Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Supernatural je jako Čarodějky. Jen s muži v hlavních rolích

Jan Neuman

Jan Neuman

4. 2. 2011

Svět již není, co býval, něco divného a velkého se v něm děje. Bratři Winchesterové a jim podobní stojí přímo v centru. Podaří se jim zastavit apokalypsu?

Hlavní hrdinové seriálu Supernatural, zdroj: distributor seriálu

Bratři Winchesterové projíždějí celé Spojené státy křížem krážem a zabíjejí každého ducha, příšeru, nebo monstrum. Dalo by se říci, že jsou něco jako sestry Halliwellovy z Čarodějek, jen s tím rozdílem, že dámy zabíjejí zlo pouze v San Francisku. Sam a Dean také mají svoji bohulibou práci obtížnější, protože nemají žádné speciální schopnosti – na všechno si musejí vystačit se solí, stříbrnými kulkami a osikovými kůly. Supernatural je také drsnější, neboť ho lze charakterizovat jako hororové drama.

Démoni si za to mohou sami

Seriál o dvou bratrech, kteří jako pomstu za zabití své matky démonem začali lovit všechno zlo, byl nápadem televizního režiséra a producenta Erica Kripkeho, jehož magazín TelevisionWekk nazval mistrem hororu. Dalšími, kdo se podíleli na tvorbě příběhu a produkci spolu s Kripkem, jsou Joseph McGinty Nichol (Terminator Salvation, Chuck, Charlieho Andílci), Robert Singer, Kim Manners, známý hlavně svou prací na Aktech X, Sera Gamble a konečně i David Nutter, o němž byla řeč v souvislosti se seriálem Terminator: The Sarah Connor Chronicles.

Nebezpečná noc v sadu, Zdroj: distributor seriálu

Na těchto cestách čekají stvůry v podobě nepokojných duší rybářů, námořníků, duší dívek, jež vraždí prostřednictvím zrcadla po vyslovení slov Krvavá Mary, démonů, kteří posedli nevinné lidi a nezapomnělo se ani na upíry a vlkodlaky. Supernatural čerpá z lidových zdrojů, náboženství i pohádek, takže bude vraždit vlk z Červené karkulky, otrávené jablko zabije dceru macechy a po sadu nás prožene strašák z pole.

Dva jsou více než dost

Celá televizní série si ve své podstatě vystačí téměř výhradně se dvěma herci, ač se to může zdát málo. Dean (Jensen Ackles) a jeho bratr Sam (Jared Padalecki) jsou jakýmisi osamělými jezdci a jako správní bratři jsou také trochu rozdílní. Dean je hlava rodiny, vůdce, který se snaží dávat pozor na svého mladšího bratříčka, což Samovi leze dost často na nervy, protože ani on již není žádné ořezávátko a nejednou sám zachrání bratrovi život. Dean si také více užívá života než jeho bratr, Sam hodně přemýšlí o minulosti, co by se stalo, kdyby…, a proto není schopen takových bláznivých rozhodnutí, jako jeho bratr – Dean proto celý seriál oživí, divoké noční tahy, krásné ženy a sex na jednu noc, to je jeho.

Sam a Dean jsou stejně drsní jako kámen, na kterém sedí, zdroj: distributor seriálu

Jakožto seriál o démonech, příšerách a duších mrtvých, kteří nenacházejí klid, klade Supernatural velký důraz na vzhled těchto abnormálních a pro mnohé lidi nevysvětlitelných úkazů, stejně jako na efekty, které sebou tito tvorové přinášejí. Některé speciální efekty připomenou starší kinematografii s jednoduššími, ale stále velice pěkně vypadajícími plody své práce, některé naopak zavedou do světa již moderních efektů, tvořených nejnovější technikou.

Nestárnoucí hudební klasika

Pro mnohé bude novinkou tvorba a komponování hudby. Přestože hudbu pro seriál tvořili Christopher Lennertz a Jay Gruska, neuslyší diváci pouze jejich tvorbu. Právě proto, že oba bratři cestují po státech a cestují autem, lze zaslechnout spoustu klasické rockové a metalové muziky, která se líbí hlavně Deanovi. Dojde na AC/DC, Metallicu, Iron Maiden, Led Zeppelin a jim podobné kapely a interprety, kteří pravděpodobně nikdy nezestárnou a již zde vytvářejí atmosféru života na cestách.

Supernatural ukazuje, že s výborným nápadem a velice slušným provedením lze i v dnešní době, kdy většina diváků sleduje seriály na internetu nebo je přímo stahuje, vytvořit něco, co se natáčí již pět let a ještě nikdo neuvažoval o tom, že by se seriál zrušil z finančních důvodů, jak tomu běžně bývá. Supernatural totiž přináší něco nového a ještě neokoukaného, ukazuje příběhy, které jsou tajemné, temné, a přestože většina lidí na duchy a podobné tvory nevěří, seriál je donutí příběhy sledovat. A kdo ví, třeba se dá touto cestou i zjistit, co v noci pobíhá po půdě nebo se schovává ve skříni.

Název: Supernatural (Lovci duchů)
Délka: 6 série (počet dílů 22 po 45 min)
Tvůrci: Eric Kripke, Joseph McGinty Nichol, David Nutter, Robert Singer, Kim Manners, Sara Gamble
Kanál originálního vysílání: The WB
Kanál vysílání u nás: Prima COOL
Hrají: Jared Padalecky, Jansen Ackles, Katie Cassidy, Jim Beaver, Misha Collins.

Hodnocení: *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Supernatural je jako Čarodějky. Jen s muži v hlavních rolích