Menu
TOPZINE.cz
Hudba

System of a Down hlásí návrat na scénu. Ohlášeny koncerty pro rok 2011

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

4. 12. 2010

Mnozí již ztratili naději, že by snad ještě někdy mohli zaslechnout ony známé netradiční tóny a rify, kterými se tito Arméni zapsali do hudební historie. Někteří snad i zapomněli. Jiní ale stále udržovali plamen naděje a pro ty máme skvělou zprávu – Systémové jsou zpět!

System of a Down, Zdroj: myspace.com

System of a Down přišli na hudební scénu jako blesk z čistého nebe. V roce 1995 po Serji Tankianovi ani pes neštěkl. Byl to další z řady neúspěšných hudebníků snažící se prorazit. A nešlo mu to. Právě se mu rozpadl jeho první projekt Soil a on na jeho zbytcích stavěl novou kapelu, která měla již zanedlouho otřást hitparádami po celém světě.

Když v roce 1997 skončil u začínajících kapel takřka nevyhnutelný personální kolotoč, ustálila se sestava ve své slavné formě: zakladatel a frontman Serj Tankian, kytarista Daron Malakian, Shavo Odadjian na baskytaru a John Dolmayan usedl na bubenickou lavici.

Cesta na vrchol

Hned jejich první studiové album vydané o rok později pojmenované stejně jako kapela System of a Down získalo platinovou desku a umístilo se na 124. místě amerického žebříčku. Další album s názvem Toxicity vyšlo až v roce 2001 a v americkém žebříčku vystřelilo na první místo.

Vstupenky na berlínský koncert koupíte on-line zde

Právě z tohoto alba pocházejí jejich nejslavnější písně. Kdo by si nevzpomněl na to, jaká tehdy byla kolem tohoto objevu mánie? Hity Chop Suey!, Aerials a Toxicity se držely dlouho na vrcholu světových hitparád, a pokud jste si pustili v té době MTV, měli jste opravdu slušnou pravděpodobnost, že na vás vykřikne naštvaný Serj.

Za tuto masivní popularitu vděčili bezesporu především svému naprosto originálnímu a neoposlouchanému zvuku a velmi kvalitním textům. Každá píseň byla unikát, který ve světě neměl obdoby. Všechny písně z Toxicity byly instrumentálně dotaženy do detailu a nezaměnitelný hlas Serje Tankiana si nešlo splést s jakýmkoli jiným zpěvákem.

Spanilá jízda pokračuje

O rok později přišlo Steal This Album! Přestože šlo o poměrně kontroverzní album, které uniklo spolu s demo nahrávkami Toxicity a bylo vydáno bez pořádného bookletu, jednalo se o další vynikající album dodnes považované mnohými fanoušky za jejich nejlepší.

Psal se rok 2005 a přichází poslední studiový projekt – dvojalbum Mezmerize/Hypnotize vydané s půlročním rozestupem. Kritika tento počin vynesla doslova do nebes. Singl B.Y.O.B. z Mezmerize se stal na dlouhou dobu vládcem světových hitparád a získal cenu Grammy v kategorii Best Hardcore Performance. Tentýž rok také získali cenu Echo za nejlepší mezinárodní alternativu a vyhráli v MTV Good Woodie Award s písní Question! taktéž z Mezmerize.

Přestávka a sólové projekty

V roce 2006 se kapela rozešla. Oficiální zpráva zněla, že jde jen o přestávku, ale přiznejme si, jak takové dlouhé pauzy většinou dopadají. Hudebníci se rozprchli po svých vlastních cestách a naděje na reunion klesala s každým dalším rokem.

Serj Tankian – založil vlastní hudební nakladatelství Serjical Strike a věnuje se charitativní činnosti. K tomu ještě stihl 23. října 2007 vydat svoje první sólové album Elect the Dead.

Shavo Odadjian – účinkuje v kapele Achozen. Občas si zahraje v Hollywoodu jako DJ Tactic.

John Dolmayan – oženil se, založil vlastní internetový obchod s komiksy a spolu s Daronem nahrává nové album skupiny Scars on Broadway.

Daron Malakian – kromě toho, že s Dolmayanem nahrává album pro Scars on Broadway se toho o něm moc neví.

Reunion

Dne 29. listopadu 2010 kapela konečně oznámila, v co už doufali snad jen skalní fanoušci – zahrají ve své slavné sestavě na několika koncertech a festivalech v červnu 2011. Do Čech bohužel nepřijedou, ale nejblíže našim fanouškům budou zřejmě v Berlíně či na festivalu Novarock u městečka Nickelsdorf kousek od Vídně. S nákupem lístků byste neměli otálet. Systémové přeci jen dokážou vyprodat jakýkoli prostor během několika dní.

Plánované koncerty pro rok 2011

2. června – Itálie, Miláno, Milan Fiera Arena
4. června – Německo, Nurnberg, Rock im Park
5. června – Německo, Nurburgring, Rock am Ring
6. června – Francie, Paříž, Omnisports de Bercy
9. června – Švýcarsko, Interlaken, Greenfield Festival
11. června – Velká Británie, Castle Donington, Download Festival
13. června – Rakousko, Nickelsdorf, Novarock
15. června – Německo, Berlín, Wuhlheide
17. června – Švédsko, Gothenburg, Metaltown Festival
19. června – Finsko, Turku, Provinssirock

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

System of a Down hlásí návrat na scénu. Ohlášeny koncerty pro rok 2011