Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Syrská vláda Bashada odklízí nebezpečnou literární inteligenci

Redakce

Redakce

9. 8. 2011

FOTO: Damašek

!Aktuálně! Zpravodajská agentura Reuters informovala o opětovném uvěznění syrského žurnalisty a kritika režimu Aliho al-Abdallaha. Zapálený odpůrce prezidentových praktik se, kvůli svým odvážným článkům a prodemokratické činnosti, ocitl od roku 2006 ve vazbě již počtvrté. Bohužel není jediným slovním bojovníkem, který musí čelit opakované šikaně z nejvyšších míst.

FOTO: Damašek

Centrum v Damašku před tím, než propukly nepokoje, Zdroj: wikimedia.commons.org

Syrskému prezidentovi Basharu al-Assadovi nejsou očividně literární neposlušnosti místních prodemokratických intelektuálů nikterak po chuti. Opakovaně trestaný odpůrce režimu potlačování a výhružek Ali al-Abdallah je ukázkovým příkladem státní šikany. Tři týdny po operaci srdce a sedm týdnů po propuštění z výkonu svého posledního trestu zaplatil jedenašedesátiletý spisovatel, žurnalista a štvanec režimu za svobodu státu svobodou vlastní.

Svobodný Sýrijec patří do vězení

Dle zpravodajského serveru France24 informoval o Adballahově zatčení agenturu Reuters jeho syn, a to z exilu ve Washingtonu. Vojenské jednotky vtrhly do domu jeho otce, asi 25 kilometrů od Damašku, a bez ohledu na jeho zdravotní stav ho odvedli s sebou. Dlouholetý podněcovatel opozičního odboje v zemi, Ali al-Abdallah, tak skončil ve vězení od roku 2006 již počtvrté. Kariéru zkušeného politického vězně odstartoval vydáním Damašské deklarace, dokumentu z roku 2005, požadující svobodu slova a shromažďování.

FOTO: Čtyři diktátoři

Karikatury čtyř diktátorů. Bashar al-Assas druhý zleva, Zdroj: wikimedia commons

Společně s dalšími syrskými nepřáteli všepotlačující paradoxní vlády Bashara al-Assada založil po vydání Damašské deklarace stejnojmennou politickou stranu. Za tuto činnost si vysloužil svůj první rozsudek z roku 2006 a během následujícího roku byl za pokus o znovusjednocení strany zadržen podruhé. Mezi jeho druhým a třetím pobytem ve vězení uběhl pouze jeden den, během něhož sepsal článek kritizující vazby Sýrie a Íránu. Za oslabování národní morálky si do 30. května odpykával třetí trest, po němž následovalo sedm týdnů svobody.

Reportéři bojující za dodržování svobody tisku, Reporters Without Borders, zveřejnili na svých stránkách informaci o Abdallahově propuštění. Stalo se tak, dle jejich zdrojů, 20. července. Dvoudenní zadržení mělo zřejmě sloužit jen jako důrazné zastrašení související s předcházejícím zátahem bezpečnostních jednotek na všechny syrské žurnalisty, kteří mají problémy s používáním nepatřičně odvážných slov. Organizovaný hon na žurnalisty se konal 16. července a zadrženi při něm byli někteří aktivističtí novináři, spisovatelé a blogaři.

Vládní opatření z 16. července souvisí s celkovou snahou o násilné potlačení syrského povstání, které započalo již 26. ledna. Syrská inteligence reaguje slovně především na surový způsob rozhánění davů protestujících proti ekonomické a politické neschopnosti vlády, korupci, potlačování svobody projevu a cenzury médií. Od začátku tohoto roku je sice obyvatelům Sýrie povoleno navštěvovat sociální sítě, Wikipedii, Youtube a obdobné stránky umožňující sdílení informací, avšak v platnosti je například stále zákon, který internetovým kavárnám přikazuje nahrávat veškeré konverzace a pohyb svých hostů na internetu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Syrská vláda Bashada odklízí nebezpečnou literární inteligenci