Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Svět bez svědomí, to je to, oč tu běží!

S komedií Ptákovina od Milana Kundery přijel zahájit 16. ročník Festivalu divadel evropských regionů Činoherní klub v čele s Ondřejem Vetchým a Jaromírem Dulavou. Tragikomedii plnou absurdit, přetvářek a vyhovování příkazům silnějších představila enkláva zvučných jmen jako Stanislav Zindulka, Nella Boudová nebo Lenka Skopalová.

Ondřej Vetchý v Ptákovině Zdroj: cinoherniklub.cz

Chtít lehký život bez problémů a přátelství ve vyšších kruzích, nebo se raději protloukat životem se ctí a čistým štítem? Mít dvě tváře, zachovat si obě dvě, aniž by kdokoliv věděl, že se přetvařuji? S tímto pocitem chodí každé ráno do práce čtyřicetiletý ředitel školy Ondřej Vetchý a vybíjí si své sexuální potřeby na mladé učitelce Evičce, kterou každodenně poplácává po pozadí kvůli podstrčené křídě. Možná chce konečně dát průchod svým emocím, které donedávna plenily stovky dívek, se kterými chodil. Evička je jiná, jemná, ale svéhlavá!

Milan Kundera a jeho tvorba

Milan Kundera pokrývá svůj svět lidmi ve středním věku, potýkajícími se s krizí. Přesto ale chtějí poznat a vidět své pravé já. Problém nastává, když do jejich života vstoupí nadřízený, který jim dá na výběr: „Pokud neuděláte tuto věc, nebudete tu zítra sedět a vaše místo dostane někdo jiný!

Ondřej Vetchý a Jaromír Dulava v Ptákovině Zdroj: cinoherniklub.cz

Kunderovi hrdinové musí poslouchat a těžko se s tím smiřují. Mají dvě tváře, jednu posluhovačnou a druhou svou. Jak těžké je žít s těmito dvěma polohami, když si chtějí navzdory všemu zachovat svoji důstojnost?

Jak si se svým osudem poradí postavy z Ptákoviny?

Čtyřicetiletého ředitele školy už nebaví plnění absurdních příkazů nadřízeného, jako je třeba šacování učitelů po vyučování. Jednou po škole namaluje na tabuli kosočtverec s čárkou uprostřed, jak mu je v té chvíli lehko! Jenže netuší, co se příštího dne stane! Vyšetřovací komise odhalí mladíka, který se ke všemu přizná: „Byl jsem po škole, protože jsem zkazil ve výtvarné výchově čtyři obrázky!“ Hoch ale netuší, jaký trest ho za to čeká! Velice absurdní, předseda mu navrhuje uřezat obě uši jako varování všem učitelům, kteří učí žáky kreslit! Ředitel hocha hájí až do chvíle, než se do vyšetřování přidá předseda. Poté obrací, jen aby nepřišel o místo a předseda o prestiž!

Ptákovina Zdroj: cinoherniklub.cz

To je jedna z mnoha absurdit v celé Kunderově hře, ale i v jeho tvorbě! Je pro něho velmi typické, že za zlomyslnosti následuje odplata, ta se ale mine s cílem a čin se promění v ubohý žert.

Život není přesně podle pravidel

Jak ale mohou lidé v jeho světech žít a existovat, když si nemohou dělat vůbec nic podle svého, co na to říká jejich svědomí? Mají vůbec nějaké? Ředitel se možná dočká jistého konce, ovšem s ne pro něj šťastnými důsledky. Asi to tak v životě chodí, člověk nikdy ze své cesty nevybočí, ale udělá spoustu odboček!

Ptákovina

Činoherní klub

Režie: Ladislav Smoček

Hrají: Jaromír Dulava, Ondřej Vetchý, Lucie Žačková, Marika Procházková, Lenka Skopalová, David Šír/Braňo Holiček, Jana Břežková, Pavel Kikinčuk, Petr Meissel, Stanislav Zindulka/Milan Riehs, Nela Boudová/Lada Jelínková, Stanislav Štícha, Daniel Pešl, Jiří Moudrý, Jakub Moudrý, Matěj Nechvátal, Václav Pelanzer, Michal Polák, Adam Pospíšil, Šimon Stiburek, Jonáš Zbořil

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svět bez svědomí, to je to, oč tu běží!