Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Svatobor 2010: Ponořme se do tajů raného středověku

Minulý víkend proběhla v Rosicích nevelká, přesto velice rozmanitá a zajímavá akce, jež rozhodně stála za zhlédnutí. Svatobor, tedy festival raně středověkého umění, hudby, řemesel i boje, proběhl již po páté, tentokrát za opětovné účasti mnoha zahraničních bojovníků a také úmorného vedra, které – jak jeden z návštěvníků webu skupiny Sigurd výstižně poznamenal – bylo pro nás „čumily“ nepříjemné a pro bojovníky na placu skoro smrtelné. Přesto se akce vydařila.

I takt se dá střílet z luku... Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Vzhledem k tomu, že spolupráce s pořadateli byla před i během akce velice dobrá, požádala jsem pana Zdeňka Dohnala alias Maxe ze skupiny SIGURD o spolupráci na tomto článku a zasypala ho otázkami jak k organizaci, tak k činnosti samotné skupiny. Tímto mu děkuji za rychlou a bezproblémovou spolupráci.

O víkendu se uskutečnil již pátý ročník festivalu raného středověku Svatobor, a to v režii skupiny Sigurd.  Kde vůbec vznikl ten nápad na pořádání podobné akce?

Ztvárnění období raného středověku je v naší zemi poměrně mladé. Jeho vznik se datuje kolem roku 1998. Skupina Sigurd patří mezi nejstarší spolky zabývající se tímto obdobím, kterému se dodnes věnuje mnohem méně lidí, než obdobím modernějším. A tak přišla samozřejmě touha seznámit s tímto koníčkem širší veřejnost.

V porovnání s ostatními ročníky, jaký byl ten, který návštěvníci mohli zhlédnout tento víkend?

První ročník Svatoboru byl pojat pouze jako jedno odpolední bitva. Postupně se rozrůstal, až se z něj stal třídenní festival s velice pestrým programem, který se stále rozrůstá. Tento trend si chceme samozřejmě podržet i nadále.

Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Je organizace takového festivalu složitá? Co vše je potřeba zařídit?

Organizace něčeho takového je velice náročná. Začíná s novým rokem a končí několik dní po skončení festivalu. Zařídit je třeba mnohem víc, než si návštěvník dokáže představit: účastníky, stánkaře, vodu, elektriku, jídlo, pití, občerstvení, ochranku, sanitku, přípravu celého prostoru, scénář, program, soundtrack, a tak dále.

Jaká byla spolupráce s kolegy z jiných zemí?

Perfektní, jako vždy. Náš festival je v zahraničí velice oblíben. Proto má největší zahraniční účast, ze všech raně středověkých akcí u nás. Právě oni mají velký podíl na pestrosti festivalu.

Po bitvě je každý generál. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

A vaše skupina? Jak vznikla? Řekněte nám něco k její historii.

Skupina SIGURD vznikla před koncem roku 2001 v Brně jako vikingská družina. V této době jsme absolvovali první tréninky, první bitvy a také první výjezdy k našim severním sousedům, kteří historický šerm pojali více jako boj, než-li jako divadlo. Což dalo podnět k vytvoření bojové družiny, která se začala pozvolně rozrůstat.

Proč zrovna Varjagové? Čím Vás a Vaši skupinu tato tématika zaujala?

Vikingové jsou nám velice blízcí, ale není to naše krev. Z této kombinace jasně vystupuje Varjag, který je švédským kolonizátorem západní Rusi. Proto jsme se vydali cestou Varjagů a také proto, že se nikdo jiný v naší republice této tématice nevěnuje a pokud ano, tak jen částečně.

Bojová morálka. Zdroj: Tereza Ticháčková, topzine.cz

Představte nám svou skupinu. Z kolika členů se skládá?

Skupina má aktuálně třináct členů. Každý je ve skupině na něco alespoň částečně specializovaný. Ať už jde o řemesla, specializaci na zbraň, úlohu v boji, organizaci, dopravu, webovou prezentaci, atd. I co se týče civilního života, tak je zaměření jednotlivců velice pestré. Od automechanika, elektrikáře, přes programátora, grafika po kybernetika a doktora chemie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatobor 2010: Ponořme se do tajů raného středověku