Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Štvanice na DVD: Želvy ninja bez želv masakrují ve vlaku

Eliška Nová

Eliška Nová

16. 12. 2011

Christopher Lambert v roli přiblblého Američana, po kterém jdou japonští ninjové a želvy to nejsou. Kdyby to želvy byly, mohla to být větší sranda.

Štvanice. Zdroj: distributor filmu

Film

Jenže takto je to klasický béčkový film, který nestojí moc za řeč. Nějaká ta želva by to aspoň dotáhla do pořádné absurdity. Štvanice už absurdní je, ale bere se vážně, což jí škodí. Ve skutečnosti se budete smát, ne však pro autorský záměr.

Christopher Lambert je sice rodilý Američan, ale vyrůstal v Ženevě. Herectví vystudoval v Paříži. Do širšího povědomí se dostal díky roli Tarzana režiséra Hugha Hudsona. Následovala trilogie Highlander, kde si zahrál skotského horala. V roce 1986 byl oceněn francouzskou Filmovou uměleckou akademií v kategorii nejlepší herec za snímek Podzemka.

Americký odborník na počítačové čipy Paul Racine přijíždí do Japonska na obchodní jednání. V baru se seznámí s krásnou Kirinou, se kterou stráví večer i noc. Když se ale do jejího pokoje vrátí kvůli klíčům, stane se svědkem její vraždy. Paul útok ninjů přežije, jenže viděl tvář jejich vůdce.

Christopher Lambert je v roli Paula opravdu přitroublý. Na vině není pouze scénář, ale přesto: představa, že podnikatel několikrát přežije útok trénovaných zabijáků s mečem, je bizarní. Navíc nebýt prvních pěti minut, divák by Paula tipoval na cokoli, jen ne na podnikatele. Pro obchodování postrádá tu správnou grázlovost. Výborný je ale Yoshio Harada v roli Takeda, který vezme Paula pod ochranu. Role mysteriózního filosofického bojovníka, který ctí tradice svých předků, mu sedí naprosto skvěle.

Napětí, akci a krev najdete i v novém norském krimi Lovci hlav. Vítězí nejen nad Štvanicí, ale i nad řadou hollywoodské produkce

Z bojových scén stojí za zmínku hlavně ta z vlaku, při které uvidíte lítat meče sem tam a krev poteče proudem. Vlastně jenom kvůli krvi má smysl se na Štvanici podívat. Dialogy nestojí za nic, téma odvěké rivality dvou bojových klanů je nepropracované a japonská kultura je v tomto thrilleru, zjednodušeně řečeno, podána očima Američana. A té krve taky nakonec neteče dostatek. Nemění na tom ani to, že film je z roku 1995. Stručně a jasně: je to prostě béčko. Takové Želvy ninja bez želv.

I v županu se dá bojovat

DVD

Obal i hlavní nabídka jenom potvrzují výše řečené. Ani v roce 1995 by nebyly povedené. Stejně je na tom i samotné vybavení disku. Je tu pouze výběr kapitol a nastavení. DVD má jen dvě jazykové verze, češtinu a angličtinu, titulky pouze české, navíc při některých japonských dialozích vynechávají.

Štvanice (The Hunted)

Akční/Thriller
USA, 1995, 106 min

Režie: J. F. Lawton
Hrají: Christopher Lambert, John Lone, Joan Chen, Yoshio Harada, Yôko Shimada, Michael Warren, Hiro Kanagawa

Zvuk: 2.0 česky, 5.1 anglicky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení: 1*
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štvanice na DVD: Želvy ninja bez želv masakrují ve vlaku