Menu
TOPZINE.cz
Studium VŠ

Studium práv aneb co vás čeká a nemine – 1. díl

Redakce

Redakce

12. 3. 2010

uceni2Studium na právnické fakultě je nepochybně prestižní záležitostí. Není se však čeho bát,  kolektiv spolužáků ani studijní podmínky se nijak výrazně neliší od fungování jiných veřejných vysokých škol u nás. První podmínkou získání statutu studenta práv je však samozřejmě úspěšné vykonání přijímací zkoušky.

Zdroj: ccc.byu.edu

Zdroj: ccc.byu.edu

Jsem rozený Pražák, a tudíž nebude překvapením, že jsem studentem Právnické fakulty Univerzity Karlovy a v článku zmíněné informace se tedy týkají především PF UK, ačkoli na ostatních třech státních právnických fakultách je situace víceméně stejná.

V současné době za sebou mám první semestr a stále se tedy rozkoukávám, spíše než možnosti uplatnění a nabídku nejrůznějších zahraničních projektů vyšších ročníků ode mě tedy čekejte dojmy vyděšeného prváka a obecné informace o studiu.

První částí je podání přihlášky, zpravidla se vyžaduje vyplnění elektronické přihlášky i její následné poslání poštou nebo osobní doručení na adresu studijního oddělení školy do 28. února, přičemž rozhodující je datum na poštovním razítku.

Je nutno přiložit doklad o zaplacení manipulačního poplatku pohybujícího se zhruba od čtyř do šesti set korun a úředně ověřenou kopii maturitního vysvědčení, případně jazykové certifikáty pro získání bonusových bodů.

Veškeré informace pochopitelně najdete na internetových stránkách jednotlivých fakult, rozhodně však doporučuji podívat se také na diskuzní fóra, kde najdete odpovědi na většinu myslitelných otázek od studentů pro studenty stejně jako mnohé další dojmy a názory, reference na vyučující, inzeráty na prodej učebnic a vůbec si utvoříte alespoň hrubý obraz fakulty.

Nákup učebnic je dobré předem promyslet, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Nákup učebnic je dobré předem promyslet, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Přijímací zkoušky

Brněnská fakulta i nadále připravuje vlastní přijímací testy, zatímco zbylé tři v Praze, Plzni a Olomouci se vydaly cestou Národních srovnávacích zkoušek (NSZ) pořádaných společností Scio. Minimální percentilové hodnoty pro přijetí se mírně liší, stejně jako váha různých oddílů testů.

Ve všech případech je však podmínkou absolvování testu z Obecných studijních předpokladů a ze Základů společenských věd. Obdobnou strukturu mají i přijímací testy v Brně. Poměr uchazečů a zapsaných se  pohybuje přibližně kolem 10:1, nenechejte se však odradit čísly, sám jsem se přesvědčil, že náhoda je někdy blbec a člověk by se neměl takříkajíc podceňovat.

Cílem kritiky je stále častěji fakt, že v našich končinách v tomto oboru stále chybí možnost bakalářského studia. Pokud se tedy chcete uplatnit přímo ve sféře judiciální, v advokacii a podobně, nezbývá než nastoupit pětiletou cestu studia magisterského, v případě předčasného ukončení nemáte tedy možnost získat ani titul Bc.

To je systém ve světě ne zrovna obvyklý a doufejme, že bude i u nás brzy inovován.

Je užitečné sehnat si co nejvíce informací, Zdroj: studenthacks.org

Je užitečné sehnat si co nejvíce informací, Zdroj: studenthacks.org

Přijati. A co dál?

Po obdržení vytouženého rozhodnutí děkana fakulty s velkým tučným nápisem PŘIJÍMÁM bude vaší první příjemnou studijní povinností zápis, kde se blíže seznámíte se samotnou fakultou a uvidíte své budoucí spolužáky. Ze zkušenosti na PF UK můžu říct, že se najde od každého trochu a rozhodně se nebudete cítit sami.

Někomu více a někomu méně bude vyhovovat velké množství studentů, v minulém roce jich v Praze bylo přijato více než 750. Tomu odpovídá i přeplněná přednášková aula v prvních týdnech, s postupem času však zapálených studentů radikálně ubývá a od druhého semestru se přednášky přesouvají i do menších místností.

Otázka učebnic je bohužel i zde nevyhnutelná a finančně může být bohužel dosti náročná. Pravidelně se na začátku ročníku koná v prostorách školy bazar, mnoho inzerátů je na nástěnkách a na už zmíněném diskuzním fóru.

Nenechte se odradit nízkým počtem přijatých uchazečů, Zdroj: doit.wisc.edu

Nenechte se odradit nízkým počtem přijatých uchazečů, Zdroj: doit.wisc.edu

Rozhodně je však dobré nákup literatury neuspěchat, požadavky jednotlivých vyučujících se mohou lišit a vyhnete se tak i nepříjemnostem se staršími vydáními knih. Ta se od předchozích liší někdy více, někdy méně, v každém případě vám však bude doporučeno ono nejčerstvější vydání a je samozřejmě jen na vás, jak s tím naložíte. Mnozí se také spokojí s hojnými výpisky na internetu, to už je individuální záležitost.

V příštím díle si povíme něco málo o zápisu předmětů, zkouškovém období a studentských spolcích v rámci právnických fakult.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Studium práv aneb co vás čeká a nemine – 1. díl