. Oznámili data evropských koncertů

Adriana Semlová

Adriana Semlová

30. 11. 2010

Arménsko-americká hardrockovo-metalová skupina System of a Down potěšila své fanoušky, když oznámila, že chystá společné turné. Po pětileté přestávce, kdy členové kapely rozjížděli své vlastní projekty, se opět sejdou v původní sestavě na několika evropských festivalech.

FOTO: System of a Down

Dlouho očekávaný návrat se blíží, Zdroj: archiv Topzine.cz

SAOD založili tři přátelé ze střední školy v roce 1994 po rozpadu svého původního projektu Soil. Ačkoli kapela vznikla v kalifornském Los Angeles, všichni její členové jsou arménského původu, jak napovídají už jejich příjmení končící tradičním arménským -ian.

Debutové album s prostým názvem System of a Down vydali v roce 1998. Rádiovými hity se staly písně Sugar a Spider. Druhá deska Toxicity se vyšplhala na nejvyšší příčku americké a kanadské hitparády. Spolu se Slipknot v roce 2001 odehráli Systémy turné po Spojených státech a Mexiku a stihli také vydat třetí řadovku Steel This Album!

Přelomový rok 2005 odstartovala kapela se čtvrtým studiovým albem Mezmerize. Za singl B.Y.O.B. získala dokonce ocenění Grammy. Zatím posledním společným počinem skupiny je album Hypnotize, které je pokračováním Mezmerize. Písně Hypnotize a Lonely Day se ihned dostaly do čela světových hitparád. Ve stejném roce skupina spolupracovala (nejen po hudební stránce) na tvorbě filmu Screamers, který se zabývá tureckou genocidou Arménů spáchanou na počátku 20. století.

Několikaletou přestávku skupina ohlásila v roce 2006 s tím, že nejde o úplný rozpad. Členové SOAD se pustili do vlastních projektů, zpěvák Serj Tankian vydal úspěšné sólové album Elect the Dead, kytarista Daron Malakian založil kapelu Scars on Broadway a bubeník John Dolmayan si otevřel on-line obchod s komiksy.

Nyní se kapela vrací v původním složení a představí se v červnu 2011 v rámci několika evropských letních festivalů. Zastávku v České republice však SOAD zatím neplánují. Hlavní dramaturg festivalu Rock for People, Petr Fořt, k tomu uvedl: „S managementem SOAD jsme v kontaktu šest let a nejinak tomu je i v případě Rock for People 2011. Comeback očekávala celá scéna a tomu samozřejmě odpovídají i finanční požadavky, které se vymykají standardům. Daleko podstatnější je však sladění termínů – i když před i po RfP je v Evropě dost věhlasných festivalů, některé kapely se v rámci Evropy rozhodnou pro květnové/červnové turné; souvisí to se strategií kapely i jejího managementu, který prostě – aspoň v případě kapel typu SOAD – nemůžeme ovlivnit.“

„Na každý pád půjde o – nejen pro fanoušky téhle party – velký svátek a sami se nejspíš do Berlína pojedeme podívat,“ dodal. Dá se očekávat, že tento dlouho vyhlížený comeback si skutečně nenechá ujít spousta českých fanoušků a do Německa nebo Rakouska se za Systémy vydá.

Turné SOAD 2011:

2/6/11 – Itálie, Miláno, Milan Fiera Arena

4/6/11 – Německo, Norimberk, Rock im Park

5/6/11 – Německo, Nurburgring, Rock am Ring

6/6/11 – Francie, Paříž, Omnisports de Bercy

9/6/11 – Švýcarsko, Interlaken, Greenfield Festival

11/6/11 – Velká Británie, Castle Donington, Download Festival

13/6/11 – Rakousko, Nickelsdorf, Novarock

15/6/11 – Německo, Berlin, Wuhlheide

17/6/11 – Švédsko, Gothenburg, Metaltown Festival

19/6/11 – Finsko, Turku, Provinssirock

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

System of a Down znovu spolu. Oznámili data evropských koncertů