Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sunrise Avenue v pohádce se špatným koncem

Dušan Takáč

Dušan Takáč

22. 10. 2009

sunrise_avenue_1Jejich muzika vám rozproudí krev, ačkoliv se jedná o obyčejný poprock. Hitovky plácají na každém kroku a vy jim za to budete vděční. To jsou praví finští hudebníci, to jsou Sunrise Avenue.

Sunrise Avenue, Zdroj: hudebniskupiny.cz

Sunrise Avenue, Zdroj: hudebniskupiny.cz

Na cestě do země zázraků se v roce 2006 ocitla finská skupina Sunrise Avenue, když jim vyšlo konečně toužebně očekávané album On the Way to Wonderland. O čtyři roky dřív, když skupinu zakládali, si řekli dva Finové, že udělají díru do světa. Jenže více než sto návštěv hudebních vydavatelství neneslo žádné ovoce. Ono se není co divit, protože Finsko je hudebně velmi nadanou zemí a tradičně se zde objevuje mnoho kapel (za všechny stačí jmenovat Nightwish, The Rasmus či Apocalyptica).

Málokdo o nich ví, že jsou Finové. Vizáž ani vystupování neodpovídá excentrickému nebo naopak depresivním projevu, který je s touto zemí spojován. Naopak z jejich skladeb a melodií sálá nezastíraný optimismus. Možná i proto je velcí vydavatelé sedící na balících s penězi nevyslyšeli, a oni si nakonec museli své první album vydat sami prakticky na vlastní náklady. Jak již jsem zmínil, světlo světa spatřilo v roce 2006 a přineslo hitovky jako Fairytale Gone Bad, Romeo nebo All Because of You. Povedlo se a všechno vyšlo přesně tak, jak si chlapci představovali.

Současnou sestavu rockového kvintetu tvoří zakladatel Samu Haber a dále Raul Ruutu, Sami Osala a Riku Rajamaa. Druhý člen, který stál u zrodu kapely, Janne Kärkkäinen, byl v roce 2007 z kapely vyhozen z důvodu, který není veřejnosti znám.

Sunrise Avenue, Zdroj: hudebniskupiny.cz

Sunrise Avenue, Zdroj: hudebniskupiny.cz

V roce 2002 začínali se zjednodušeným názvem Sunrise zpěvák Samu Haber a písničkář Jan Hohenthal. Ještě v úplně jiném složení, které se obměnilo poté, co se Samu Haber přestěhoval ze Španělska do rodného Finska, kapela dostala jiný název a rozšířil se počet členů. Následovaly časté personální obměny, které se ustálily v roce 2005. Tehdy již Sunrise Avenue měli nahrané některé skladby, se kterými obcházeli nakladatelství. Pak nastal již zmiňovaný průlom.

Letos skupině vyšlo druhé album nazvané Popgasm!. Pokračuje v optimistickém ladění skupiny a dokazuje, že první album nebyla náhoda. „Do rozmanitých písní od tvrdšího rocku až po balady kluci neváhají zapojit i další nástroje a myslím, že smyčci opentlená skladba 6-0 z PopGasm může vyvolat až orgasmus,“ nepokrytě chválí album na českém serveru muzikus.cz.

Na rozdíl od jejich nejznámější hitovky Fairytale Gone Bad jejich muzikantská pohádka vzkvétá a roste a doufejme, že se nenechají ušlapat showbyznysem a ostatními kapelami. Nezbývá než jim přát: Vzhůru za dalším Popgasmem!

Fotografie v perexu: hudebniskupiny.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sunrise Avenue v pohádce se špatným koncem