×
TOPZINE.cz

System of a Down hlásí návrat na scénu. Ohlášeny koncerty pro rok 2011

Mnozí již ztratili naději, že by snad ještě někdy mohli zaslechnout ony známé netradiční tóny a rify, kterými se tito Arméni zapsali do hudební historie. Někteří snad i zapomněli. Jiní ale stále udržovali plamen naděje a pro ty máme skvělou zprávu – Systémové jsou zpět!

System of a Down, Zdroj: myspace.com

System of a Down přišli na hudební scénu jako blesk z čistého nebe. V roce 1995 po Serji Tankianovi ani pes neštěkl. Byl to další z řady neúspěšných hudebníků snažící se prorazit. A nešlo mu to. Právě se mu rozpadl jeho první projekt Soil a on na jeho zbytcích stavěl novou kapelu, která měla již zanedlouho otřást hitparádami po celém světě.

Když v roce 1997 skončil u začínajících kapel takřka nevyhnutelný personální kolotoč, ustálila se sestava ve své slavné formě: zakladatel a frontman Serj Tankian, kytarista Daron Malakian, Shavo Odadjian na baskytaru a John Dolmayan usedl na bubenickou lavici.

Cesta na vrchol

Hned jejich první studiové album vydané o rok později pojmenované stejně jako kapela System of a Down získalo platinovou desku a umístilo se na 124. místě amerického žebříčku. Další album s názvem Toxicity vyšlo až v roce 2001 a v americkém žebříčku vystřelilo na první místo.

Vstupenky na berlínský koncert koupíte on-line zde

Právě z tohoto alba pocházejí jejich nejslavnější písně. Kdo by si nevzpomněl na to, jaká tehdy byla kolem tohoto objevu mánie? Hity Chop Suey!, Aerials a Toxicity se držely dlouho na vrcholu světových hitparád, a pokud jste si pustili v té době MTV, měli jste opravdu slušnou pravděpodobnost, že na vás vykřikne naštvaný Serj.

Za tuto masivní popularitu vděčili bezesporu především svému naprosto originálnímu a neoposlouchanému zvuku a velmi kvalitním textům. Každá píseň byla unikát, který ve světě neměl obdoby. Všechny písně z Toxicity byly instrumentálně dotaženy do detailu a nezaměnitelný hlas Serje Tankiana si nešlo splést s jakýmkoli jiným zpěvákem.

Spanilá jízda pokračuje

O rok později přišlo Steal This Album! Přestože šlo o poměrně kontroverzní album, které uniklo spolu s demo nahrávkami Toxicity a bylo vydáno bez pořádného bookletu, jednalo se o další vynikající album dodnes považované mnohými fanoušky za jejich nejlepší.

Psal se rok 2005 a přichází poslední studiový projekt – dvojalbum Mezmerize/Hypnotize vydané s půlročním rozestupem. Kritika tento počin vynesla doslova do nebes. Singl B.Y.O.B. z Mezmerize se stal na dlouhou dobu vládcem světových hitparád a získal cenu Grammy v kategorii Best Hardcore Performance. Tentýž rok také získali cenu Echo za nejlepší mezinárodní alternativu a vyhráli v MTV Good Woodie Award s písní Question! taktéž z Mezmerize.

Přestávka a sólové projekty

V roce 2006 se kapela rozešla. Oficiální zpráva zněla, že jde jen o přestávku, ale přiznejme si, jak takové dlouhé pauzy většinou dopadají. Hudebníci se rozprchli po svých vlastních cestách a naděje na reunion klesala s každým dalším rokem.

Serj Tankian – založil vlastní hudební nakladatelství Serjical Strike a věnuje se charitativní činnosti. K tomu ještě stihl 23. října 2007 vydat svoje první sólové album Elect the Dead.

Shavo Odadjian – účinkuje v kapele Achozen. Občas si zahraje v Hollywoodu jako DJ Tactic.

John Dolmayan – oženil se, založil vlastní internetový obchod s komiksy a spolu s Daronem nahrává nové album skupiny Scars on Broadway.

Daron Malakian – kromě toho, že s Dolmayanem nahrává album pro Scars on Broadway se toho o něm moc neví.

Reunion

Dne 29. listopadu 2010 kapela konečně oznámila, v co už doufali snad jen skalní fanoušci – zahrají ve své slavné sestavě na několika koncertech a festivalech v červnu 2011. Do Čech bohužel nepřijedou, ale nejblíže našim fanouškům budou zřejmě v Berlíně či na festivalu Novarock u městečka Nickelsdorf kousek od Vídně. S nákupem lístků byste neměli otálet. Systémové přeci jen dokážou vyprodat jakýkoli prostor během několika dní.

Plánované koncerty pro rok 2011

2. června – Itálie, Miláno, Milan Fiera Arena
4. června – Německo, Nurnberg, Rock im Park
5. června – Německo, Nurburgring, Rock am Ring
6. června – Francie, Paříž, Omnisports de Bercy
9. června – Švýcarsko, Interlaken, Greenfield Festival
11. června – Velká Británie, Castle Donington, Download Festival
13. června – Rakousko, Nickelsdorf, Novarock
15. června – Německo, Berlín, Wuhlheide
17. června – Švédsko, Gothenburg, Metaltown Festival
19. června – Finsko, Turku, Provinssirock



Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..