Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Svátek hudby 2011: Buskeři vyrazí do ulic, navzdory nesmyslným vyhláškám

Martin Palounek

Martin Palounek

15. 6. 2011

FOTO: BuskerV úterý 21. června se koná v ulicích Prahy pouliční hudební happening nazvaný Svátek hudby 2011. Zúčastnit této akce se může každý – ať už jako účinkující nebo divák. Na jeden den v roce se tak naše hlavní město stane hostitelem pro masy pouličních umělců.

FOTO: Busker

Busker vystupující v ulicích Barcelony, Zdroj: sxc.hu

Tradice oslav svátku hudby vznikla přibližně před osmdesáti lety ve Francii, v originále se tato událost nazývá Fête de la Musique. V tento den vyjdou do ulic amatérští i profesionální hudebníci, aby naprosto svobodně prezentovali své umění. Jde o nevšední kulturní zážitek, v cizině velmi podporovaný městy kvůli příznivému dopadu na cestovní ruch. Pověstný, právě díky těmto událostem, je například pařížský Montmartre nebo Covent Garden v Londýně. V Čechách má bohužel tato akce částečně i protestní charakter.

Co je to busking?

Obecně se jedná o jakékoliv pouliční vystupování, kde není za umělecký výkon pevně daná odměna, kolemjdoucí mohou dle svého uvážení ocenit umělce, buskera, malým příspěvkem do klobouku. Uměleckým výkonem se rozumí převážně hudební produkce, zvláště pak akustická, nicméně může jít v podstatě o jakoukoliv formu umění, kterou lze v ulicích praktikovat. Krom hudby může jít například o recitaci, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomimu, akrobacii, polykání mečů, ohně a podobně.

Celou akci pořádá iniciativa BuskerVille. Ta má za cíl zlepšení podmínek pro vystupování pouličních umělců v Praze. Ve velkých evropských městech je buď busking zcela povolen bez výrazných omezení nebo jsou stanovena jasná pravidla. V současné situaci je tak pražský busker velmi omezen, pokud se nebude řídit stohy vyhlášek, nařízení, licencí a poplatků, bude s ním naloženo jako s žebrákem. Smyslem happeningu je tedy rovněž poukázat na tuto situaci a vyzvat k jejím změnám.

V letošním roce se pražští buskeři sejdou na Alšově nábřeží vedle Rudolfina, odkud budou moci vyrazit do předem určených ulic, kde je hraní pro tentokrát povoleno. Kvečeru se všichni sejdou v parku na Kampě, kde bude prostor pro společné produkce a jamování. Po oficiálním ukončení akce následuje ještě after party s open mic show (hudebníci mají v určeném klubu možnost volně vystupovat na pódiu).

Obyvatelům i turistům se tak naskytne jedinečná možnost spatřit talentované i méně talentované hudebníky, volně prezentující své umění přímo v srdci naší stověžaté metropole. Na jeden den se tak Praha stane městem, kde jsou pouliční umělci nezanedbatelnou složkou kulturního dění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svátek hudby 2011: Buskeři vyrazí do ulic, navzdory nesmyslným vyhláškám