Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Svatba: Krok kupředu nebo jen papír pro řešení budoucnosti?

Redakce

Redakce

29. 7. 2010

Svatební koláž, Zdroj: Marián Luha, Topzine.czKaždá holka, dívka či žena alespoň jednou popřemýšlí nad tím, jaká by mohla být nevěsta. Zda ji požádá její  pan božský o ruku a v jaké chvíli, na párty, v romantické restauraci, na dovolené. Každá z nás si představuje danou chvíli jinak, však ve své podstatě úplně stejně. Těší se na přípravy, na šaty, účes, líčení a i na samotný obřad. Zůstává tu však otázka, co sňatek přinese do budoucnosti a jak tuto celou věc berou muži.

Svatební koláž, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Svatební koláž, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Co pro vás znamená svatba?

Na toto téma jsem se pokoušela bavit s různou věkovou skupinou. Každá žena mi opravdu odpoví skoro stejně. Když jsem otázku „Co pro Vás znamená svatba?“ položila slečně Monice, které je 25 let, nadšeně mi začala vyprávět, jak probíhají její přípravy na svatbu a jak se to vlastně stalo.

„Po pár životně a existenčně horších měsících jsem byla měsíc v nemocnici. Přítel za mnou chodil každý den, ač jsem věděla, jak nemocnice a bílé zdi nesnáší. V den mých narozenin mě celá rodina i s kamarády překvapila a všichni přišli i s dortem. Přítel nikde, ale později jsem pochopila proč. Dorazil sice později, ale o to milejší bylo překvapení, které jsem spatřila v tašce s dárkem. Ano, byla tam ta krabička, kterou si přeje jednou vidět snad každá holka a kterou mi předal jen se slovy, že je to něco, co je pro nás oba moc důležité. Ani si neklekl, ani jsme neseděli v restauraci na pláži, ale bylo to to nejkrásnější požádání o ruku, o kterém jsem nikdy nesnila. Přípravy vrcholí a již začínám být nervózní. Pro mě ani pro mého přítele to není jen papír, který něco stvrdí, je to obrovský krok kupředu a naše slova jsou: Tak to vždy bylo a má být.“

Naopak 38letá Ivana mi na tuto otázku odpověděla velice stručně: „Jsem rozvedená a kdybych mohla vrátit čas zpátky, už nikdy bych takovou hloupost neudělala. Z manželství mi zbyla jen skvělá dcera, kterou jsem mohla mít ale i bez papíru a vyhnula bych se tak v jejích pubertálních letech rozvodu.“

Každá žena opravdu odpoví jinak. Pokud nepatříme mezi kariéristky a naplní nás více být domácí puťka, těšíme se na to všechny. Pořád tu zůstávají muži a jejich názory.

Svatební koláž, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Svatební koláž, Zdroj: Marián Luha, Topzine.cz

Jak to vidí muži?

Skoro každý muž kolem 30 let mi odpověděl, že má času dost, že potřebuje mít vlastní bydlení a teprve pak řešit takové věci. Oni prý rozkvétají a s námi ženskými je to horší. Máme prý dříve pocit, že nám ujíždí vlak. Našla jsem i mladého muže, který mi nadšeně vyprávěl, že zrovna potkal tu nejlepší holku na světě, a i když jsou spolu jen dva měsíce, klidně by si ji hned vzal. No co si budeme povídat, ta zamilovanost je opravdu krásná a růžová.

V závěru názorů si myslím, že v podstatě většina z nás mladých lidí, pro které je svatba poprvé, neznamená papír, ale je to nadšení a pro někoho adrenalin. Spousta z nás nepřemýšlí nad tím, zda ten papír, oddací list, nebo jak listinu pojmenujeme, se nám bude v budoucnosti hodit či nám bude na obtíž. A jen možná naši rodiče nám budou říkat, ať si to rozmyslíme a vše ještě přehodnotíme. Přitom to byli oni, kteří ve většině už v 18 čekali někoho z nás.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatba: Krok kupředu nebo jen papír pro řešení budoucnosti?