Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Susheela Raman v Praze předvede fúzi západní a východní hudby

Martin Faix

Martin Faix

1. 10. 2011

Kdybychom chtěli najít vhodné vysvětlení pro termín world music, nejpříhodnějším řešením by bylo sáhnout po deskách indické zpěvačky Susheely Raman. Písně z jejího posledního alba s názvem Vel přijede Susheela předvést 24. října do Prahy.

Susheela Raman se narodila 21. července v roce 1973 v indické rodině žijící v Londýně. V době, kdy se svojí rodinou žila již v Austráli, se věnovala klasické jihoindické hudbě a o pár let později také začala vystupovat s bluesovými, jazzovými a rockovými kapelami. Nicméně nesetrvala v tomto hudebním vývoji moc dlouhou dobu, neboť ve dvaadvaceti letech začala znovuobjevovat svůj indický původ.

Klíčové setkání pro ni a její další směřování v hudbě bylo se zpěvačkou Shruti Sadolikar, která se pro ni stala důležitým člověkem v poznávání klasické indické hudby, konkrétně zpěvu. V její osobě tak došlo k přirozenému splynutí dvou různých hudebních světů, západního a východního.

Vstupenky zakoupíte od 360 korun online

V roce 1997 se Susheela vrátila do Anglie, kde začala přemýšlet nad svým vlastním hudebním stylem. Ovlivnil ji v té době také bengálský zpěvák Paban das Baul, u kterého ji zaujala jeho fúze tradiční indické hudby se současnou západní. Po několika letech různých experimentů a zkoušení vyšla v roce 2001 její první deska s názvem Salt Rain.

Susheela Raman ve svých písních mixuje indickou a západní hudbu

Album se dočkalo velmi příznivého hodnocení, v Anglii získalo prestižní cenu Mercury Music Prize. Susheela Raman ve své hudbě dokázala promíchat jak indické, tak západní hudební vlivy tak přirozeně, že ani jedna kultura nebyla potlačena na úkor druhé.

Čtěte také: Zakir Hussain, maestro ve hře na tabla, zahraje v listopadu v Praze

Nabízí se srovnání s jazzovým kytaristou Johnem McLaughlinem a jeho skupinou Shakti ze 70. let, kteří se pokoušeli víceméně o to samé, smíchat jazz s klasickou indickou hudbou. Ačkoli ve své době se jednalo o senzaci a McLaughlinova fúze se zdařila, u Susheely se jedná o trochu jiný přístup.

Susheela Raman vyrůstala a hrála v obou hudebních světech, a proto se jak v indické, tak v západní hudbě pohybuje přirozeně jako ryba ve vodě. A ačkoli již v současnosti má na svém kontě pět alb, nepropadla žádné komerci. Naopak experimentuje s dalšími hudebními vlivy, jako například africkou hudbou.

[Youtube]vJbZgCnJDlw[/Youtube]

Tato pozoruhodná zpěvačka vystoupí 24. října v Paláci Akropolis v rámci svého celosvětového turné, na kterém představuje svoji zatím poslední desku s názvem Vel, která vyšla v letošním roce. V mnohačlenné kapele s ní hraje také její manžel Sam Mills, který se Susheelou spolupracuje od jejích muzikantských počátků.

Pravděpodobná koncertní sestava:

Susheela Raman – zpěv, swaramandal (indická verze citery)
Nathoo Solanki – nagara (indické bubny)
Sam Mills – kytarové nástroje
Aref Durvesh – tabla
Kartik Raghunathan – housle a zpěv
Johnny Turnbull – basa
Vikaash Sakadecha – tabla, bicí, dholak (indický buben)
Kutle Khan – zpěv, dhol (indický buben), Morchang, Kartal a Bapang (perkusní nástroje)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Susheela Raman v Praze předvede fúzi západní a východní hudby