Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Stydíš se, že jsi člověkem?

Irena Siudová

Irena Siudová

13. 5. 2011

Zdroj:sxc.hu

Věřím v dnešní mladé lidi, že jim není lhostejný život na naší planetě. Právě mezi nimi je mnoho ekologických aktivistů, vegetariánů a bojovníků za práva zvířat. Jsou tady mezi námi, stejně tak jako ti, kteří se neštítí němé tváře týrat. O těch když čtu nebo slyším tak si někdy říkám, že se až stydím, že i já jsem jako oni člověkem.

Zdroj:sxc.hu

Bojujme proti kožešinovým farmám a jiným prostředkům k týrání zvířat, Zdroj: sxc.hu

Co je k tomu vede, ptám se. Chtějí si dokázat, že jsou více než zvířata a že to, že stojíme na vrcholu potravního řetězce nám snad dává právo rozhodovat o tom jaký život budou mít? Co je vede k tomu, že utýrají kočku nebo umlátí psa? Že zabije jakékoli jiné zvíře?

A tak jako se stydím za ně, jsem pyšná na ty, kterým není lhostejný život zvířat a váží si všeho živého. Hodnoty se mění spolu s naším světem a my si více uvědomujeme, že se někdy nedá žít jinak než ze dne na den a že to, co vydáme se nám vrátí. To dobré i to špatné. A je jedno jestli jsme na vrcholu nebo na úplném spodku potravního řetězce.

Nejsme lhostejní!

Vím, že vás někdy podceňují a říkají: „Ti mladí si dneska ničeho neváží.“ Ale s tím já nesouhlasím. Tolik mladých lidí podporuje útulky, nebo se ujme opuštěných zvířat. Tolik mladých lidí si kupuje jen maso z biochovu a ukazuje, že ne cena peněz, ale cena života se počítá.

Některé situace nás prostě potkají a my před nimi nedokážeme nebo nechceme zavřít oči. Někdo před vašim zrakem třeba přeje psa a ujede, nebo ho vyhodí přímo z jedoucího auta. Chcete jet dál, ale pak si uvědomíte, že prostě nemůžete. Nemůžete si jen tak klidně odjet a vykašlat se na toho bezbranného tvora.

Ani kuřata na farmách nejsou zabíjena morálním způsobem

Co v takovém případě dělat? Zjistěte, jestli se ve vašem okolí nachází nějaké veterinární stanice, popřípadě ambulance. Zvíře by měl někdo prohlédnout. I když třeba vypadá na první pohled v pořádku, může mít vnitřní zranění. Jestliže si zvíře nemůžete nechat a nevíte o nikom, kdo by se jej ujal, podívejte se po útulku pro zvířata. Je jich spousta.

Nemít strach se ozvat

Jsou však i jiné situace. Znáte někoho nebo víte o někom, kdo se ke svému zvířeti nechová tak jak by měl? Ubližuje mu a zvíře trpí? Nedokážete se obrátit zády a na druhou stranu nevíte, kam se obrátit? Týrání zvířat se ohlašuje na příslušnou veterinární správu, na obecní, obvodní nebo městský úřad na odbor životního prostředí. Můžete se na ně obráti jednak písemně, ale také osobně. Jestliže máte strach, že se vám dotyčný potom bude mstít, uklidněte se. Můžete svou stížnost podat anonymně, protože i ta se musí vyšetřit.

Co z toho budete mít? Dobrý pocit ze sebe a z toho, že jste někomu pomohli. Dokažte světu, že vám není lhostejné co se kolem vás děje a brzy nikdo nebude moc říci, že „ti mladí si dneska ničeho neváží.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stydíš se, že jsi člověkem?