Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Superextrabezvadná Mary Poppins táhne diváky do Městského divadla Brno

Redakce

Redakce

10. 1. 2011

FOTO: Chůva Mary Poppins    Zdroj: Městské divadlo BrnoMěstské divadlo Brno se stalo teprve 6. divadlem světa, kterému byla exkluzivně udělena licence pro uvádění úžasného muzikálu Mary Poppins. A brněnské hlediště je pokaždé zaplněné do posledního místa, protože přepis stejnojmenné dětské knížky anglické autorky P. L. Traversové se velmi líbí všem věkovým kategoriím.

FOTO: Muzikál Mary Poppins Zdroj: Městské divadlo Brno

Mary Poppins letí zachránit děti Zdroj: Městské divadlo Brno

Trochu pohádka, trochu Sám doma, trochu Harry Potter a trochu americký romantický film. Tohle všechno dohromady vydá na milý, zábavný rodinný muzikál v režii Petra Gazdíka, držitele Ceny Thálie za rok 2010. Nutno podotknout, že tolik dětských diváků lze na muzikálu vidět jen velmi zřídka a je s podivem, že děti tříhodinový hudební maraton opravdu baví a snad  si ho i s chutí odsedí.

Stačí chtít a z nudného parku je zábavní kabaret

Muzikál Mary Poppins je o dvou dětech, které postrádají rodičovskou lásku. Rovněž je o rodičích, kteří postrádají lásku k sobě. A hlavně je o jedné perfektní mladé chůvě, která této rodině sice úplně změní život, ale nikoli naruby, spíše nalíc. Chůva Mary Poppins vykouzlí v londýnské Třešňové ulici svět plný barev, fantazie, milých lidí a také svět, ve kterém stačí jen chtít a rázem vše je možné. Právě ono heslo by mělo každého chytnout za srdce, aby se zamyslel, jestli se skutečně jen pořád na něco nevymlouváme a neztěžujeme tak život sobě i druhým, jako třeba tatínek Georg Banks.

FOTO: Muzikál Mary Poppins v Městském divadle Brno    Zdroj: Městské divadlo Brno

Tohle není jen tak obyčejný park...

Až kouzelně působí scény, kdy Mary zavede děti do strašně nudného parku, kde už přece byly tisíckrát. A ejhle, s Mary Poppins se park změní v mozaiku zářivých barev, živosti a radostného pohybu. Divák se na chvíli přenese do zábavního kabaretu a jen se nechá unášet magickou atmosférou padající z chůvina kufříku.

Létající Mary oslňuje nejen malé návštěvníky, pátrající po tom, jak je možné, že chůva opravdu letí, tak i dospěláky, kteří naopak jako by chtěli zapomenout, že ví, jak to s létající Mary je. Znovu se nabízí zmínka o rodinném muzikálu – Mary Poppins stmeluje nejen rodinu na jevišti, ale tak trochu i každou rodinu v hledišti.

FOTO: Muzikál Mary Poppins

Marry Poppins a její barevný svět

Představitelka stěžejní postavy Radka Coufalová (Mary Poppins) svoji roli zahrála naprosto báječně, s citem, a vykouzlila chůvu tak akorát hodnou i přísnou zároveň. Děti Jane a Michael působily poněkud nestejně. Jane, Kristýna Kučerová, při zpěvu zvládala i náročnější taneční kreace a herecky své chůvě slušně sekundovala.

Mladý Michael v podání Andreje Antonína Holoubka se jevil jako dosti nemotorný (možná to tak měl předepsané ve scénáři, i když spíše asi ne) a nápadně připomínal brýlatého čaroděje s jizvou na čele. Ne úplně důležitá role Berta, kominíka a malíře v jednom, získala v provedení Dennyho Ratajského mnohem větší a příjemnější rozměr a patrně každý divák se těšil na další z jeho výstupů. Nejlepší je jistě stepařské číslo, náročné, ale skvělé, živé a na pohled vděčné.

FOTO: Muzikál Mary Poppins

Toto není fotka do rodinného alba

Mírně rozpačitě působily některé zpívané texty, ale s nimi je asi problém vždy, když se jedná o překlad. Na výbornou by se daly ohodnotit kostýmy všech protagonistů a stejně tak scéna se velmi povedla. Některé postavy v muzikálu by nebylo od věci vymazat a díky tomu celou hru zkrátit. Tak by se muzikál Mary Poppins stal perfektním, stejně jako jeho perfektní, přímo ideální chůva.

Superkalifradžilistikexplijalidózní

Udělat rodinný muzikál, na který může přijít máma, táta i jejich děti, je určitě hodně složité. Městské divadlo Brno a zejména Petr Gazdík si však s touto složitostí uměli poradit. A že se jedná o pravdivé tvrzení, vám potvrdí dětský smích, kterého za celé představení není málo.

FOTO: Muzikál Mary Poppins

Skupina kominíků už to štěstí musí přinést!

A co znamená superkalifradžilistikexplijalidózní? Nepoužiji klišé: Zajděte si do divadla a zjistěte si to. Napíši: Vymyslete si pod tím, co chcete…

MARY POPPINS

Městské divadlo Brno

Režie: Petr Gazdík

Hrají: Alena Antalová nebo Radka Coufalová nebo Johana Gazdíková, Denny Ratajský nebo Dušan Vitázek, Martin Havelka nebo Milan Němec, Jana Musilová nebo Markéta Sedláčková, Tomáš Sagher nebo Lukáš Vlček, Zdena Herfortová nebo Monika Světnicová, Kristýna Kučerová nebo Karolína Burešová nebo Vendula Hájková nebo Kateřina Kolčavová, Dominik Brychta nebo Andrej Antonín Holoubek nebo Ladislav Hrdlička, a další

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Superextrabezvadná Mary Poppins táhne diváky do Městského divadla Brno