Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Support Lesbiens a jejich klišé

Klára Manfrinová

Klára Manfrinová

22. 10. 2010

FOTO: support_lesbiensZpívají anglicky, ale jsou to Češi. Pánové z kapely Support Lesbiens za svou skoro dvacetiletou pěveckou kariéru vytvořili spoustu písní, vyměnili pár členů a nasbírali mnoho nových fanoušků. Co ale zůstalo stejné, jsou hity, které prostě nestárnou a my vám přinášíme výběr těchto hudebních lahůdek.

FOTO: support_lesbiens

Support Lesbiens, Zdroj: archiv

Support Lesbiens je hudební kapela, která působí na české hudební scéně od roku 1992. Tato parta kluků začínala v pražských klubech, kde koncertovala po boku dalších skupin. Později přišel úspěch i se sólovými koncerty. Support Lesbiens se podívali i za hranice, konkrétně do Berlína. Do širšího podvědomí se ovšem dostali až se svým debutovým albem So, What?, které vyšlo v roce 1993. Pilotním songem se stala písnička s názvem No Brain, No Pain, jejíž klip režíroval Ron Austin.

Než přišlo na řadu další album, absolvovala kapela spoustu koncertů v České republice i v zahraničí. Díky Vídni, Berlínu i festival v Bielefeldu, kde byli Support Lesbiens jako hlavní hvězda, si udělali jméno i za hranicemi své rodné země, na kterou ale samozřejmě při plánování svých koncertů nezapomínali.

V roce 1994 se na pultech objevila nová deska, která pod názvem Medicine Man skrývala 13 písní, nazpívaných opět Kryštofem Michalem. Album bylo nahráváno v ostravském studiu a pilotním singlem k němu se stala píseň Deadicated Man.

Poté skupina začala připravovat své třetí album. Dochází ale k rozvázání smlouvy s hudebním vydavatelstvím a také k rozchodu kapely, která se však za rok zase schází a začíná znova pracovat na další desce. Regeneration? se objevuje na světě v roce 2001 a předcházel ji videoklip Bet My Soul, který režíruje kromě Juraje Rothenbühlera i zpěvák kapely Support Lesbiens. Tato píseň po své premiéře bodovala dlouhou dobu v rádiích a různých hitparádách.

S novým složením kapely, s nominací Kryštofa Michala na zpěváka roku a po absolvování koncertů v rámci turné po republice přišla spousta nápadů a elánu, což se promítlo v nové desce Tune Da Radio, za které dostála skupina Support Lesbiens zlatou desku již při křtu. Později získali za tento počin dokonce desku platinovou. Jedním z nejznámějších hitů z téhle hodně podařené desky je singl In Da Yard.

Asi nebyla velkým překvapením soška Zlatého Anděla za nejlepší album a také za kapelu roku 2002. Po takovém úspěchu krom dalších koncertů, které si fanoušci žádali více a více, se kapela zase uchýlila k tvorbě další desky, již páté v pořadí. Překonali personální změny v obsazení skupiny a vydali album Midlife. S hitem Cliché zabodovali ve všech českých hitparádách, na MTV a v jiných hudebních žebříčcích. Po tomto mega hitu přichází další píseň, které se dostalo mezi fanoušky velké obliby. Tím songem je You Are My Star.

English Stereo bylo prvním singlem z dalšího alba, které vyšlo v roce 2006 pod názvem Euphony And Other Adventures. Píseň se udržela na vrcholu hudebních žebříčků celé léto.

V roce 2008 přijímá kapela Support Lesbiens nabídku na vytvoření hudby k filmu Máj, natočeného na motivy díla Karla Hynka Máchy. A tak se pouští kromě své další desky Lick It také do soundtracku k tomuto filmu. V květnu, měsíci lásky, se tak z rádií ozýval hlas zpěváka Kryštofa Michala s Máchovým textem Byl pozdní večer…

Přišly další změny ve složení skupinu. Kapela ale úspěšně pokračuje dál. Zatím poslední album, se kterým přišla, je kompilace největších hitů Soft Collection. Nechybí Cliché, Twice Shy, Happy Again a bonusy jako Beatles či již zmíněný Máj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Support Lesbiens a jejich klišé