Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Světla v soumraku na DVD: Jste intelektuál, nebo jen obyčejný divák? Anebo strojený intelektuál?

Eliška Nová

Eliška Nová

29. 11. 2010

Na Světla v soumraku se asi nepodívá divák, který má nejradši přiblbloučké americké romantické komedie. S větší pravděpodobností si ho najde festivalový hltač. Takovému je totiž jméno režiséra Akiho Kaurismäkiho přinejmenším povědomé. A bude hledat film s hloubkou.

Světla v soumraku. Zdroj: distributor filmu

Film

Jenže! Hlavním motivem Světel v soumraku je osamělost. Což je jako téma samo o sobě dost nosné. Těžko říct co, respektive kdo to pokazil. Režisér, kameraman, střihač nebo herci. Během 78 minut na to ne a ne přijít.

Hlavní hrdina Koistinen má být osamělost sama. Jenže ta jako by se někam vytratila, a namísto ní se Koistinen ztotožnil s dechberoucí blbostí. Ze které se vám navíc otvírá kudla v kapse. Janne Hyytiäinen totiž celou dobu čumí. A co je horší, čumí beze změny. Jeho výraz je stejný v první minutě filmu, jako v té poslední. Hned na začátku se vlastně ani blonďaté slečně vůbec nedivíte, když k ní Koistinen přistoupí, slečna si odfrkne a odejde. I její herecký štěk vydá za víc.

Janne Hyytiäinen v hlavní roli

A není v tom zdaleka sám. O zbytku představitelů (bez výjimky!) se dá totiž říct úplně to samé. Všichni hledí někam na špičky svých nohou, případně do dáli, kde nic není. Mimika nulová. Emoce by z nich měli sálat na míle daleko. Ale domysli si, diváku, sám.

Dialogy jsou nedokončené (má to jakýsi hlubší záměr, evidentně), nesmyslné a je jich (zaplaťpánbůh) jak šafránu. O kameře nemluvě. Ordinace v růžové zahradě se má najednou čím chlubit. Proč záběr milionkrát začíná pohledem na město, bůh suď.

Neměnný výraz obou herců

Celý snímek si hraje na hlubokomyslnou sondu do duše jednoho osamělého člověka, který právě kvůli své osamělosti tropí jednu nesmyslnou věc za druhou. A divák, který se nudí, zívá a nevěří svým očím, si má připadat trapně. Proto, že s největší pravděpodobností snímek vůbec nepochopil.

Omyl. A kdo tvrdí, že Světla v soumraku jsou skvělým sondovým filmem, je intelektuálem. Tedy ovšem tím strojeným.

DVD

Světe div se. Je to DVD, a přece tomu něco chybí. Disk Světel v soumraku totiž nemá ani speciální bonusy, ani bonusy, a dokonce ani DVD nabídku. Film si tak můžete pustit v jediné možné variantě. Finsky s českými titulky. Nabízí holé nic. Ostatně, tak jako film.

Světla v soumraku

Drama
Finsko, 2006, 78 min

Režie: Aki Kaurismäki
Hrají: Janne Hyytiäinen
Zvuk: finský
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: odpad

Hodnocení DVD: odpad

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světla v soumraku na DVD: Jste intelektuál, nebo jen obyčejný divák? Anebo strojený intelektuál?