Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Světový den proti dětské práci: Více než 200 milionů pracujících dětí neví, co je opravdové dětství

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

12. 6. 2011

FOTO: Dětská práceV dnešní době je mezinárodní den ledasčeho den proti nášlapným minám, ale i den stěhovavých ptáků. Ať už jde o témata skutečně závažná nebo spíš usměvavá, jedno mají společné. Jsou to symboly Něčeho. O to víc bychom si to měli uvědomit 12. června na Světový den proti dětské práci.

FOTO: Dětská práce

Pracující děti nikdy nepoznaly dětství v pravém slova smyslu, Zdroj: sxc.hu

OSN si nevymyslela různé mezinárodní dny proto, abychom v tom jednom dni v roce udělali něco konkrétního pro společnost, přírodu nebo své zdraví. Jejich úkolem je neustále nám připomínat, že na světě jsou skutečné problémy, které vyžadují naši pozornost. Mají nás vytrhnout z našeho pohodlného života, kde je vždy dostatek jídla, oblečení a léků a kde nás bezprostředně neohrožuje zvedající se hladina oceánů.

Od pěti let do kamenolomu

Na celém světě žijí dnes dvě miliardy dětí. Z toho neuvěřitelných 218 milionů musí pracovat, a to většinou v takových podmínkách, které bezprostředně ohrožují jejich život. UNICEF charakterizuje dětskou práci jako takovou výdělečnou činnost, která dětem znemožňuje chodit do školy, užívat si dětství, hrát si a dostatečně odpočívat.

Žádná speciální práce pro děti ale neexistuje. Pracují jednoduše všude. Na poli, ve zpracovatelském průmyslu, obchodu, dopravě, hotelích nebo restauracích. V některých oblastech děti dokonce vykonávají takovou práci, která je v západní společnosti zakázána i dospělým ženám. Takové děti pak najdete v kamenolomech nosit těžká břemena nebo na skládce, kde zcela nechráněni před toxickými látkami sbírají odpadky. Škola je pro ně nedosažitelným snem.

Každá pomoc se počítá

Hitem několika posledních let je přispívat na děti v Africe. Je jedno jak, kde a komu. Háček je ale v tom, že nejenom děti z Afriky potřebují pomoc. A pak také ne všichni vybírači přípěvků pošlou peníze skutečně tam, kam slibují. Pokud se tedy rozhodnete přispět nějakou částkou ať už na léky, školství, oblečení nebo potraviny, obraťte se na organizace, které už jsou skutečně ověřenými značkami – UNICEF, Amnesty International a podobně.

Jsou lidé, kteří si za své neštěstí můžou sami, ale vedle nich je tu ještě spousta těch, co se prostě jenom narodili na špatném místě ve špatnou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světový den proti dětské práci: Více než 200 milionů pracujících dětí neví, co je opravdové dětství