Menu
TOPZINE.cz
Sport

Světový pohár běžců na lyžích začíná s Bauerem, ale bez Rajdlové a Šperla

Martin Slabý

Martin Slabý

19. 11. 2010

Po sjezdovém lyžování, které už má za sebou několik závodů, vypuknou o následujícím víkendu boje o vítězství ve světovém poháru v dalším lyžařském odvětví. Závodní lyže poprvé v letošní sezóně vyzkouší běžci.

Lukáš Bauer

Lukáš Bauer Zdroj: olympic.cz

Mohlo by se zdát, že běžce na lyžích čeká „odpočinková“ sezóna. Vždyť olympiáda byla na začátku letošního kalendářního roku a další přijde až v roce 2014. Není tomu tak. V lyžařské stopě se totiž nebude letos bojovat jen o body do světového poháru, ale i o medaile na mistrovství světa. Na to se závodníci chystají na přelomu února a března do norského Oslo.

První závod letošního ročníku přivítá jiná severská země. Do švédského Gällivare se sjedou běžci a běžkyně z mnoha světových zemí, aby naznačili, jak jsou na tom s formou po letní přípravě. Oproti původním očekáváním by mezi nimi neměl chybět Lukáš Bauer. Český reprezentant a druhý závodník celkového pořadí loňského ročníku světového poháru se na start postaví navzdory zdravotním problémům, se kterými se v minulých dnech potýkal.

Na trati bude mít o soupeře míň. A rovnou o jednoho z nejsilnějších. Ve startovním poli, čítajícím běžce ze šestadvaceti zemí, totiž nenajdeme vítěze loňského seriálu Petera Northuga. Toho na lyže nepustí zdravotní stav. Vyzkoušet běžeckou formu naopak přijede biatlonista Ole Einar Björndalen

Rajdlová a Šperl ukončili kariéru

Kromě Bauera si úvodní klání světového poháru nenechá ujít ani čtveřice Martin Jakš, Jiří Magál, Dušan Kožíšek a Martin Koukal. Běžeckou výstroj pověsil na hřebík Milan Šperl, bronzový medailista ze sprintu dvojic na mistrovství světa v roce 2007. Třicetiletý rodák z Karlových Varů vyměnil bílou stopu za kariéru právníka.

Martin Koukal

Martin Koukal při závodech Tour de Ski v Praze Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Mezi ženami se na trati objeví pouze trojice Češek. Švédský sníh si vyzkouší trio Eva Nývltová, Iva Janečková a Klára Moravcová. Obhájkyně titulu v ženské kategorii,Polka Justýna Kowalczyková, nebude narozdíl od mužů ve startovním poli chybět. Nepotká se tam však s Kamilou Rajdlovou. Česká jednička mezi běžkyněmi čeká druhé dítě, a proto se ve dvaatřiceti letech rozhodla definitivně ukončit kariéru.

Tour de Ski se tentokrát v ČR nepojede

V kalendáři běžeckého světového poháru najdeme i letos českou destinaci. V polovině ledna se na lyžařskou elitu mohou těšit diváci v Liberci. Po třech letech se naopak na českém území nepojede Tour de Ski. Její pátý ročník začne na Silvestra v německém Oberhofu a přes další německou zastávku v Oberstdorfu se přesune do Itálie, kde se pojede v Toblachu a Val di Fiemme.

Kruh celého světového poháru se uzavře ve stejné zemi, kde začal. Finále je naplánováno na druhou polovinu března do švédských měst Stockholmu a Falunu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světový pohár běžců na lyžích začíná s Bauerem, ale bez Rajdlové a Šperla