Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Svatomartinské víno míří na stoly: Čechy a Morava ožijí vinařskými slavnostmi

Anna Cajthamlová

Anna Cajthamlová

10. 11. 2012

Připravte si vývrtky, v neděli 11. listopadu totiž vypukne jeden z nejoblíbenějších vinařských svátků – svatý Martin. A na koni přiveze litry mladého, lehkého a svěžího vína.

Svatomartinská vína jsou svěží, lehká a ovocná. Zrála sice jen několik týdnů, ale i za tu dobu si stačila získat svůj osobitý charakter. Ne každé mladé víno se ale může chlubit tímto přízviskem. Nad tím pravým bdí Vinařský fond, který rozhoduje o tom, které z vín může na etiketě hrdě nést název Svatomartinské.

Aby mohlo projít hodnocením nezávislé komise, musí být navíc vyrobeno na území České republiky z hroznů odrůd Müller Thurgau, Veltlínské červené rané, Muškát moravský (bílá vína) nebo Modrý Portugal a Svatovavřinecké (růžová a červená vína).

Přesvědčte se sami

Svatomartinské víno má v Česku stále větší oblibu a přibývá také vinařů, kteří ho vyrábějí. I z tohoto důvodu tak podle zástupců Vinařského fondu letošní ročník slibuje na pět set bílých, červených i růžových vzorků. Vinaři plánují na trh uvést více než dva miliony lahví.

O chuti mladých vín se můžete přesvědčit už od zítra, kdy budou představena na různých místech republiky.

Praha: Víno můžete okoštovat od 10 hodin na Náměstí Jiřího z Poděbradod od více než dvaceti vinařů. Na slavnosti nebude chybět tradiční pečená husa.

Kutná Hora: Svatomartinské hody v areálu Galerie Středočeského kraje Gask ve 12 hodin. V unikátních prostorách Jezuitské koleje bude degustace více než 70 druhů vín.

Svitavy: Ochutnávka vín začíná v 11:11 v parku Jana Palacha na náměstí Míru. Nebude chybět ani Marin na bílém koni.

Brno: Centrem slavností bude náměstí Svobody, 21 brněnských restaurací a Městské divadlo Brno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatomartinské víno míří na stoly: Čechy a Morava ožijí vinařskými slavnostmi