Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Studium práv aneb co vás čeká a nemine – 2. díl

Redakce

Redakce

16. 3. 2010

uceni-je-obcas-muceniCo vás čeká po zápisu na právnickou fakultu, jak probíhá zápis předmětů, k čemu slouží různé studentské spolky v rámci fakulty a jaké předměty vás na právech čekají v prvním ročníku, to vše se dočtete níže.

Studium práv je během na dlouhou trať, Zdroj: lib.nus.edu.sg

Studium práv je během na dlouhou trať, Zdroj: lib.nus.edu.sg

Po zápisu dostanete  čipovou studentskou kartu, kterou využijete v knihovně, bufetu či školní menze, jež se nachází přímo v budově fakulty. Za přiměřený příplatek slouží také jako nová ISIC karta, což se hodí. Jen dodám, že na vydání této karty se po zápisu pravidelně stojí předlouhá fronta, na jejímž konci si vás paní v kanceláři vyfotí.

Důležitou složkou jsou také studentské spolky, především ELSA, Všehrd, Common Law Society, Juristi a další. Tyto pořádají nejrůznější akce nejen právního i mezinárodního zaměření, je možnost si také řádně zasportovat nebo zajít na některou z velkých party, vždy je příležitost oslavovat nebo zapíjet žal. A čas od času na fakultu zavítají také významné osobnosti přednášet na různá témata, v listopadu minulého roku to byl samotný prezident Václav Klaus a za pár dní dorazí bývalý ministr a současný senátor Karel Schwarzenberg. Tyto akce jsou stejně jako všechny přednášky prakticky volně přístupné, tudíž není problém přijít se na vlastní oči podívat, jak to všechno vypadá.

Zápis předmětů

Zápis předmětů je velmi vzrušující událost. Probíhá elektronicky přes fakultní informační systém (SIS), kdy si po vyhlášení harmonogramu přednášek a seminářů (cvičení) sami pro sebe navrhnete pokud možno ideální rozvrh dle časů a vyučujících. Reference na ně najdete opět na zmíněném fóru na oficiálních stránkách fakulty. V předem určený den a čas se pak jednotlivým ročníkům postupně zpřístupňuje možnost zápisu, během několika málo minut nebo i vteřin mohou být ty nejvýhodnější semináře obsazené, a je proto dobré mít připravený založní plán.

Jaké vás čekají předměty?

Po zapsání lze vše ještě několik týdnů libovolně měnit. Na PF UK tedy neexistuje nic jako kruhy, kde byste měli semináře se stále stejnými lidmi. To má svá pro i proti, rozhodně je však velkým pozitivem možnost sestavit si učební plán dle svého, ať už jste ranní ptáče, chcete si přispat nebo studium zkombinujete s nějakou brigádou. Pro zajímavost, v prvním semestru vás čeká celkem šest předmětů, ať se máte na co těšit: Římské právo, Teorie práva, Dějiny kontinentálního a angloamerického práva (všeobecně známé prostě jako obecky), Základy sociologie a psychologie, České a československé právní dějiny a konečně Státověda.

Učení se po nocích vede často k zouflým stavům, Zdroj: Václav Kohout, Topzine.cz

Učení se po nocích vede často k zouflým stavům, Zdroj: Václav Kohout, Topzine.cz

Ona vysokoškolská volnost je pak často dle očekávání také největším kamenem úrazu. Během prvního semestru po vás vlastně nikdo celkem nic moc nechce, do školy si chodíte jak se vám zlíbí, přednášky jsou nepovinné a docházka se nezapisuje ani na některých seminářích.

Ve zkouškovém období pak horko těžko sháníte materiály a biflování po nocích vede často k naprosto zoufalým stavům. Vězte, že v tom nejste sami a že všechno se dá zvládnout. Na každou zkoušku máte pak tři pokusy a reparáty opravdu nejsou ničím neobvyklým. To je však pro většinu čtenářů zatím pravděpodobně hudba budoucnosti. Tvrzení, že nejtěžší je na práva se dostat, jsou jen fámy, učení je spousta a pokud nejste milovníky historie a často dosti abstraktní teorie, v prvních semestrech se budete proklínat.

Časem se však studium orientuje více na jednotlivé právní oblasti a praktickou aplikaci, široká je také nabídka volitelných předmětů. V prvním ročníku není součástí povinného společného základu žádný cizí jazyk, samozřejmě kromě všudypřítomných latinských výrazů, které se však u zkoušek nevyžadují v tak velké míře, jak se někteří studenti obávají.

Důležitou informací také je, že v případě nepřijetí je možné nastoupit do placeného nultého ročníku. Po jeho absolvování s dobrým průměrem můžete nastoupit přímo do druhého ročníku. Cena by se v tomto případě měla pohybovat okolo 40 tisíc korun, pro přesné informace se obraťte přímo na kancelář fakulty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Studium práv aneb co vás čeká a nemine – 2. díl