Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Superlidé na naší planetě. Dokážete také to, co oni?

Redakce

Redakce

13. 4. 2011

Mimo malebné památky, dech beroucí přírodu a nezapomenutelné zážitky vám většina zapálených cestovatelů odkýve, že jedním z dalších důvodů, proč cestují, je poznávání nových a neobyčejných lidí.

FOTO: Wim Hof dokáže čelit extrémnímu chladu bez újmy na zdraví

Wim Hof dokáže čelit extrémnímu chladu bez újmy na zdraví, Zdroj: youtube.com

Lidé, jež mohou utkvět v naší paměti, jsou rozeseti po všech koutech naší planety. My vám ovšem přinášíme osoby, které se svou jedinečností vymykají chápání. Může snad za jejich odlišnost místo, kde žijí, či zkrátka jedli více zeleniny?

Iceman

Wim Hof, žijící v Holandsku, je schopen vydržet ve velice nízkých teplotách, které by řadu obyčejných lidí zmrzačily, ba dokonce zabily. Je jediným mužem, jenž zdolal nejvyšší horu Evropy, Mont Blanc, bosýma nohama. Spoře oděn, pouze v šortkách, se Wim také proběhl přes polární kruh ve Finsku na trase dlouhé 21 kilometrů, přičemž teplota země, respektive sněhu klesla až na – 35 stupňů Celsia .

,,Mám z toho pozitivní pocit, zima je stále můj přítel,“ prohlašuje držitel několika světových rekordů. Wimovi se taktéž povedlo zadržet dech na Severním pólu po dobu celých šesti minut a dvaceti vteřin.

Způsob, jakým Wim reguluje svou teplotu, je hádankou pro mnoho lékařů, avšak podle něj jde pouze o stav mysli.

A rada na závěr: tomuto chlapíkovi raději neříkejte ,,Wime, běž se zchladit.“

Synaesthetes

The YouTube ID of 1R_A4tUMOtI&feature=related is invalid.

Věděli jste, že má každý tón svou barvu? Elisabeth Sulser je spektrem barev vycházejících ze zvuků obklopena každou vteřinu. A to není vše. Tato žena, žijící ve Švýcarsku, dokonce cítí jejich chuť.

,,Vždy, když slyším hudbu, vidím její barvy a formy. Když se procházím na ulici, jedu autem, když zvoní telefon, štěkají psi či štěbetají ptáci, je kolem nás spoustu barev,“ říká superžena.

Jak také sama říká, její dětství byla temná doba, kdy se cítila jiná a izolovaná od ostatních. To však o svém osudu ještě nic netušila. Svou schopnost objevila až v pubertě. „Když mi bylo šestnáct let, šla jsem ven s kamarádkou a vtom začalo pršet. A pak jsem slyšela G a ve stejnou dobu jsem viděla, že G je modré, dále jsem viděla , že každá nota má svou specifickou barvu. Zeptala jsem se přítelkyně, zda vidí barvy a slyší hudbu, ona si však pomyslela, že jsem zvláštní,“ zpovídá se jediný člověk s touto schopností na světě.

Podle odborníků je v Elisabethiném mozku propojeno pole chuťové, zvukové a zrakové.

Slepý umělec

Esref Armagon z Turecka je obdařen zrakem umělce, který umí kreslit a malovat v trojrozměrné dimenzi, přestože je slepý od narození. Jeho oblíbenými motivy jsou zpravidla domy, lodě, ptáci, motýli, ačkoli je nikdy nespatřil.

Esref ve své tvorbě také rád užívá živých barev, leč jeho mozek nikdy nezaznamenal světlo, stín či odstín. Za roky své působnosti objevil metody pro vytváření umělecké práce bez potřeby učitele či školy. Začal s tužkou a papírem, posléze maloval prsty celých osmnáct let, nejdříve na papír, později na plátno a nyní se jeho obrazy vystavují na více než dvaceti výstavách v Turecku, Holandsku, České republice a Číně.

Dle výzkumu má Esrefův mozek tendenci přepínat podle individuálních potřeb a přerovnávat funkce založené na nových informacích a zkušenostech.

Nicméně lidí s výjimečnými schopnostmi existuje mnohem více. Patří mezi ně také lidský kalkulátor, lidé orientující se pomocí echolokace, extrémní siláci či muž, kterému neublíží elektrický proud. S nadsázkou jim říkáme superlidé.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Superlidé na naší planetě. Dokážete také to, co oni?