Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sudánská lékařka obdržela Cenu Anny Politkovské

Redakce

Redakce

8. 10. 2010

FOTO: Anna PolitkovskáCena Anny Politkovské našla i letos svého zasloužikého držitele. Byla udělena sudánské lékařce Halimě Bašírové, která aktivně a hlasitě bojuje proti násilí páchanému nejen na ženách.

FOTO: Anna Politkovská

Takhle to vypadalo před bytem Politkovské 10. října 2006, Zdroj: commons.wikimedia.org

Halima Bašírová je ukázkou odvahy, která se jen tak nevidí. Vypovídala u haagského mezinárodního tribunálu, který obvinil prezidenta Sudánu Umara Bašíra z genocidy, a veřejně promluvila o násilí páchaném na ženách během konfliktu v Dárfúru, kde byla svědkem útoků ozbrojenců na místní školu. Dle jejího svědectví tam byly vojáky znásilněny i osmileté dívenky. Bašírová o tom informovala pracovníky OSN, načež byla surově napadena sudánskými vojáky. Pořezali ji nožem a opakovaně znásilnili. Bašírová vypráví svůj příběh v knize Slzy pouště.

Důkazy stále chybí?

Cena Anny Politkovské se uděluje na počest ruské opoziční novinářky, která byla zavražděna 7. 10. 2006. Byla jedním z hlavních odpůrců tehdejšího prezidenta Putina a dlouhou dobu jako novinářka upozorňovala na zločiny v Čečensku. Svým urputným bojem proti porušování lidských práv byla během svého života vystavena mnoha výhružkám a útokům. Jednou byla dokonce otrávena v letadle. Smrt ji nakonec dostihla doma, kde na ni čekal vrah a zasadil jí pět ran.

Vražda Politkovské zůstává stále nevyřešena. Ruská prokuratura prodloužila vyšetřování do února příštího roku. Objevily se nové důkazy, které snad pomohou celý případ objasnit. Prozatím nikdy nebylo potvrzeno, kdo vraždu objednal, ani kdo ji provedl. Během prvního procesu byli obžalovaní propuštěni pro nedostatek důkazů, druhý proces byl dle rozhodnutí ruského soudu přerušen a vrácen k došetření. V den výročí smrti Anny Politkovské se její příznivci sešli v centru Moskvy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sudánská lékařka obdržela Cenu Anny Politkovské