Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Sv. Cecílie opustila poprvé po sto letech ředitelovu kancelář

Redakce

Redakce

24. 4. 2010

Jistě si mnozí z vás pamatují již ze základní školy, že Vojtěch Hynais namaloval oponu Národního divadla. Bohužel se nám již nezmíní o jeho dalších, též krásných dílech. Měla jsem tu čest zúčastnit se 23. dubna stěhování Hynaisova obrazu Svatá Cecílie, který již přes sto let mohli obdivovat pouze ti, kdo navštívili historickou ředitelnu Národního divadla.

Autor: Kristina Svitakova

Vojtěch Hynais: Svatá Cecílie Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Půvabný Hynaisův obraz Svatá Cecílie putuje nejdříve do restaurátorských ateliérů, které vede docent Petr Kuthan. Poté jej budeme moci spatřit na výstavě Karel Škréta: Dílo a doba, která začíná 26. listopadu a bude oslavou barokní malby Karla Škréty a jeho současníků.

Co mají společného Vojtěch Hynais a Karel Škréta?

Obraz sv. Cecílie byl původně vytvořen jako dekorace ke komické opeře Karla Bendla, kterou nazval podle Karla Škréty. Opera pojednává o jeho lásce k Veronice, která mu stojí modelem pro tento obraz. O tuto ženu však jeví zájem i jistý Orlando, který vyzývá Škrétu k souboji. Ten výzvu přijímá a po dlouhém boji Orlanda zabije. I přesto, že měl šanci utéci před vězením, dokončil svůj obraz, který odhalí ve chvíli, kdy ho zatýkají. Všichni jsou dojati jeho krásou. Je mu tedy odpuštěno a svatba s Veronikou je na spadnutí.

Autor: Kristina Svitakova

Stěhování obrazů Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Hynais se Škrétou  inspiruje

Jelikož vytvořil Vojtěch Hynais dekoraci právě k této opeře, velice se inspiroval barokní malbou Karla Škréty. Hynais namaloval sv. Cecilii roku 1883 a modelem mu stála manželka Bohumila Formana, který v té době pracoval v Národním divadle jako pokladník. „Právě tento muž chtěl mít doma zvěčněnou svou ženu, která díky své kráse a půvabu měla tu čest stát modelem velkému umělci Hynaisovi,“ uvedl kurátor chystané výstavy profesor Vít Vlnas.

Autor: Kristina Svitakova

Stěhování obrazů Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Stěhování bylo velice náročné

Jelikož by bylo řediteli Národního divadla panu Ondřeji Černému bez obrazu v kanceláři smutno, zapůjčila Národní galerie na místo sv. Cecílie obraz jiný, ale kvalitou jistě srovnatelný. Jedná se obraz Václava Brožíka s názvem Portrét Karoliny hraběnky Nostitzové, rozené Chodkové.

To však znamenalo, že se musely vyměnit. Už samotné nesení Brožíkova obrazu po schodech Národního divadla do kanceláře bylo velice náročné. Poté se musela sundat krásná sv. Cecilie, aby se mohlo začít s umístěním elegantní hraběnky Nostitzové. Hynaisův obraz přitom měří 220×350 cm, zatímco ten Brožíkův 234×152 cm.

autor: Kristina Svitakova

Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Je to opravdu veliký zážitek

Vidět obraz, který nebyl prakticky k vidění pro veřejnost přes sto let, je opravdu veliký zážitek. Zvláště, když je to tak okouzlující dílo, jakým je obraz sv. Cecilie. Pokud chcete tento pocit také zažít, navštivte výstavu Karel Škréta: Doba a dílo, která začíná 26. listopadu 2010 a potrvá až do 10. dubna 2011 v Národní galerii.

Autor: Kristina Svitakova

Václav Brožík: Portrét Karoliny hraběnky Nostitzové, rozené Chodkové Foto: Kristina Svitáková, Topzine.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sv. Cecílie opustila poprvé po sto letech ředitelovu kancelář