Menu
TOPZINE.cz

Velkolepá divadelní inscenace Podskalského Světáků v Hradci Králové dobývá prkna divadla. Vladimír Morávek, který se ujal režie, zažívá jeden z životních úspěchů. Do filmového námětu Světáků zamíchal ještě osud zlatých Golden Kids, neboli zlatých kůzlat.

Světáci Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Světáci s podtitulem Malované děti v Hradci doslova strhnou každého diváka do děje. Hned při příchodu do divadla z amplionů hraje hudba Golden kids a navozuje atmosféru šedesátých let. Po usazení v lóži nebo usednutí do křesla jsme vyfoceni veřejnou bezpečností a každého z nás pozoruje StB, ale to jsou jen malé náznaky doby, ve které se Světáci natáčeli a odehrávají se. První klapka filmu padla měsíc po příchodu Varšavských vojsk do Československa a osud Golden kids se pomalu naplňuje. Veškeré dění na jevišti doplňují zápisky i Zdeňka Podskalského, který osudnou dobu komentuje stylem sobě vlastním…

Divadelní ztvárnění versus film

Morávkovi Světáci se od filmového ztvárnění liší tím, že přenášejí námět ještě dál. Golden kids, Podskalského zápisky z natáčecích dnů, ale i jeho osobní vzpomínky na posrpnové dny dokonale líčí atmosféru tehdejší doby a vše se uzavírá sporem Marty Kubišové a Heleny Vondráčkové. Zlatí Golden Kids se udobří, jak to ale bude v reálu, nikdo neví.

Trio Golden kids

Časy se mění… je píseň, která je leitmotivem celé inscenace. Časy se měnily, mění a budou se měnit, nic není stálého a tak si važme každé pěkné chvilky, kterou je i samotná Morávkova hra.

A co Světáci?

Gustav Prouza, Honza Petrtýl nebo Tonda Skopec zvaný Skopeček se pilně učí býti gentlemany a až na drobné chybičky se jim to daří. Boženka, Marcelka a Zuzanka zjišťují, jestli se řeknou diplomati nebo diplomaty, či snad diplomatové? A v inscenaci nechybí ani typické hlášky z filmu jako: „Sedni si!“ „Vždyť já sedím.“ „Ona sedí!

Filip Richtermoc, Jiří Zapletal a Ondřej Malý v titulních rolí fasádníků neztrácí optimismus a víra v setkání s děvčaty v té velké, převeliké Praze, jim těžkou práci ulehčuje. To naopak tři pěkná a rozverná děvčata v podání Kristýny Kociánové, Kamily Sedlárové a Martiny Novákové nevynechají ani minutku času, aby neokradla poctivé a dobré české pány.

Večeře v hotelu Diplomat, Zdroj: klicperovodivadlo.cz

Slavná veselohra je obohacena ještě o imitující prvky každého herce, který napodobuje svého filmového předchůdce. Tudíž nemůžeme přehlédnout typickou mluvu Jiřího Sováka, Vlastimila Brodského či smích Jiřiny Jiráskové, kterým nás ve filmu a v divadle baví!

Světáci (Malované děti)

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Vladimír Morávek

Hrají: Jiří Zapletal, Ondřej Malý, Filip Richtermoc, Martina Nováková, Kamila Sedlárová, Kristýna Kociánová, Zora Valchařová-Poulová, Jan Bílek ad…

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světáci dobývají prkna Klicperova divadla