Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Superfinalistka Talentmanie Alena Smolíková: Moji fenku Keysi to baví

Redakce

Redakce

10. 12. 2010

Alena Smolíková, čtyřiadvacetiletá majitelka tančící Keysi, má za sebou velmi úspěšný, ale náročný rok. Během něj zvítězila se svou fenkou border kolie v nejprestižnější dogdancingové soutěži na světě pořádané na výstavě v Cruftsu v Londýně a v Bratislavě obsadila celkově druhé místo v prvním ročníku česko-slovenské Talentmanie. Bezprostředně po vyhlášení vítězů jsem ji pro vás vyzpovídala.

Alena Smolíková, superfinalistka Talentmanie, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Jak jste se o Talentmanii dozvěděla a kdy jste se definitivně rozhodla, že se do soutěže přihlásíte?

Já jsem se vlastně do soutěže nikdy nepřihlásila. Nemám povahu na to, se někam přirozeně vnutit. Kontaktovali mne přímo z televize Nova. Našli si mne na internetu a předem si prohlédli na videu představení s Keysi. Takže já nemusela ani na žádný předkonkurz, šla jsem přímo až do divadla.

Jak probíhalo superfinále? Přečtěte si rozsáhlou reportáž!

Je z vás hodně cítit, že svou Keysi milujete. V kolika letech jste poprvé měla a vychovávala svého pejska? A co to bylo za rasu?

Psy mám odmala. Vždy jsem nějakého pejska chtěla, ale rodiče mi to nechtěli dovolit. Brečela jsem tak dlouho, až mi ho nakonec povolili. Sen se mi splnil a dostala jsem labradorku, která mi bohužel umřela minulý rok. Bylo jí už jedenáct let.

Mít rád psy a starat se o ně, se mi jeví jako docela běžná záležitost, ale jak vás napadlo věnovat se tanci se psem?

Se svojí labradorkou jsem si vždy hrála a vymýšlela různé cviky, otočky a podobně. Až mnohem později jsem zjistila, že tanec se psem je přímo sportovní disciplína. Když rodiče viděli, že pes není pro mne jen chvilkový rozmar, dovolili mi i border kolii Keysi.

Jak se vlastně pes naučí tančit?

Jan naučit psa tančit? Nejdůležitější je určitě motivace. Je to stejné jako s jinými zvířaty. Já je motivuji hrou a lákám je na pamlsky. Keysi je ale hodně hravá, a baví ji to, žádné pamlsky ani nevyžaduje.

Ne, nemám. Všechno jsem se postupně naučila sama se svojí labradorkou.

Jaké máte vzdělání? Co jste studovala?

Studuji pátým rokem dálkově Zemědělskou univerzitu v Praze, obor zájmové chovy. Chtěla jsem studovat veterinu, ale nezvládala bych pohled na trpící a umírající zvířata.

Péče o čtyři psy a jejich trénování zabere jistě hodně volného času. Máte ještě čas na jiné záliby?

Veškerý čas věnuji psům, takže na nic jiného už čas nezbývá. Trénuji všechny čtyři své psy dohromady dvě hodiny každý den.

Jak dlouho trvá nacvičit takovou sestavu, kterou jste dnes předváděla?

Jednoduchou sestavu s jednoduchými cviky je pes schopný se naučit třeba za rok. Ale tu, co jsem dneska předváděla, tam jsou opravdu těžké cviky, například to, jak se Keysi staví na zadní nebo jak mi tancuje na zádech a nebo také jak na mne vycouvá svýma zadníma nohama. Takže ty jednotlivé cviky Keysi už umí a pak trvá naučit se tuto sestavu zhruba týden.

A jak dáváte Keysi povely? Všimla jsem si, že při vystoupení jste stále s Keysi komunikovala.

Ano, je to tak. Keysi dostává ode mne jen slovní povely. Choreografii neumí vůbec, tu znám jen já, dělá jen to, co jí řeknu. Občas na ni musím zakřičet, když je hudba moc hlasitá. Je ale pořád blízko mne, takže slyší. Kdyby se stalo, že neuslyší, cvik neudělá. Jednodušší je, když se povely ukazují. Ale já to nerada dělám, protože to kazí umělecký dojem. Takhle, když já na ni jenom mluvím, lidi to neslyší a myslí si, že to Keysi dělá sama. Ale právě, než se pes naučí poslouchat tyto slovní povely, trvá to i tři roky.

Máte kromě Keysi ještě další mazlíčky?

Mám celkem čtyři psi, o které se starám. Keysi, tu znáte, pak mám Britney, kterou jsem si vzala od lidí, kteří ji týrali. Neplánovala jsem si ji nechat natrvalo, ale zvykli jsme si na sebe, a já ji nedokázala dát pryč. Je na mě velmi upnutá, ostatním nevěří. A ještě mám tříletou Chipsy a desetiměsíční fenku Jerry, která bude určitě taky moc dobrá v tanci, i přesto že je na rozdíl od klidné Keysi hodně divoká.

Kolik je Keysi let?

Mám ji odmalička a dneska je jí osm.

Dočetla jsem se, že jste s Keysi vyhrála hodně prestižní dogdancingovou soutěž pořádanou v Londýně. Jaké další soutěže jste společně vyhrály?

Keysi všechno vyhrála, ne já. Je sedminásobná mistryně republiky, mistryně Evropy a letos v Anglii vyhrála již vámi zmiňovanou soutěž.

Když je Keysi tak šikovná a nadaná, uvažovala jste o tom, vychovat její vlastní štěňata?

Keysi má předkus, tak papírová štěňata mít nemůže. Nechala jsem ji tedy vykastrovat.

Jak zvládá Keysi vystoupení před tolika lidmi?

Keysi to všechno zvládla, ale bylo to stresující. Průměrný pes by to podle mého názoru nezvládl.

Alena a Keysi, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

A kdy jste zjistila, že má Keysi talent?

Keysinka je výjimečná od narození. Nacvičila jsem s ní sestavu, takovou jednodušší, už v deseti měsících. Já mám psů více a poznala jsem jich i hodně na cvičišti, ale ona je prostě hodně talentovaná.

Jak často a kolik hodin trénujete?

Před nějakou soutěží každý den, jinak třikrát týdně. Kdybychom cviky pravidelně neopakovali, tak by je pes zapomněl.

Stane se někdy, že Keysi prostě nechce vystupovat?

Ještě se mi nikdy nestalo, že by ona nechtěla cvičit.

Co jste cítila ve chvíli, když jste se dozvěděla, že jste skončila druhá?

Přímo v tu chvíli? Přímo v tu chvíli tam vybouchl ten ohňostroj a Keysi se strašně lekla, takže jediné, co mne zajímalo, bylo co nejrychleji odejít. Bylo mi líto Keysi a chtěla jsem ji odtamtud vzít pryč. Mne to nijak nemrzí ani teď. Nepočítala jsem s tím, že bychom se dostaly tak vysoko. Takže z toho umístění mám radost a mám radost, že to všechno skončilo, protože to bylo velmi náročné, hlavně tedy pro psa.

Plánujete ještě nějaké další akce nebo vystoupení, soutěže?

Já bych jezdila, ale nejsem moc průbojná, tak vlastně čekám na nějaké nabídky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Superfinalistka Talentmanie Alena Smolíková: Moji fenku Keysi to baví