Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Světová muzikálová novinka bude mít premiéru v Ostravě!

Michaela Deáková

Michaela Deáková

1. 12. 2010

FOTO: Alain Boublil a Gabriela Haukvicová-Petráková na zkoušce muzikálu Marguerite v NDM v Ostravě 2010Pokud jste milovníky opravdu kvalitních a velkých muzikálů, jako jsou Bídníci nebo Miss Saigon, je pro vás připravena další hudební lahůdka – muzikál Marguerite, který budete moci spatřit od 2. prosince, kdy má premiéru v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

FOTO: Alain Boublil a Gabriela Haukvicová-Petráková na zkoušce muzikálu Marguerite v NDM v Ostravě 2010

Spoluautor Alain Boublil spolu se scénickou režisérkou Gabrielou Haukvicovou-Petrákovou na zkoušce muzikálu Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Nedostižné duo spoluautorů Alaina Boublila a Michela Legranda se po již zmíněných nejznámějších muzikálech Bídníci (Les Misérables) a Miss Saigon, které jste mohli spatřit například i v Praze  na pražském Výstavišti v Holešovicích, pustili do dalšího hudebního počinu.

Kompletní předělávka muzikálu z roku 2008

Na původní verzi Marguerite, hranou v roce 2008 v londýnském divadle Haymarket, se podílel další hvězdný hudebník Claude-Michel Schönberg (ten spolupracoval s Alainem Boublilem například právě na Les Misérables). Ke kompletní proměně první verze přispěla v roli spoluautorky libreta a umělecké režisérky i francouzská herečka a zpěvačka Marie Zamora – manželka Alaina Boublila, pro kterou byl původně muzikál napsán.

Můžeme se těšit i na texty písní, kdy je do češtiny z původního libreta v anglickém jazyce přebásnil Michael Prostějovský, který má na svém muzikálovém kontě už takové klasiky, jako jsou Jesus Christ Superstar, Cats nebo Evita.

Jedná se o mimořádně náročnou inscenaci, v níž 42 vystupujících postav na sebe oblékne více než 120 kostýmů a zazpívá nebo zatančí ve více než 30 prostředích, prozrazuje ředitel divadla Jiří Nekvasil.

FOTO: Marcel Školout a Eva Zbrožková v muzikálu Marguerite v NDM v Ostravě 2010

Eva Zbrožková jako Marguerite s Marcelem Školoutem v roli Otty

Bohaté hudební zkušenosti se musí někde projevit

Pracovní úspěchy obou autorů jsou dostatečnou zárukou kvalitního hudebního zpracování. Vždyť s autory pracovaly takové hudební hvězdy jako Frank Sinatra, Ella Fitgerald nebo Barbra Streisand. Michel Legrand byl za svá hudební zpracování filmů Yentl, Aféra Thomase Crowna a dalších několikanásobně nominován na řadu ocenění a získal za ně pět cen Grammy a tři Oscary.

Klasika A. Dumase Dáma s kaméliemi ožívá a jmenuje se Marguerite

Děj příběhu volně vychází z nestárnoucí klasiky Dáma s kaméliemi od Alexandra Dumase. Na rozdíl od originálního příběhu jej však autoři přenesli do válečné Paříže roku 1942, na jejímž pozadí se odehrává drama dvou milenců – krásné kabaretní zpěvačky Marguerite a jazzového pianisty Armanda. Více o ději muzikálu nebudeme prozrazovat, jelikož by to pak nemuselo mít patřičný dramatický účinek.

Přijďte se přesvědčit, jak dokázali tito hudební velikáni zvládnout muzikál světových rozměrů na scéně divadla Jiřího Myrona v Ostravě, kde se koná již ve čtvrtek 2. prosince 2010 premiéra.

Marguerite

Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava

Hudba: Michel Legrand

Libreto a původní francouzské texty písní: Alain Boublil

Anglické texty: Herbert Kretzmer

České přebásnění: Michael Prostějovský

Scénická režie: Gabriela Haukvicová-Petráková

Umělecká režie: Marie Zamora

Hrají: Hana Fialová/Eva Zbrožková, Tomáš Novotný/Lukáš Vlček, Veronika Gidová/Zuzana Kopřivová, Marcel Školout, Roman Harok, Juraj Čiernik/Jaroslav Rusnák, Igor Orozovič, Tomáš Vzorek

Premiéra: 2., 3. a 4. prosince 2010

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světová muzikálová novinka bude mít premiéru v Ostravě!