Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Superman je mrtvý, alespoň podle komiksu Alana Moora

Petra Gawlasová

Petra Gawlasová

25. 8. 2011

Příběhy o Supermanovi, nadčlověku ukrývajícím se v civilním životě pod jménem Clark Kent, provázejí fanoušky komiksů již od roku 1938. Tento morálně, fyzicky i psychicky dokonalý člověk se dostal o téměř padesát let později k britskému autorovi Alanu Moorovi, a ten se rozhodl svého hrdinu nejen polidštit, ale poslat ho rovnou i pod kytičky. Co si počne svět bez Supermana?

Co se stalo s mužem zítřka? Autor: Curt Swan

Psal se rok 1986 a v DC univerzu vrcholila tzv. Krize na nekonečných Zemích. Tento komplexní komiksový svět obsahující desítky příběhů z alternativních vesmírů jednotlivých superhrdinů kladl velké nároky na čtenáře, protože museli být obeznámeni se všemi verzemi svého oblíbeného hrdiny, aby si mohli náležitě vychutnat každé číslo. To byl i jedním z důvodů, proč se DC rozhodlo od Krize odstoupit a začít příběhy Wonder Women, Flashe a dalších pěkně od začátku.

Nový začátek čekal i nezranitelného Supermana. Modernizovaného Supermana dostal za úkol John Byrne, a proto bylo načase skoncovat s tím starým. Příběh posledního čísla si vzal na starost Alana Moore tvůrce Bažináče, Ligy výjimečných nebo Strážců. Alan Moore, známý svým nekompromisním postojem k dokonalým superhrdinům, se nebál nadčlověka polidštit a nakonec ho i zahubit.

Jak moc je Superman dokonalý?

Komiks Superman: Co se stalo s mužem zítřka obsahuje hned tři příběhy pocházející z pera Alana Moora. Podtitul je pojmenovaný podle stejnojmenné první povídky. V ní dojde k onomu očekávanému konci. Celý příběh je zarámován vyprávěním Lois Laneové, jedné ze Supermanových lásek. Samotný hrdina v něm musí čelit svým starým nepřátelům včetně Lexe Luthora ovládaném Brainiacem, ale i svým přátelům z Ligy spravedlivých (angl. Justice League of America). Po jednom morálním provinění se Superman rozhodne zemřít a nutno podotknout, že to není až takové terno. Hlavní mínus celé povídky spočívá ve faktu, že ne každý český čtenář zná padesátiletou historii Supermanova vývoje a jeho smrt proto nepůsobí tak nostalgicky jako na americké čtenáře.

Druhý sešit s názvem Superman a Bažináč je na tom o poznání lépe. Jelikož se už neodehrává ve vesmíru Krize, nevyžaduje až tak velký nárok na znalosti čtenářů. Supermana zde Moore vylíčil jako zlomeného muže, kterého pronásleduje vlastí minulost. Pomůže mu až jiný Moorův hrdina Bažináč, jehož příběhy vyšly také v Česku.

V posledním příběhu Pro muže, který má všechno slaví Superman narozeniny a dostane dárek, který mu splní veškerá přání. Ve své mysli pořád žije na Kryptonu se svými rodiči, milující ženou a malým synem. Komu by se nelíbilo žít ve svém vysněném světě, o to horší je probuzení z něj. V tomto příběhu se čtenáři potkají také s Wonder Women a Batmanem a Robinem. I zde se vyplatí mít hlubší povědomí o Supermanově životě, ale znalosti nejsou tak důležité jako u titulního příběhu.

Sebrané vydání Supermanových příběhů obsahuje velmi kvalitní komiksy, ale bohužel nejsou moc určené pro české čtenáře znající Supermana pouze ze seriálů vysílaných v televizi. Při čtení prvního sešitu se lze lehce ztratit a půlku příběhu se ptát, co se to tam ksakru děje. Počáteční zklamání si ovšem každý vynahradí dalšími povídkami, které nevyžadují znalosti typu jaká je Supermanova nejoblíbenější zmrzlina.

Název originálu: Superman: Whatever Happened to the Man of Tomorrow?
Český název: Superman: Co se stalo s mužem zítřka?
Scénář: Alan Moore
Kresba: Curt Stan, Dave Gibbons, Rick Veitch, George Pérez, Kurt Schaffenberger, Al Williamson
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 128
Vazba: vázaná
Obálka: Curt Swan
Rozměry: 175 x 265 mm
Vydal: BB art, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Superman je mrtvý, alespoň podle komiksu Alana Moora