Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Svět knihy 2011 i letos kromě knih patří také filmu a divadlu

FOTO: FilmPřestože Svět knihy je knižní veletrh, není to jen literatura, kterou přinese. S veletrhem přichází i festival Svět knihy ve filmu a Svět knihy na jevišti. Takže kdo by měl knih o víkendu dost, může zajít do kina nebo divadla.

FOTO: Film

Svět knihy přináší jedinečnou příležitost zhlédnout filmy z arabského prostředí, Zdroj: sxc.hu

Svět knihy, který od čtvrtka do neděle zaplní prostory pražského Výstaviště, s sebou poslední léta přináší také divadlo a filmy vytvořené na základě knižní předlohy. Zatímco veletrh je omezen na čtyři dny, Svět knihy ve filmu a Svět knihy na jevišti jsou časově delší a rozmanitější.

Arabský svět také na plátně

Jedenáctý ročník Světa knihy ve filmu začal už v pondělí a potrvá až do neděle. Filmy nejen podle knih pouští v Kině Atlas, v NFA (Národní filmový archiv v Praze) a ve Francouzském institutu v Praze. Speciální kino vyroste také na Výstavišti v bezprostřední blízkosti veletrhu.

V Kině Atlas promítají všechny natočené díly trilogie Milénium Stiega Larssona, v sobotu uvedou drama z Egypta Jakubijánův dům, který byl natočen podle stejnojmenné knihy, v neděli odpoledne dojde na Letopisy Narnie Plavba Jitřního poutníka ve 3D a na Valčík s Bašírem, animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu.

Hlavní téma letošního knižního veletrhu je arabská literatura, tématu proto odpovídají i některé filmy. V kině Ponrepo od pondělí do pátku v rámci festivalu běží vždy jeden film. Ve čtvrtek je to Zmlkni, moře! z Kuvajtu, který nese titul prvního filmu v dějinách kuvajtské kinematografie, v neděli Káhira 30, egyptský snímek natočený podle románu Skandál v Káhiře nositele Nobelovy ceny Nagiba Mafhúze.

Julia Roberts ve filmu Jíst, meditovat, milovat, Zdroj: distributor filmu

Ve Veletržním kině budou mít prostor pořady České televize Na cestě po arabských zemích. Zájemci mohou zhlédnout také Julii Roberts ve filmu podle románu Elizabeth Gilbertové Jíst, meditovat, milovat nebo oblíbený, už deset let starý Román pro ženy režiséra Filipa Renče. Během nedělního odpoledne bude veletržní filmové plátno patřit cyklu Evropa jedna báseň, ve kterém se představí 27 básníků z 27 zemí Evropské unie.

Glosy arabských básníků k nedávným převratům

Svět knihy na jevišti je o něco chudší, také mu je jen osm let. Do projektu se zapojilo šest divadel – divadlo Disk, Divadlo Komedie, Divadlo Kampa, divadlo Viola, Studio Saint Germain klubu Rock Café a brněnské Divadlo Feste.

Všechny hry uváděné u příležitosti Světa knihy jsou spjaty s arabským světem. S jejich kulturou, náboženstvím, způsobem života, věnují se také postavení žen v arabské společnosti nebo porušování lidských práv.

FOTO: Tádž Mahal

Hlavní téma letošního Světa knihy je arabská literatura, Zdroj: sxc.hu

Pražský klub Rock café 15. května uvede hru Svatá země alžírského autora Mohameda Kacimiho, který vypráví o lidských osudech za války. O den dříve budou v divadle Viola besedovat arabští básníci (Sana Nedatová, Saadat Ramadánová, Jafar Hedar a další). Po přečtení básní se umělci vyjádří také k tomu, jak se Arabům žije v Čechách.

Na páteční večer divadlo Kampa zve na Arabskou literární kavárnu. Hosté z Egypta, Saúdské Arábie, Maroka nebo Tuniska přečtou ukázky z tvorby a zaglosují si na téma nedávných převratů v arabském světě.

Ostatní divadelní představení se konala už v dubnu nebo první květnové dny.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svět knihy 2011 i letos kromě knih patří také filmu a divadlu