Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Svěží kyberpunk oblíbené americké spisovatelky konečně v Čechách!

Jan Nohovec

Jan Nohovec

28. 8. 2009

Nakladatelství Laser-books se rozhodlo popohnat svou edici Moderní díla SF, a tak po nedávném Pašazádovi vychází v současné době další román, tentokrát kyberpunkové dílo americké autorky Elizabeth Bearové, jenž bylo ověnčeno cenou Locus.

Píše se rok 2062 a vysloužilá příslušnice zvláštních jednotek Kanadské armády Jenny Caseyová bydlí v zavšivených ulicích Hartfordu ve státě Connecticut. Jenny, sužovaná bolestmi, se skrývá před státem, kterému kdysi sloužila. Spojila se s jedním z vůdců gangů, aby mohla někomu občas zachránit život. Co nevidět jí bude padesát a její protézami pospravované tělo začíná vypovídat službu. Svět na ni ale ještě zdaleka nezapomněl. (oficiální anotace)

elizabeth-bearova-zakalenaRodačka z Connecticutu, Elizabeth Bearová, píše pravidelně již od roku 2003. Na kontě má množství povídek, z nichž některé jsme měli tu možnost ochutnat již i v české Ikarii, a pozadu nezůstává ani s románovou tvorbou. Kniha Zakalená (v originále Hammered) vyšla v roce 2005 jako její debutová práce, od té doby však spatřilo světlo světa množství dalších (science fiction, fantasy i jiných) knih a nemálo z nich bylo i nominováno na četná ocenění. V současné době je autorka držitelkou ceny Johna W. Campbella za nejlepšího nováčka roku 2005, Locusu za nejlepší debut roku 2006 a Huga za nejlepší povídku roku 2008.

Jistý vědec ve státních službách potřebuje pro svůj důležitý projekt prvotřídního jedince a Jenny mu připadá nejvhodnější. A tak se z Caseyové rázem stane pěšák v zuřivé bitvě, která se odehrává v zákoutích Internetu, na ulicích zdevastovaných měst i ve spletité struktuře její zpola umělé nervové soustavy. A musí složitou hru o život ovládnout dříve, než se jí nově se rýsující zářná budoucnost vymkne z rukou.

Zakalená vychází tento týden v nakladatelství Laser-books v překladu Tadeáše Pelecha a s obálkou Jiřího Doležálka. Na Topzine pro vás chystáme dvojici recenzí, které se budou tomuto dílu věnovat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svěží kyberpunk oblíbené americké spisovatelky konečně v Čechách!