Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Svět knihy začíná už ve čtvrtek a „bude to velký“

Fanoušci literatury v těchto dnech netrpělivě vyčkávají příchodu prodlouženého víkendu. Ve čtvrtek 13. května na pražském Výstavišti v Průmyslovém paláci totiž startuje šestnáctý ročník knižního veletrhu Svět knihy 2010. Návštěvníci se mají na co těšit, protože pořadatelé i tento rok připravili opravdu bohatý program.

Svět knihy, Zdroj: svetknihy.cz

Letošním čestným hostem je náš severní soused, který na veletrh vstupuje s heslem: Máme Polsko přečtené? Do Prahy kromě polského ministra kultury Bogdana Zdrojewského, který veletrh zahájí, přijedou i nejúspěšnější polští spisovatelé a vydavatelé. Ti se budou snažit převážně české veřejnosti přiblížit jejich současnou a kvalitní literaturu. Váženým hostem bude téměř devadesátiletá držitelka Nobelovy ceny za literaturu z roku 1996 Wisłava Szymborská, přijedou ale i její kolegové. Například mladá Dorota Masłovská, která se proslavila kontroverzním debutem Červená a bílá, básnická hvězda Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki nebo autor fantasy příběhů Andrzej Pilipiuk.

Polsko není jediným zahraničním hostem Světa Knihy. Naopak – je jednou z pětapadesáti zemí světa, které se pražského veletrhu zúčastní. Kromě evropských zemí přijedou představitelé z Ruska, Tchaj-wanu, Izraele, Brazílie, Číny, Japonska, Jižní Koreje, Saudské Arábie a z USA.

Držitelka Nobelovy ceny za literaturu Wisłava Szymborská, Zdroj: wiadomosci.gazeta.pl

Ne nadarmo tedy bude jedním z hlavních témat doprovodného literárního festivalu Literatura a sbližování kultur, které je inspirováno letošním Mezinárodním rokem sbližování kultur. Důležitým úkolem této události je představit kulturu, historii i současnost různých zemí světa. A na Světě Knihy se tak bude dít skrz literaturu. Kromě zahraničních hostů se do programu zapojí i národnostní menšiny žijící v České republice.

Svět knihy dětem

Další program, který na veletrh láká především malé návštěvníky, je nazvaný Rosteme s knihou. Mladí čtenáři s rodiči budou moci zavítat do speciálního pavilonu Svět knihy dětem, kde budou nejen pro děti připravené literární soutěže, výstavy a tvůrčí dílny. Chybět nebude ani knihovna s mezinárodní dětskou literaturou a setkání se spisovateli a ilustrátory. Ve stejném prostoru proběhne i předkolo mezinárodní soutěže ve znalostech obsahů knih Souboj čtenářů, výstava knih oceněných mezinárodní cenou Ragazzi a Cenou Astrid Lindgrenové.

Svět knihy 2009, Zdroj: svetknihy.cz

V rámci veletrhu proběhne i slavnostní udílení několika cen. Nejdůležitější bude vyhlášení vítěze Ceny Jiřího Ortena, na kterou je nominován Jan Němec (Hra pro čtyři ruce), Jan Těsnohlídek ml. (Násilí bez přestupků) a Kateřina Tučková (Vyhnání Gerty Schnirch). Své ceny mimo jiné předá také nakladatelství Fragment nebo Mladá Fronta, ocení se i nejlepší mapa nebo slovník.

Každoročně se v programu veletrhu objevují besedy. Letos pořadatelé zvou například na besedu Jak vzniká Wikipedia, Knihy versus/a svět online, kterou pořádá společnost Google, zajímavé bude určitě i setkání s kontroverzním novinářem Reflexu Jiřím X. Doležalem.

Jiří X. Doležal a Zelený Raul, Zdroj: kristalova.lupa.cz

Velice oblíbené jsou i autogramiády, letos se z českých spisovatelů bude podepisovat Ivan Klíma, Ludvík Vaculík, Rudolf Křesťan nebo Petra Hůlová. Autorských čtení se zúčastní celá řada tvůrců, jednou z nich bude Barbara Nesvadbová, Viola Fischerová nebo Martha Issová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svět knihy začíná už ve čtvrtek a „bude to velký“